یاد بگیرید چگونه به فرزندتان پول جیبی بدهید • تصویر از مجله Life

بودجه خانواده شما چقدر است: تعیین میزان نفقه فرزند قطعا باید متناسب با درآمد خانواده باشد.

هیچ باید و نبایدی برای پرداخت پول به بچه ها برای انجام کارهای خانه وجود ندارد. برخی خانواده ها معتقدند که همه اعضای خانواده باید در کارهای خانه کمک کنند. چون همه اعضای یک خانواده هستند. علاوه بر این، دادن پول برای نظافت منجر به چانه زنی بر سر ارزش کار می شود.

همچنین می توانید با مطالعه کتاب های روانشناسی کودک و نوجوان یا شرکت در کارگاه های تربیتی مهارت های فرزندپروری خود را ارتقا دهید.



مجله ازدواج

کودکان با تماشای نحوه خرج کردن پول خود، چیزهای زیادی در مورد مدیریت پول می آموزند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما ببیند که شما محدودیت هایی برای هزینه ها تعیین می کنید یا چیزهایی را با بهترین قیمت خریداری می کنید، یاد می گیرد که در حد بودجه خود خرج کند. مدیریت پول جیبی راهی عالی برای پرورش احساس مسئولیت و استقلال فرزندتان است. فرزند شما با تماشای نحوه خرج کردن شما چیزهای زیادی یاد خواهد گرفت.

به بچه ها پول جیبی بدهید

پول می تواند به کودکان یاد دهد:

 • ارزش پولی: قیمت نسبی اشیا
 • خرج کردن: بپذیرید که پول زمانی تمام می شود که خرج شود.
 • کسب درآمد: درک این موضوع که پول درآوردن می تواند کار سختی باشد، اما معمولا تنها راه کسب درآمد است.
 • اقتصاد: از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کنید.
 • برای قرض گرفتن: اهمیت بازپرداخت پول قرض گرفته شده را درک کنید.
 • هزینه فرصت از دست رفته: با درک اینکه وقتی از پول برای خرید چیزی استفاده می کنید، شانس خرید چیز دیگری را با آن پول از دست می دهید.

کمک هزینه اولاد چه زمانی باید داده شود؟

اگر تصمیم دارید برای کارهای روزمره به فرزندتان جایزه بدهید، بهتر است کارهای روزانه مانند مرتب کردن اتاق را به صورت روزانه یا هفتگی و تخلیه منظم سطل زباله انجام دهید. این کار باعث می شود که فرزندتان عادت کند برای کسب درآمد سخت کار کند.

هیچ قانون سخت و سریعی در مورد زمان شروع پرداخت نفقه کودک وجود ندارد. کودکان عموماً از 3 سالگی توانایی درک مفهوم پول را دارند. اما این سن قطعی نیست و در واقع شروع پرداخت کمک هزینه به کودک بیشتر به ویژگی های فردی و شرایط محیطی و مهارت های کسب شده قبلی بستگی دارد تا سن او.

به بچه ها پول جیبی بدهید

چه چیزهایی را می توان به کودک داد تا بخرد؟

 • پس انداز برای خرید یک بازی یا اسباب بازی خاص.
 • گردش های خاص مانند رفتن به سینما.
 • به خواهر و برادر و بزرگترها هدیه بدهید.
 • ناهار در مدرسه

آیا برای انجام کارهای خانه باید به فرزندتان پول بدهید؟

به بچه ها پول جیبی بدهید

کودکان زمانی می توانند کمک هزینه را مدیریت کنند که موارد زیر را درک کنند:

 • آنها برای خرید چیزها به پول نیاز دارند.
 • شمردن و مبادله پول را یاد گرفت.
 • صرفه جویی در پول و خرج نکردن تمام پول بسیار مهم است.
 • خرج کردن تمام پول به این معنی است که تا پرداخت بعدی پول بیشتری نداشته باشید.

چه کمکی به کودک بدهیم؟

بستگی به شرایط شما دارد و اینکه چه چیزی را منطقی می دانید. زمانی که فرزند شما بفهمد که گهگاه چقدر پول می گیرد، می تواند یاد بگیرد که چگونه پول را به خوبی خرج کند. شما می توانید بر اساس موارد زیر تصمیم بگیرید که چه مقدار کمک هزینه می خواهید به فرزند خود بپردازید:

چرا به فرزندتان پول می دهید: به عنوان مثال، اگر کمک هزینه برای مواردی مانند حمل و نقل، ناهار و پس انداز استفاده می شود، میزان کمک هزینه باید بر اساس آن تعیین شود.

دادن پول به عنوان پاداش به کودکان کمک می کند تا ارزش و مدیریت پول را بیاموزند. به عنوان مثال، وقتی کودکان پول جیبی دریافت می کنند، باید بین خرج کردن و پس انداز کردن یکی را انتخاب کنند. و وقتی پس انداز می کنند، یاد می گیرند که منتظر بمانند تا به آنچه می خواهند برسند.

به بچه ها پول جیبی بدهید

12 اصل مهم برای پول دادن به کودک

 1. توانایی مدیریت مالی مانند هر مهارت دیگری ناگهانی به دست نمی‌آید و نیازمند یادگیری و تمرین در طول زمان است، بنابراین دادن پول جیبی به کودک باید از نظر میزان هزینه‌ها و مسئولیت‌هایی که به او سپرده می‌شود و همچنین از نظر میزان هزینه‌ها و مسئولیت‌هایی که به او سپرده می‌شود مناسب باشد. برنامه پذیرایی با توانایی های کودک همراه باشید و قدم به قدم پیش بروید
 2. در ابتدای زمان پول دادن به فرزندان، والدین باید مدت زمان کوتاهی را در نظر بگیرند و به کودک مسئولیت بدهند که کمتر هزینه کند. پیشنهاد می شود هر روز یا یک روز در میان برای خرید اقلامی مانند غذا به کودک مقداری بدهید. با گذشت زمان، همانطور که کودک مهارت های مدیریت پول جیبی خود را بهبود می بخشد، ممکن است بخواهید دوره طولانی تری را در نظر بگیرید (به عنوان مثال هفتگی، دو هفته یکبار، سپس ماهانه) و مسئولیت بیشتری در خرج کردن به کودک بدهید. ، سپس لباس یا هزینه های جانبی مانند رفتن به کمپینگ یا دادن هدیه تولد به دوستان).
 3. در برخی موارد کودک کمک هزینه خود را خیلی سریع خرج می کند. در این شرایط والدین می توانند با کودک گفتگو کنند و با هم راه حلی برای مدیریت بهتر پول او بیابند. به عنوان مثال، یک راه حل می تواند این باشد که والدین چارچوب زمانی کوتاه تری را برای دادن پول جیبی به فرزندشان در نظر بگیرند.
 4. میزان کمک هزینه به عواملی مانند سن فرزند، وضعیت اقتصادی والدین، میزان مسئولیت ها و هزینه هایی که با کمک هزینه بر عهده کودک گذاشته می شود، بستگی دارد. پولی که در جیب است نباید به گونه ای باشد که کودک هر لحظه هر چه می خواهد بخرد، زیرا قدرت مدیریت مالی را از کودک می گیرید و این باعث اسراف و بی حوصلگی او می شود. از سوی دیگر دریافت کمک هزینه کمتر از حد معقول می تواند احساس ناامیدی و ناامیدی در کودک ایجاد کند.
 5. به فرزندتان توضیح دهید که پولی که در جیب است برای خرید چیست و چه چیزی نیست. به عنوان مثال، اگر کمک هزینه برای پوشش هزینه های سرگرمی در نظر گرفته شده است، در مورد انواع سرگرمی مناسب توافق کنید. ممکن است لازم باشد آنها را فهرست کنید.
 6. در مورد اینکه چقدر پول می توانند پس انداز کنند، خرج کنند و اهدا کنند، درباره دستورالعمل ها بحث کنید. به عنوان مثال، شما و فرزندتان می توانید توافق کنید که فرزندتان 50 درصد از هزینه های خود را پس انداز کند، 40 درصد را خرج کند و 10 درصد را اهدا کند.
 7. پول جیبی سالمندان خود را مستقیماً به حساب بانکی آنها واریز کنید. این می تواند به آشنایی آنها با ارز دیجیتال کمک کند و آنها را برای استفاده از کارتخوان آماده کند.
 8. پولی که در جیب است باید مرتب و مرتب به کودک پرداخت شود تا بتواند به راحتی برنامه ریزی کند.
 9. میزان کمک هزینه باید ثابت باشد و به وضعیت خوب یا بد والدین بستگی نداشته باشد. علاوه بر این، کمک هزینه برای کودک یک حق محسوب می شود و نباید به عنوان ابزار تنبیه یا تشویق مورد استفاده قرار گیرد.
 10. سعی کنید بیشتر از حدی که تعیین کرده اید پرداخت نکنید یا زودتر پرداخت کنید. اگر این کار را می کنید، با فرزندتان یک برنامه بازپرداخت تنظیم کنید تا به او نحوه قرض گرفتن و قرض دادن را آموزش دهید.
 11. کودکان باید آزادی نسبی در استفاده از کمک هزینه خود داشته باشند. نظارت و دخالت بیش از حد والدین مانع از یادگیری مهارت های لازم برای مدیریت مالی خوب در آینده می شود. گاهی باید به آنها اجازه داد تا در دوران کودکی اشتباهات کوچکی مرتکب شوند تا در بزرگسالی مرتکب اشتباهات بزرگتر نشوند.
 12. اگر بچه ها ببینند که پولشان در حال جمع شدن و رشد است، انگیزه بیشتری برای پس انداز پیدا می کنند. سعی کنید پس انداز را در یک جعبه یا شیشه قرار دهید تا فرزندتان افزایش را ببیند، یا می توانید از چندین شیشه برای تقسیم کمک هزینه فرزندتان استفاده کنید. کوزه ای برای خرج کردن و خرید چیزهای کوچک که اکنون کودک شما به آن نیاز دارد و دیگری برای پس انداز و خرید چیزهای بزرگتر.

پول پاداش همچنین به کودکان کمک می کند تا عواقب تمام شدن پول یا خرج کردن بی پروا را درک کنند. اجازه دادن به فرزندانتان برای انجام چند اشتباه بخشی از فرآیند یادگیری است.

از سوی دیگر، برخی خانواده ها احساس می کنند که فرزندانشان به جای دریافت کمک هزینه، باید این کمک هزینه را دریافت کنند. پاداش‌ها می‌توانند به کودکان انگیزه دهند تا وظایف خود را انجام دهند.

علیرغم تلاش والدین برای شناخت فرزندان و نوجوانان، گاهی اوقات به نظر می رسد مشکلات کودکان آنها را شگفت زده می کند. در مواجهه با مسائل رفتاری و عاطفی (مانند رفتارهای پرخطر غیرقابل کنترل) حتما باید از روانشناس کودک و نوجوان کمک بگیرید. برای تعیین وقت مشاوره کلیک کنید.

اگر تصمیم به پرداخت هزینه تکالیف دارید، تکالیف را به وضوح برای کودک توضیح دهید تا جایی برای اشتباه و چانه زنی در مورد اینکه چه کاری و چه زمانی باید انجام شود باقی نماند.

فرزند شما چند سال دارد: مثلا می توانید به کودک پنج ساله هفته ای 5000 تومان و به کودک هفت ساله 10000 تومان در هفته بدهید.

دادن پول توجیبی به فرزندان نه تنها وظیفه والدین یا حق فرزندان است، بلکه هدفی نیز دارد. پول دادن عمدی و آگاهانه تاثیر بسزایی بر توانایی مدیریت امور مالی در دوران کودکی و بزرگسالی و یادگیری مهارت هایی مانند تصمیم گیری، حل مسئله، تعیین و برنامه ریزی اهداف، تمرین صبر و استقلال دارد.

مزایای کمک هزینه به فرزندان