گرفتن مهریه بعد از طلاق چگونه امکان پذیر است؟ • تصویر مجله زندگی

زن وقتی جهیزیه را تهیه می کند و به خانه مرد منتقل می کند، فهرستی تهیه می کند که در آن تمام اقلام جهیزیه با علامت و … نوشته شده است. لیست جهیزیه عروس توسط زوج ها، خانواده ها و عزیزان زوج ها امضا شده است.

بنابراین بر اساس اقرار خود مرد، شهادت شهود، فهرست و سایر دلایل مورد قبول دادگاه، در صورتی که ثابت شود زن مقداری از لوازم منزل را تحت عنوان مهریه در منزل شوهر آورده است. هر زمان که بخواهد می تواند این کالاها را از شوهر پس بگیرد و زن و شوهر حق اختلاف ندارند.

لیست سیاه نقطه چیست؟

پس از ارجاع پرونده به مرجع صالح برای رسیدگی به اقدام استرداد جهیزیه، در صورتی که مدارک لازم برای استرداد مهریه برای زن برای دریافت مهریه کافی باشد، قاضی حکم به استرداد مهریه صادر می کند. به اسناد موجود

استرداد مهریه توسط زن فاقد سابقه کیفری

علیرغم اینکه زن طبق قانون هیچ اجباری برای آوردن جهیزیه ندارد اما طبق عرف جامعه ایرانی اکثر وسایل منزل را زن می آورد. سوالی که مطرح می شود این است که زن پس از طلاق چگونه می تواند این وسایل را از خانه مرد برگرداند؟

اعاده مهریه توسط زوجه

طبق ماده 1107 قانون مدنی تهیه لوازم منزل بر عهده مرد است و زن هیچ مسئولیتی در قبال تهیه این لوازم ندارد. نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که اگر زن این اقلام را تهیه و در اختیار مرد قرار دهد می تواند با رعایت شرایط و تشریفات در هنگام طلاق این اقلام را مطالبه کند. مرد نیز موظف است آنها را برگرداند.

اگر زن نتواند ثابت کند که مالک مهریه است، دادگاه معمولاً مال را تقسیم می‌کند و اموالی را که معمولاً مورد استفاده مردان است به مرد و اموالی را که معمولاً زنان استفاده می‌کنند به زن می‌دهد.مجله ازدواج

استرداد جهیزیه با داشتن دفترچه به این صورت است که زن می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به استرداد مهریه بر اساس مدارک موجود اقدام کند.

استرداد مهریه بدون داشتن دفتر فقط با شهادت شهود یا اقرار مرد امکان پذیر است. البته در استرداد با شهادت شهود، شهادت تنها در صورتی پذیرفته می شود که شهود شرایط قانونی شهادت را داشته باشند.

موضوع استیفای مهریه توسط زن زمانی مطرح می شود که زوجین با یکدیگر اختلاف و جدایی داشته باشند. این امر تشریفات قانونی خاص خود را دارد و چنانچه زوجه بدون طی مراحل قانونی اقدام به انجام آن نماید بدون اذن شوهر با عواقب مهریه مواجه خواهد شد.

چگونه ممکن است زن مهریه را پس بگیرد؟

پس از طلاق مهریه را پس بگیرید