چگونه یک لیسانس شاد و پرانرژی باشیم • تصویر از مجله Life


مجرد بودن گاهی احساس رهایی و قدرت می دهد. شما آزادی بیشتری در زندگی دارید و نیازی نیست نگران احساسات یا افکار شریکتان باشید. اما گاهی اوقات مجرد بودن باعث می شود احساس کنید به آن تعلق ندارید و احساس ناامیدی و تنهایی می کنید. اگر به هر دلیلی مجرد هستید، نکات زیر به شما کمک می کند تا با احساسات ناخوشایند مجردی کنار بیایید.

مجردی و احساسات ناخوشایند

افراد به دلایل مختلفی می توانند مجرد زندگی کنند. این گاهی اختیاری و گاهی اجباری است. هر موقعیتی نکات مثبت و منفی خود را دارد و مجرد بودن نیز از این قاعده مستثنی نیست. گاهی اوقات مجرد بودن باعث ایجاد احساسات ناخوشایندی مانند تنهایی، بی توجهی و ناامیدی می شود.

شیوع کرونا برخی از این احساسات ناخوشایند را تشدید کرده است. به هر حال زندگی اجتماعی مردم در دوران شیوع کرونا کاهش یافته و بسیاری از فعالیت های اجتماعی محدود شده است. مجرد بودن، اگر یک انتخاب شخصی باشد، ممکن است منجر به کمتر شدن این احساسات ناخوشایند شود، اما زمانی که مجبور هستید به دلایل مختلف تنها زندگی کنید، هجوم احساسات منفی بیشتر می شود.

برای اینکه در این شرایط احساس بهتری داشته باشید، این نکات را به خاطر بسپارید.

دیدگاه خود را تغییر دهید

یافتن راه هایی برای کنار آمدن با تنهایی و احساس بهتر مجرد بودن نه تنها برای سلامت روان، بلکه برای سلامت جسمی شما نیز مهم است. احساساتی مانند تنهایی می تواند اثرات جدی و مخربی بر سلامت و شادابی فرد داشته باشد.

احساس تنهایی، عدم حمایت و تنهایی ایمنی را کاهش می دهد، باعث خواب ناآرام می شود، بر سلامت قلب و عروق تاثیر می گذارد و مشکلات سلامت روان را افزایش می دهد.

نحوه درک شما از وضعیت رابطه خود می تواند نقش مهمی در احساس شما نسبت به مجرد بودن داشته باشد. تحقیقات نشان داده است کسانی که به طور داوطلبانه مجرد بودن را انتخاب کرده اند یا آن را داوطلبانه و نه اجباری می دانند، کمتر احساس تنهایی می کنند.

باورهای نادرست و نادرست در مورد مجرد بودن می تواند یکی از دلایل ایجاد احساسات ناخوشایند در افراد مجرد باشد. این باورهای غلط به شرح زیر است؛

 • کلیشه هایی که فرد تنها را غمگین، تنها، ناامن و ناراحت نشان می دهد.
 • فشار اجتماعی برای یافتن شریک زندگی و تشکیل خانواده و بچه دار شدن
 • تجرد به عنوان منبع فردگرایی تلقی می شود.
 • مردان جوان تمایل به مجرد بودن دارند زیرا می خواهند آزادی روابط چندگانه داشته باشند.
 • زنان جوان مجرد می مانند زیرا فکر می کنند به اندازه کافی خوب نیستند که شریک زندگی خود باشند.
 • افراد مجرد برای برقراری ارتباط مشکل دارند.
 • مجردها مجرد می مانند زیرا نمی خواهند به کسی متعهد شوند.
 • افراد مجرد می مانند تا هر کاری می خواهند انجام دهند.

به جای تمرکز بر کلیشه های بی اساس، دیدگاه خود را نسبت به مجرد بودن تغییر دهید. به جای تمرکز بر نکات منفی مجرد بودن، از آزادی و فرصت هایی که به شما می دهد لذت ببرید.

روی دستیابی به اهداف خود تمرکز کنید

اگر مجرد بودن به شما احساس ناامیدی و ترس می دهد، سعی کنید اهداف دیگری در زندگی داشته باشید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. داشتن اهداف دیگر در زندگی به شما کمک می کند اعتماد به نفس و قدرت بیشتری داشته باشید. این هدف می تواند موفقیت در کار، دنبال کردن یک سرگرمی جانبی، مراقبت از خانواده، تلاش برای حفظ سلامت جسمانی یا هر چیز دیگری باشد که همیشه می خواستید در زندگی به آن برسید.

چیزهایی که می توانید امتحان کنید عبارتند از

 • دوره های آموزشی را بگذرانید یا در برنامه های آموزشی ثبت نام کنید تا مدارک تحصیلی عالی کسب کنید
 • برای پیگیری کارهایی که دوست دارید انجام دهید، دفترچه یا دفترچه ای داشته باشید
 • یک زبان جدید یاد بگیرید یا به یک سرگرمی جدید مانند هنر بپردازید

تمام هدف یافتن یک هدف جدید در زندگی این است که وقت و انرژی خود را صرف تلاش برای رسیدن به موفقیت کنید و به وضعیت تاهل خود فکر نکنید. این روش نه تنها به شما این امکان را می دهد که از زندگی احساس رضایت کنید، بلکه به شما کمک می کند تا خود را بهتر بشناسید و دقیقاً بدانید که از شریک زندگی آینده خود چه انتظاری دارید.

خودتو مقایسه نکن

وقتی با مجرد بودن کنار نیامده اید و احساس ناراحتی می کنید، دیدن دوستان و اقوام که روابط خوبی دارند و تنها نیستند، اغلب ناراحت کننده است. اما همیشه مهم است که هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. فرقی نمی کند عزیزان، دوستان صمیمی یا حتی دوستانی که در شبکه های مجازی دارید.

هیچ یک از ما جزئیات زندگی و روابط دیگران را نمی دانیم. آنچه در پست‌های شبکه‌های اجتماعی یک رابطه کامل و بی‌نقص به نظر می‌رسد می‌تواند در زندگی واقعی کاملاً متفاوت باشد و شما حقیقت زندگی خود را تلخ و سیاه می‌کنید فقط برای اینکه خوب به نظر برسید.

علاوه بر این، اگر رابطه و زندگی مشترک نتیجه مثبتی برای فرد دیگری داشته باشد، به این معنا نیست که برای شما هم نتیجه خوبی خواهد داشت یا لزوماً به آن نیاز دارید. به جای درگیر شدن در مقایسه هایی که معمولاً بی اساس هستند، روی یافتن خوشبختی در زندگی خود تمرکز کنید. خوشبختی که به وجود دیگران بستگی ندارد.

روی روابط دیگر سرمایه گذاری کنید

به یاد داشته باشید که روابط دیگر شما، مانند روابطی که با والدین، دوستان و همکارانتان دارید، می تواند به اندازه شریک زندگیتان نقش مهمی در رفاه شما داشته باشد. به عبارت دیگر، زمانی که احساس می‌کنید از حمایت اجتماعی افراد دیگر در زندگی‌تان برخوردار هستید، حفظ سلامت عقلتان مهم است.

بنابراین روی روابط غیر عاشقانه ای که با افراد مجرد دارید تمرکز کنید. زمان بیشتری را به آنها اختصاص دهید. روابط خود را با اعضای خانواده ایجاد کنید و قرارهای اجتماعی را با دوستان ترتیب دهید. ایجاد روابط اجتماعی جدید و پیدا کردن دوستان جدید نیز می تواند مفید باشد. به گروه‌های آنلاین بپیوندید، برای اهدافی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، داوطلب شوید، به باشگاه‌های ورزشی بپیوندید، و حتی می‌توانید گروه‌ها و گردهمایی‌های آنلاین در مورد موضوعات خاص مانند خواندن تشکیل دهید. به این ترتیب می توانید دوستان همفکر جدیدی پیدا کنید. به همین ترتیب می توانید دامنه روابط اجتماعی خود را گسترش دهید و کمتر احساس تنهایی کنید.

علاوه بر همه اینها، گسترش ارتباطات اجتماعی ممکن است در نهایت منجر به ملاقات با فردی شود که به شریک زندگی و علایق شما تبدیل شود.

روی مزایای مجرد بودن تمرکز کنید

مجرد بودن می تواند مزایای خود را داشته باشد، درست مانند رابطه. از جمله مزایای آن می توان به نکات زیر اشاره کرد.

 • وقت گذاشتن برای یافتن رابطه مناسب به این معنی است که احتمالاً شریک زندگی مناسب تری را انتخاب می کنید.
 • شما زمان بیشتری برای رسیدن به اهداف خود دارید. به عنوان مثال، می توانید با خیال راحت به تحصیل خود ادامه دهید یا به ارتقای حرفه ای فکر کنید.
 • شما زمان بیشتری برای شناخت معیارها، نیازها و خواسته های خود دارید که به شما کمک می کند شریک زندگی بهتری را انتخاب کنید.

اخرین حرف

زندگی یک مسابقه نیست و نیازی به دستیابی به اهداف خاصی با سرعت معینی در طول زندگی نیست که اکثر آنها از قبل توسط جامعه تعیین شده است. شما می توانید بدون ازدواج یا در یک رابطه عاشقانه یک زندگی رضایت بخش، شاد و کامل داشته باشید. اگر فکر می کنید زمان مناسبی برای تعهد نیست و برای یک رابطه طولانی مدت آماده نیستید، مجرد ماندن طولانی مدت ایرادی ندارد.

در هر صورت، مهم است که همیشه به یاد داشته باشید که دوست داشتنی هستید، حتی اگر کسی به شما نگفته باشد. در نهایت، هر زمان که تصمیم به دنبال کردن یک رابطه جدی گرفتید، مطمئن شوید که افراد مجرد همفکر زیادی وجود دارند که بتوانید آنها را ملاقات کنید و زندگی مشترکی را شروع کنید.

منبع: verywellmind.com – ترجمه از دیجی کالا مگمجله ازدواج