چگونه در مصرف سوخت صرفه جویی کنیم • تصویر از مجله Life

اجرای راهکارهای ساده برای مسافت پیموده شده بنزین در خودروها علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، موجب حفظ ذخایر گاز می شود. کارت سوخت و استفاده از این فرآورده نفتی محبوب برای رانندگان طولانی تر خواهد بود.

راهکاری برای کاهش مصرف سوخت در خودروها

 1. از تیونینگ موتور خودرو اطمینان حاصل کنید، خودروهایی که موتورهای تیونینگ شده دارند 5 درصد سوخت کمتری نسبت به سایر خودروها مصرف می کنند (معادل نیم لیتر در هر 100 کیلومتر).

برای جلوگیری از خطا در تعیین مسیر، نقشه راه را با خود ببرید. بررسی ها نشان می دهد که کاهش تعداد خطاها در تعیین مسیر بین 5 تا 10 درصد سوخت بیشتری به خودرو وارد می کند.

 1. رها کردن خودرو به مدت 120 ثانیه بدون حرکت، سوخت بیشتری نسبت به خاموش و روشن کردن آن مصرف می کند.
 2. سرعت بالا و ترمز مداوم مصرف سوخت را به حداقل می رساند.
 3. بین خطوط به طور مساوی رانندگی کنید و از سرعت غیرمجاز خودداری کنید.
 4. اگر روان و با جریان عمومی ترافیک رانندگی کنید، 10.6-15 درصد در مصرف سوخت (معادل 1.7-1.2 لیتر در 100 کیلومتر) صرفه جویی خواهید کرد.
 5. مصرف سوخت خودروهای دیزلی سبک 25 تا 30 درصد کمتر از خودروهای بنزینی است.
 6. خودروی مناسب با مصرف سوخت کمتر را انتخاب کنید
 7. برای جلوگیری از سفرهای غیرضروری با ماشین، کارهای خود را تا حد امکان از طریق پست، تلفن، تله فوتو و سایر وسایل ارتباطی انجام دهید.
 8. از حمل بار اضافی در سفر خودداری کنید. حمل کالاهای اضافی منجر به استهلاک خودرو و افزایش مصرف سوخت می شود.
 9. استفاده از تسمه بار استاندارد در مقابل تسمه بار غیراستاندارد باعث صرفه جویی 6 درصدی در مصرف سوخت می شود.

کاهش مصرف سوخت در خودروها

* میزان سوخت مصرفی در هر کیلومتر در خودروهای سواری هشت برابر اتوبوس است.

 1. استفاده از دنده مناسب: در اکثر خودروها بهترین دنده اقتصادی از نظر مصرف سوخت 85 تا 90 کیلومتر است. به عنوان مثال اگر با سرعت بالا رانندگی می کنید، به جای 110 کیلومتر در ساعت با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید و 25 درصد (معادل 2.9 لیتر در هر 100 کیلومتر) در مصرف سوخت صرفه جویی کنید.
 2. نقشه حرکت بیاورید

تجهیز خودروها به سیستم جی پی اس به این معناست که با تعیین موقعیت روی صفحه و تبادل اطلاعات با مرکز مدیریت ترافیک مسیر بهینه به راننده ارائه شود. اطلاع رسانی مناسب به راننده برای تعیین مسیر صحیح باعث کاهش زمان سفر و کاهش مصرف سوخت می شود. مصرف سوخت و آلودگی.مجله ازدواج

* استفاده از فیلتر هوای استاندارد و تعویض به موقع آن باعث کاهش 10 درصدی مصرف سوخت و 50 درصدی آلودگی هوا می شود.

 1. از کولر کمتر استفاده کنید یا سعی کنید در جاده های پر تردد و پر رفت و آمد از کولر استفاده نکنید، پیشنهاد می شود در فواصل زمانی کوتاه و چرخشی از کولر استفاده کنید.
* استفاده از کولر در هنگام ترافیک یا ساکن مصرف سوخت را تا 10 درصد افزایش می دهد.

 1. فشار باد لاستیک خودرو را به طور منظم تنظیم کنید، تنظیم فشار باد لاستیک می تواند مصرف سوخت خودرو را تا سه درصد کاهش دهد.
 2. با حذف لوازم جانبی غیر ضروری وزن خودرو را به حداقل برسانید.
 3. زمان سفر خود را مدیریت کنید: از انتخاب ساعات اوج مصرف برای استفاده از خودرو خودداری کنید.
 4. مسیرهایی را انتخاب کنید که خودرو به زمان توقف کمتری نیاز دارد (مانند بزرگراه‌ها و جاده‌های کمربندی)
 5. به قوانین رفتاری و محدودیت سرعت احترام بگذارید.
 6. مطمئن شوید که ترموستات به درستی کار می کند زیرا خودرویی که ترموستات معیوب دارد 2 درصد بیشتر از خودرویی با ترموستات درست کار می کند سوخت مصرف می کند.
 7. از ترمز و شتاب ناگهانی در شروع حرکت خودداری کنید. خودرویی که به آرامی شتاب می گیرد یا سرعتش را کاهش می دهد، 20 درصد سوخت کمتری نسبت به خودرویی که شتاب یا شتاب می گیرد، مصرف می کند.
 8. استفاده از وسایل نقلیه عمومی: در برخی موارد بهترین راه برای استفاده از وسیله نقلیه عدم استفاده از آن است. شاید بهتر باشد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. از خودروی خود استفاده نکنید و از دوچرخه سواری یا پیاده روی در جاده های پر ترافیک خودداری کنید.

* تسمه بار وسیله ای است که برای حمل بار بر روی سقف خودروهای مختلف طراحی شده است. بند بار در صورت استاندارد بودن علاوه بر راحتی سرنشینان خودرو، ایمنی محموله را در برابر سقوط، سرقت و رطوبت تضمین می کند و به دلیل طراحی آیرودینامیک در هنگام حرکت به عنوان بادشکن عمل می کند و از کند شدن خودرو جلوگیری می کند. کاهش یا افزایش مصرف سوخت

 1. استفاده از سیستم ردیابی در خودروها

* هنگامی که هوای بیرون مناسب است، از دریچه هوا یا پنجره برای تهویه خودرو استفاده کنید.