چگونه باردار شویم • تصویر از مجله Life

این اطمینان حاصل می کند که اسپرم تازه بیشتری در منی شما در طول رابطه جنسی برای ورود به رحم شما وجود دارد و شانس باروری شما را افزایش می دهد. اگر در حین رابطه جنسی از روان کننده ها استفاده می کنید، توجه داشته باشید که برخی از روان کننده ها می توانند اسپرم را از بین ببرند. برخی روان کننده های طبیعی یا مبتنی بر آب نیز می توانند در حرکت اسپرم به سمت رحم اختلال ایجاد کنند. برای استفاده از روان کننده مناسب بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. در رابطه با بهترین حالت برای بارداری دانستن

تقویت و بهبود کیفیت اسپرم

نوشیدن الکل را متوقف کنید. مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه الکل می تواند سطح تستوسترون و تعداد اسپرم را کاهش دهد و تعداد اسپرم های غیر طبیعی را افزایش دهد.
سیگار کشیدن و استفاده از داروهای روانگردان را کنار بگذارید. این عادات رفتاری می تواند منجر به کاهش عملکرد اسپرم شود.
وزن خود را مناسب و در محدوده سالم نگه دارید. چاقی می تواند تعداد اسپرم ها و سرعت حرکت را کاهش دهد.
به اندازه کافی مواد مغذی ضروری مانند روی، اسید فولیک، کلسیم و ویتامین های C و D مصرف کنید. این مواد به ایجاد مایع منی قوی و فراوان کمک می کنند.
با آب داغ حمام نکنید. همچنین از وان آب گرم، سونا و جکوزی استفاده نکنید، زیرا گرما باعث از بین رفتن اسپرم می شود. بهترین عملکرد بیضه بین 34 تا 35 درجه سانتیگراد است که کمی کمتر از دمای طبیعی بدن است.
با وجود تغییرات فوق در سبک زندگی مردان، مدتی طول می کشد تا اسپرم رشد کند. بنابراین هر تغییری در زمان حال منجر به ایجاد سلول های اسپرم با ویژگی های بهتر در آینده می شود. بهتر است از شوهرتان بخواهید هر چه زودتر عادت های بد خود را ترک کند و شروع به مصرف مولتی ویتامین کند تا هر چه زودتر شانس باروری شما افزایش یابد.

زمان انتظار برای بارداری

زنان زیر 35 سال باید به مدت یک سال رابطه جنسی منظم داشته باشند و اگر در طول یک سال موفق به انجام این کار نشدند باید به پزشک مراجعه کنند. اما برای زنان بالای 35 سال این مدت به شش ماه کاهش می یابد. اگر بالای 35 سال و زیر 40 سال دارید و شش ماه است که به طور مداوم برای باردار شدن تلاش کرده اید و نتیجه ای ندیده اید، بهتر است در اسرع وقت برای مشاوره و بررسی بیشتر به پزشک متخصص باروری مراجعه کنید. . در مورد زنان بالای 40 سال توصیه می شود قبل از اقدام تحت نظر پزشک متخصص باشند. اگر دلیلی وجود دارد که فکر می‌کنید ممکن است شما یا همسرتان مشکل باروری داشته باشید، می‌توانید فوراً با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید، زیرا دلیلی برای صبر کردن وجود ندارد.مجله ازدواج

اگر پریودهای نامنظم دارید یا به زمان تخمک گذاری اهمیتی نمی دهید، بهتر است پس از قطع خونریزی، زمانی که تصمیم به بارداری گرفتید، حداقل دو تا سه بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید. از آنجایی که اسپرم می تواند سه تا شش روز در بدن زن زنده بماند. با انجام این کار، احتمال وجود اسپرم زنده کافی در رحم شما در زمان تخمک گذاری افزایش می یابد. توجه داشته باشید که اگر شما و همسرتان قصد دارید در حوالی زمان تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید، ابتدا مطمئن شوید که قبل از آن زمان زیادی را بدون رابطه جنسی سپری نکرده اید، زیرا شریک زندگی شما باید در روزهای قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشد. تخمک گذاری، حداقل یک بار انزال کرد.

اطمینان حاصل کنید که استفاده از آنها بر باروری یا بارداری شما تأثیر نمی گذارد و بی خطر است. مراجعه به پزشک قبل از بارداری می تواند شانس شما را برای داشتن یک بارداری سالم افزایش دهد. در صورت امکان لازم است با همسرتان به این نوبت ها بروید چرا که پزشک برای تکمیل پرونده سلامتی شما نیز به اطلاعاتی در مورد همسرتان نیاز دارد. همچنین در صورت وجود مشکل، پزشک می تواند آن را برطرف کرده و سریعتر آن را درمان کند. ترکیبی از این اقدامات می تواند در افزایش شانس باردار شدن در زمانی که می خواهید موثر باشد.

بهبود سلامت مادر

برخی از زنان قصد باردار شدن و زایمان در زمان خاصی را ندارند، اما برخی از زنان دوست دارند فرزندشان در زمان خاصی از سال به دنیا بیاید. برای این کار لازم است قبل از اقدام شما و همسرتان آمادگی کافی برای بارداری داشته باشید. یکی از اقدامات مهم برای این برنامه ریزی داشتن یک اپلیکیشن دقیق برای باردار شدن است که بتوانید همیشه همراه خود در تلفن همراه خود داشته باشید. این اپلیکیشن همچنین بارداری هفته به هفته و رشد جنین هفته به هفته را همراه با تصاویر در اختیار شما قرار می دهد و با اطلاع رسانی از زمان دقیق تست ها و غربالگری های بارداری به شما کمک می کند بارداری راحت تری را تجربه کنید. در این مقاله راه هایی برای افزایش شانس بارداری سریع و سالم در زمان مورد نظر خود بیاموزید.

معاینات قبل از بارداری

مهمترین چیزی که می تواند در افزایش شانس بارداری موثر باشد، داشتن رابطه جنسی کافی در زمان مناسب است. با دانستن زمان تخمک گذاری می توانید با اقدام در روزهای نزدیک به زمان تخمک گذاری شانس باروری خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. باید بدانید که تخمک گذاری تنها یک بار در هر سیکل قاعدگی اتفاق می افتد و تخمک حداکثر 24 ساعت زنده می ماند. به همین دلیل، اگر در زمان تخمک گذاری در رحم شما اسپرم وجود نداشته باشد، احتمال بارداری وجود ندارد. با تعیین زمان تقریبی تخمک گذاری به روش های مختلف می توانید شانس حضور اسپرم را در زمان آزاد شدن تخمک افزایش دهید و در نتیجه باروری خود را در روزهای قبل از زمان تخمک گذاری با رابطه جنسی افزایش دهید.

قبل از باردار شدن، زمینه را برای بارداری سالم فراهم کنید. زمانی که بدن شما سالم باشد، احتمال بارداری موفقی خواهید داشت. قبل از اقدام برای باردار شدن، بهتر است برای بررسی سلامت جسمانی خود با یک متخصص زنان وقت ملاقات داشته باشید. در طول این جلسات معمولاً از شما آزمایش می‌خواهند و اسید فولیک و سایر مکمل‌های بارداری تجویز می‌شوند. در طول معاینات قبل از بارداری، داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین شرایط برای بارور کردن تخمک اسپرم زمانی است که سالم، قوی و در تعداد زیاد باشد. برای این منظور، همسر شما می تواند اقدامات مختلفی را انجام دهد:

هنگام تلاش برای باردار شدن از غذاهای مغذی استفاده کنید. وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید. به طور منظم ورزش کنید و سعی کنید تمام عادات بد مانند سیگار و قلیان، نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر را ترک کنید. بهتر است در دوران بارداری میزان کافئین موجود در نوشیدنی ها را به حداقل برسانید. قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار حاوی کافئین هستند و پزشکان توصیه می‌کنند هنگام تلاش برای باردار شدن، از مصرف قهوه خودداری کنید. مصرف مکمل های تجویز شده توسط پزشک در سه ماه قبل از بارداری می تواند به افزایش باروری شما و همچنین کاهش مشکلات احتمالی بارداری کمک کند. اگر حداقل یک ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف فولیک اسید را شروع کنید، خطر نقایص مادرزادی در جنین تا حد زیادی کاهش می یابد.

صمیمیت جنسی در زمان مناسب و به مقدار کافی

اگر مشکلات باروری ندارید و در زمان مناسب به اندازه کافی به هم نزدیک شده اید، احتمالاً ظرف یک تا شش ماه از زمان شروع بازیگری باردار خواهید شد. از هر ده زوجی که رابطه جنسی منظم داشتند و مشکل باروری نداشتند حدود هشت نفر در این مدت باردار شدند. اگر مدت طولانی است که سعی می کنید به طور منظم باردار شوید اما هنوز نمی توانید، ممکن است لازم باشد به یک متخصص مراجعه کنید. اینکه چه مدت باید قبل از کمک گرفتن از متخصص باروری به تلاش ادامه دهید، کاملاً به سن شما بستگی دارد. هر چه سن شما بیشتر باشد، قدرت باروری شما کاهش می یابد.