چه کسی کمک هزینه زندگی رمضان را دریافت می کند • تصویر از مجله زندگی

زمان واریز کمک معیشت رمضان 1402

آیا معیشت ماه مبارک رمضان امسال نیز پرداخت می شود؟

(1401/01/25) با دستور رئیس جمهور، کمک هزینه معیشت ماه مبارک رمضان به حساب سرپرستان خانوار شناسایی شده واریز می شود.

مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور: مشمولان این کمک هزینه بیش از 11 میلیون سرپرست خانوار و بر اساس اطلاعات دریافتی می باشند. قرار است روز جمعه 6 فروردین به ازای هر نفر مبلغ 150 هزار تومان به حسابشان واریز شود. افرادی که در 22 بهمن سال گذشته و نوروز امسال واجد شرایط دریافت کمک هزینه بودند، از کمک هزینه ویژه ماه مبارک رمضان برخوردار خواهند شد.

جزئیات کمک هزینه معیشتی ماه مبارک رمضان 1401

اما اگر دولت بخواهد یارانه ماه مبارک رمضان را مانند سال گذشته توزیع کند، مشمول این یارانه معیشتی چه کسانی هستند؟
کمک هزینه معیشتی سال گذشته به اقشار کم درآمد در دو مرحله از 22 بهمن و نوروز برای دهک های اول تا چهارم و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اعطا شد.
همچنین کمک معیشتی ماه مبارک رمضان گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز می شد که اغلب شامل دهک های اول تا چهارم و بازنشستگان کمیته امداد و بهزیستی می شد که از دریافت سهام محروم می شدند.

همچنین کمک هزینه معیشتی ماه مبارک رمضان به حساب سرپرستانی که به هر دلیل از نظام حقوقی حذف شده اند واریز می شود.
با توجه به میزان این یارانه، یک خانواده سه نفره معادل 450 هزار تومان کمک هزینه معیشت ماه مبارک رمضان دریافت می کند.
اعطای کمک معیشتی به اقشار آسیب پذیر و کم درآمد از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون در دو مرحله و به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و عید نوروز در دهک های اول تا چهارم اعم از مشمولان و بازنشستگان. از نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی کشور پرداخت شد.مجله ازدواج

ماه رمضان سال گذشته با دستور ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم کمک هزینه ماه مبارک رمضان به عده ای اعطا شد. مبلغ کمک هزینه ماه مبارک رمضان 150 هزار تومان بود که به ازای هر یک از اعضای خانواده به حساب سرپرست خانواده واریز شد.
گفتنی است آخرین یارانه ماه مبارک رمضان به بیش از 11 میلیون خانوار تعلق گرفت. اما آیا خانواده ها امسال این کمک هزینه معیشت را دریافت خواهند کرد؟
تاکنون هیچ یک از مراجع دولتی هیچ خبری در خصوص پرداخت معیشت ماه مبارک رمضان امسال اعلام نکرده اند. بنابراین تا آن زمان می توان گفت که مردم هر ماه یارانه ای جز همان یارانه نقدی دریافت نخواهند کرد.

کمک هزینه زندگی ماه مبارک رمضان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کمتر از 10 روز مانده به شروع ماه مبارک رمضان. اما آیا کمک هزینه معیشت مانند آخرین ماه رمضان به خانواده ها پرداخت می شود؟

البته فراموش نکنیم که تاکنون دولت هیچ خبری نداشته است واریز کمک هزینه زندگی ماه رمضان هنوز شروع نشده در این صورت گرنت گیرندگان باید همان کمک نقدی 300 و 400 هزار تومانی را انتظار داشته باشند. با این تفاوت که امسال خانوارها می توانند از کوپن ها به جای کمک های نقدی استفاده کنند. آخرین کمک نقدی سال جاری 29 اسفند به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.
افرادی که از دهک های اول تا سوم هستند به ازای هر نفر 400 هزار تومان واریز می کنند. خانوارهای دهک چهارم تا نهم نیز به ازای هر نفر 300 هزار تومان یارانه دریافت می کنند.
اگر سرپرست خانوار به جای یارانه نقدی از فاکتور الکترونیکی استفاده کند، دیگر نمی تواند یارانه نقدی کامل را دریافت کند. به عبارت دیگر، هر چه تعداد افراد از کالابرگ استفاده کنند، کمک نقدی آنها به همان میزان کاهش می یابد.
دولت در راستای حمایت از سبد غذایی، طرح کارت الکترونیک را راه اندازی کرده است. طرح کالابرگ در چهار استان قزوین، هرمزگان، گیلان و مرکزی به صورت آزمایشی اجرا شده است. این طرح شامل 10 قلم شیر، پنیر، ماست، شکر، روغن، پاستا، روغن، مرغ و تخم مرغ می باشد.
همانطور که مقامات وزارت کار اعلام کردند، بیش از 30000 فروشگاه در سراسر کشور به سامانه کالابرگ متصل هستند و دریافت کنندگان کمک هزینه می توانند کالاهای مذکور را یک ماه قبل از پرداخت کمک نقدی خریداری کنند.