چرا طلای مستعمل نمیخریم!! سکه بخریم یا طلا؟ • تصویر مجله زندگی

میزان دستمزد ساخت هر طلا با طلای دیگر متفاوت است. مقدار کار انجام شده بر روی طلا در حین ساخت عامل مهمی است که بر قیمت آن تأثیر می گذارد.

خرید طلای مستعمل

منظور از طلای مستعمل چیست؟

خرید طلای دست دوم راه خوبی برای افزایش سرمایه و جلوگیری از رکود آن است. با خرید طلای مستعمل از طلافروشی های معتبر با اطمینان از اصالت کالای خریداری شده در جهت افزایش سرمایه خود گام بردارید.

طلای 18 عیار که در همین مدت از ارزش سه میلیون تومان هم گذشت، به کانال دو میلیون تومان بازگشت.

قیمت طلا و سکه در سال 1401 مسیر پرنوسانی را طی کرد. این فلزات گرانبها به ویژه از نیمه دوم سال جاری افزایش قیمت بی سابقه ای را تجربه کرده اند.

مسیر طلا و سکه در سال 1401

هرچه طلا ریزتر باشد، تلاش بیشتری برای ساخت آن لازم است. در نتیجه حقوق بیشتر می شود. نکته ای که در مورد طلای مستعمل وجود دارد این است که برای آن هزینه ای دریافت نمی کنند.

قبل از آشنایی با فرمول محاسبه طلای مستعمل بهتر است بدانید که بالاترین قیمت برای خرید طلای مستعمل قیمت پنل همان عیار 750 می باشد. ضمنا همانطور که گفته شد کمترین قیمت فروش طلا در حالت عادی است. 730 قیراط. برای محاسبه دستی قیمت طلا کافیست از یک گزارش ریاضی استفاده کنید. به این صورت که ابتدا وزن طلای خالص را طبق فرمول زیر در 730 ضرب می کنیم و سپس بر 750 تقسیم می کنیم تا حداقل قیمت را بدست آوریم.

اکثر مردم به دنبال راه حل هایی هستند که ریسک پایینی داشته باشند و به راحتی از سرمایه خود محافظت کنند. به عقیده بسیاری از افراد، خرید طلای مستعمل راهی آسان و کم ریسک برای سرمایه گذاری است. این افراد معتقدند با خرید طلای مستعمل می توانند دو پرنده را با یک سنگ بکشند. در واقع می توانند از آن به عنوان جواهرات استفاده کنند و ارزش سرمایه خود را حفظ کنند.

چرا طلای مستعمل نمیخریم؟

نمودار بازدهی طلا و سکه در سال 1401


اگر وزن طلا و قیمت تقریبی هر گرم طلا را بدانید، می توانید به طور تقریبی قیمت طلا را محاسبه کنید و هزینه ساخت آن را بدانید.

همچنین توجه داشته باشید که برای برآورد کلی قیمت طلای شما می توانید محاسبه کنید که آن طلا را حدود 10 تا 20 هزار تومان زیر قیمت پیشنهادی از شما می خرند.
مثلاً فرض کنید قیمت میز هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 500 هزار تومان باشد. حداقل قیمتی که می توان 20 گرم طلا را با آن به فروش رساند به شرح زیر محاسبه می شود:

تصور کنید سرمایه خود را صرف خرید طلای مستعمل کرده اید، اما پس از مدتی متوجه می شوید که طلاهای خریداری شده قاچاق، دزدی یا تقلبی بوده و ارزشی ندارد. حتی تصور چنین اتفاقی گیج کننده است. پس هنگام خرید طلای مستعمل هوشمند و هوشمند باشید تا خریدی بدون ریسک داشته باشید و ذهن خود را از دست ندهید. بازده طلای استفاده شده کمتر از سکه است.

چرا طلای مستعمل بخریم؟

برای خرید طلا اعم از گردنبند، دستبند، گوشواره، النگو و … درصد دستمزد و هزینه ساخت و همچنین مالیات بر ارزش افزوده و سود حاصل از فروش طلا به فاکتور نهایی شما اضافه می شود. . البته درصد هزینه ساخت به طلای جدید گره خورده است. مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد است و سود طلافروش متفاوت است و معمولا بین 5 تا 8 درصد است اما آیا راهی برای پرداخت کمتر از 9 درصد مالیات برای خرید طلا وجود دارد؟طلای مستعمل؟ ما نکاتی را در این زمینه به شما خواهیم داد!

بگو من 5 درصد طلا می خواهم

(قیمت پانل طلا x وزن طلا به گرم x 730) ÷ 750 = حداقل قیمت فروش طلا

اما همزمان بازار وارد فاز اصلاحی شد و از سوی دیگر اخبار مثبت سفر رافائل گروسی، رئیس سازمان انرژی اتمی از ایران، دلار را به کانال ۴۰ هزار تومانی بازگرداند. به این ترتیب سکه بار دیگر به کانال 20 میلیون تومان بازگشت.

طلای مستعمل و مستعمل مسلماً به زیبایی، شکیل و تمیزی طلای نو نیست و گاهی برخی از آنها بیشتر از حد معمول فرسوده یا معیوب می شوند. مثل یک دستبند کمی پیچ خورده یا گردنبندی که زنجیر آن تعمیر شده یا… در این صورت از فروشنده بخواهید به جای 5 درصد، 3 درصد از شما بگیرد. آنقدر مذاکره نکنید که زرگر و خودتان را اذیت کنید! اما شما می توانید شانس پرداخت سود کمتر را داشته باشید، اما تعداد کمی از دلالان طلا از فروش طلا با سود کمتر از 5 درصد خوشحال هستند.

مطمئن شوید که یک فاکتور معتبر دریافت کرده اید

هنگام خرید یک شی با ارزش یا یک سکه، امکان استفاده از آن به عنوان زینت وجود ندارد. اما با خرید طلای مستعمل می توانید همزمان با سرمایه گذاری از طلای مورد نظر استفاده کنید. در واقع با خرید طلای مستعمل می توانید از آن استفاده کنید و از آن بهره مند شوید و سرمایه ای برای آینده داشته باشید.

در پاسخ باید بگوییم که خرید طلای مستعمل امنیت و سود اقتصادی بیشتری نسبت به ارز و سکه دارد. در ایران بازار ارز فراز و نشیب های زیادی دارد. این نوسانات خرید ارز را به یک سرمایه گذاری پر ریسک تبدیل کرده است. اگر اهل ریسک نیستید، توصیه می کنیم که خرید ارز را فراموش کنید. ارزش طلا همیشه حفظ می شود، اما از آنجایی که دلار تحت تاثیر نوسانات اقتصادی است، ریسک زیادی را به همراه دارد. در مورد سکه نیز باید بدانید که اتفاقاتی که در ایران و جهان رخ می دهد بر قیمت سکه تاثیر می گذارد. در واقع قیمت سکه با توجه به هر رویداد اقتصادی در نوسان است. از آنجایی که هنگام خرید سکه و فروش آن تفاوت قیمت وجود دارد، ممکن است در هنگام فروش سکه ضرر کنید اما در هنگام فروش طلای دست دوم ضرر نخواهید کرد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در دوره گرانی به سختی می توانید ارز یا سکه خود را بفروشید اما به راحتی می توانید طلای مستعمل را در هر زمانی به پول نقد تبدیل کنید.

بازده سالانه قیمت طلا و سکه

رایگان بودن این طلا باعث شد مردم از آن قدردانی کنند. هنگام خرید طلای مستعمل، فقط وزن طلا و سود فروشنده را پرداخت می کنید.

آیا خرید طلای مستعمل راهی مطمئن برای سرمایه گذاری است؟

خرید طلای مستعمل از طلافروشی های معتبر مزایای متعددی برای شما به همراه خواهد داشت.

  • هنگام خرید طلای جدید باید مبلغی را پرداخت کنید. مبلغ این هزینه ها هنگام فروش طلا کسر می شود. اما با خرید طلای مستعمل نیازی به پرداخت هزینه تولید آن ندارید. بنابراین، طلای مستعمل ارزانتر از طلای نو است.
  • در واقع، هزینه ها توسط اولین خریدار پرداخت می شود و شما برای طلا هزینه کمتری می پردازید. شما از فروش طلای مستعمل رنج نخواهید برد. در واقع ارزش کالای شما در زمان فروش برابر با ارزش آن در زمان خرید خواهد بود و این به نفع شماست.
  • برخی افراد ریسک نمی کنند و ترجیح می دهند برای سرمایه گذاری در بانک سپرده گذاری کنند.
  • این افراد باید مراقب باشند که این نوع سرمایه گذاری در حال حاضر می تواند سودآور باشد اما کاهش ارزش ریال در بازارهای جهانی و نوسانات اقتصادی این سرمایه گذاری را در بلندمدت غیرعاقلانه می کند. اما فروش طلای مستعمل همچنان سودآور خواهد بود.
  • یکی دیگر از مزایای خرید طلای کارکرده این است که به راحتی می توانید مدل دلخواه خود را از بین مدل های مختلف این طلا انتخاب کنید. همچنین می توانید طلای مستعمل را بدون ضرر بفروشید.
  • اگر هدف شما از خرید طلا استفاده از آن نیست و فقط قصد سرمایه گذاری دارید، خرید طلای مستعمل انتخاب عاقلانه ای برای شما خواهد بود.
  • با توجه به بالا بودن سود خرید طلای مستعمل به افرادی که قصد استفاده از طلای خریداری شده را ندارند توصیه می کنیم با خرید طلای مستعمل سرمایه خود را ذخیره کنند.
  • مزیت خرید طلای مستعمل بیشتر از سکه و ارز است و این مشکل یکی از مزیت های خرید طلای مستعمل است.

آیا خرید طلای مستعمل سود بیشتری دارد یا خرید سکه و ارز؟

در مدت کوتاهی یعنی تا ابتدای اسفند، سکه در اتفاقی بی سابقه به کانال 30 میلیون تومان رسید و تا 37 میلیون تومان افزایش یافت. آن موقع بود که در بازار موازی، قیمت دلار برای چند ساعت 60 هزار تومان کاهش یافت!

این فلز گرانبها در خرداد ماه به کانال 15 میلیون تومان رسید و تا اوایل آبان بین 14 تا 15 میلیون تومان در نوسان بود. اما از این مدت شیب فزاینده این بازار روند سریع تری به خود می گیرد تا اینکه در دی ماه این فلز گرانبها وارد کانال 20 میلیون تومانی شود.

به طلایی که پولی پرداخت نمی شود، طلای مستعمل یا مستعمل می گویند. معمولاً جزئیات و هزینه ساخت طلا در فاکتور خرید درج نمی شود.

هنگامی که زرگر انبوهی از طلاهای مستعمل را به شما نشان می دهد که می تواند با 5 درصد سود به شما بفروشد، بررسی کنید که کدام یک برای شما مناسب است. برای خرید و خرید طلا اعم از گردنبند، گوشواره، دستبند، دستبند و … که قابل استفاده و مطابق با سلیقه شماست عجله نکنید. سپس وزن دقیق طلا شامل گرم و وزن را از زرگر بخواهید. حالا باید از ماشین حساب استفاده کنید. قیمت هر گرم طلای درج شده در تابلو یا تلویزیون فروشگاه را در وزن طلا ضرب کنید سپس 5 درصد اضافه کنید. این را بدانید که اگر تصمیم به خرید این طلا دارید، باید دقیقا همان مبلغ را بپردازید.

فرمول محاسبه طلای مورد استفاده

قیمت طلا و سکه در نیمه اول 1401 مسیری با نوسانات محدود را دنبال کرد. سکه سال 1401 را از کانال 12 میلیون تومان آغاز کرد و سپس در آخرین روزهای اردیبهشت ماه به کانال 14 میلیون تومان صعود کرد.

ابتدا فرمول خرید طلا را فراموش کنید که شامل وزن طلا ضرب در هزینه تولید به اضافه قیمت یک گرم طلای 18 عیار بود که باید مالیات ارزش افزوده و سود حاصل از فروش طلا را به آن اضافه کنید! این فرمول را به طور کامل فراموش کنید و وقتی به یک زرگر مراجعه کردید به او بگویید من طلای 5 درصد می خواهم. البته انتظار نداشته باشید که طلافروشان از شنیدن درخواست شما خوشحال شوند، به خصوص اگر مشتری دیگری در مغازه آنها باشد! زیرا برخی از مشتریان با شنیدن 5% از خرید طلا با هزینه تولید بالا و پرداخت مالیات بیش از 10 یا 15% منصرف می شوند. بنابراین بهتر است به سراغ فروشگاه هایی بروید که مشتری ندارند و البته اگر چهره خوبی به این خواسته نشان ندادند، نباید آن را دوست داشته باشید.

(1/500/000 x 20 x 30) ÷ 750 = 29/200/000

شانس خود را برای پرداخت سود کمتر امتحان کنید

وقتی تصمیم به خرید طلا می گیرید متوجه می شوید که ماجرا به قیمت هر گرم طلا که روی تابلوی مغازه درج شده ختم نمی شود.

امروز طلاها به حساب زرگر و کاغذی که به عنوان فاکتور به ما می دهد، می شود. فاکتوری که قرار است هم تضمینی برای طلای ما باشد و هم تضمینی برای سرمایه گذاری ما. طلای تقلبی همیشه پنهان است، پس حتما از یک مکان معتبر خرید کنید و مطمئن شوید که تمام جزئیات طلایی که خریداری می کنید در فاکتور ثبت شده است. عده ای فکر می کنند طلای دست دوم نیازی به فاکتور ندارد و این اشتباه هنگام فروش مجدد برایشان گران تمام می شود. همچنین اگر طلای دست دومی که می خرید حاوی سنگ و جواهرات اصل است، حتما از فروشنده شناسنامه یا فاکتور سنگ ها را بخواهید.مجله ازدواج