پیش بینی زلزله 15 روز قبل از زلزله • تصویر از مجله Life

پیش بینی زلزله

شن ژوی، دانشمند ارشد این برنامه ماهواره ای گفت: «در طول پنج سال گذشته، ژانگ هنگ 1 حدود 60 زمین لرزه با بزرگی 7.0 و بالاتر و همچنین نزدیک به 600 زمین لرزه با بزرگی 6.0 و بالاتر را در سراسر جهان مشاهده کرده است». . .
شن گفت: «با استفاده از Zhangheng 1، داده‌های میدان ژئومغناطیسی جهانی و داده‌های طیف الکترومغناطیسی فرکانس پایین جهانی را به دست آوردیم و دو مدل برای تحقیقات بیشتر داده‌ها ایجاد کردیم. ما دریافتیم که بیش از 80 درصد از زمین لرزه های 6 ریشتری یا بیشتر، سیگنال های اولیه را 15 روز قبل از زلزله نشان می دهند.
وی گفت: ماهواره Zhangheng 1 به دانشمندان این امکان را می دهد که مشاهدات خود را در سطح جهانی گسترش دهند و مطالعات آماری را با نمونه های بزرگ انجام دهند.
شن ضمن تایید پیشرفت انجام شده توسط ماهواره Zhangheng 1، تصدیق می کند که هنوز راه زیادی تا پیش بینی دقیق زمین لرزه ها باقی مانده است. هنوز نمی توان زمان، مکان و شدت زلزله را به طور دقیق پیش بینی کرد. اولین سیگنال های شناسایی شده توسط ماهواره ها اغلب در صدها کیلومتری مرکز زمین لرزه ظاهر می شوند.
پیش بینی زلزله نیازمند تحقیقات چند رشته ای در زمین لرزه شناسی، الکترومغناطیس، ژئودزی و ژئوشیمی است و علیرغم محدودیت های کنونی پیش بینی زلزله، این دانشمند 58 ساله به چشم انداز آینده در این زمینه خوش بین است.
وی افزود: با توسعه فناوری های اطلاعاتی مانند یادگیری ماشینی، کلان داده و هوش مصنوعی، افراد می توانند قبل از وقوع زلزله، داده ها را به صورت لحظه ای پردازش کنند.
این محقق تخمین می زند که طی 10 تا 20 سال می توان انتظار پیشرفت در پیش بینی زلزله را داشت.مجله ازدواج

پیش بینی زلزله همیشه یک چالش جدی در سطح جهانی بوده است. جمع‌آوری نمونه‌های کافی از زلزله‌های مخرب برای جمع‌آوری آمار و اعتبارسنجی روش‌ها و نظریه‌های پیش‌بینی برای دانشمندان دشوار بوده است.
بیش از 1800 سال پس از اینکه مخترع چینی ژانگ هنگ اولین لرزه نگار را ساخت، اکنون دانشمندان در حال انجام تحقیقاتی در زمینه پیش بینی زلزله با استفاده از ماهواره ای به نام وی هستند.
به گفته یک دانشمند برجسته چینی، چین قصد دارد به زودی ماهواره Zhangheng 1-02 را پرتاب کند که امکان نظارت شبانه روزی زمین لرزه ها و گسترش دامنه رصد از قطب شمال به جنوب را فراهم می کند.
اولین ماهواره لرزه‌ای الکترومغناطیسی چین (CSES) به نام Zhangheng 1 که در فوریه 2018 پرتاب شد، برای دریافت سیگنال‌های الکترومغناطیسی در فضا و پشتیبانی از پیش‌بینی زلزله و پایش و هشدار آب و هوا طراحی شد.

با استفاده از داده‌های اولین ماهواره لرزه‌ای الکترومغناطیسی چین (CSES)، ژانگ‌هنگ 1، چین ادعا کرد که کشف کرده است که بیش از 80 درصد زمین‌لرزه‌های با بزرگی 6 ریشتر یا بیشتر، سیگنال‌های اولیه را 15 روز قبل از زمین‌لرزه نشان می‌دهند.