پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 12 خرداد 1402 • تصویر از مجله زندگی

پس از انتشار صورت های مالی و گزارش های سالانه و فصلی شرکت ها، عملکرد بورس نسبت به روزهای گذشته بهبود یافته است و ردپای سودآوری شرکت ها به راحتی در روند روزانه بسیاری از سهام مشاهده می شود. اگرچه برخی از صرافی ها انتظار واکنش شدیدتر بورس به گزارش های شرکت ها را داشتند، اما همانطور که گفته شد، به نظر می رسد بورس تهران این روزها تمایل بیشتری به حرکت در مسیر متعادل داشته و خبری از هیجانات مثبت در اسفند و فروردین نیست. . با این حال، گارد صعودی همچنان حفظ شده و شاخص ها هر روز ارقام بالاتری را ثبت می کنند. در ادامه به تحلیل شرایط موجود، تحولات اخیر و بررسی جهت گیری روزانه شاخص های سهام تهران و پیش بینی بازار سهام فردا می پردازیم.

دلیل رشد بورس تهران

پیش بینی بازار سهام فردا

اگر به جهت شاخص های اتاق شیشه ای اصلی مانند شاخص کل و شاخص وزن برابر در بازار فعلی نگاه کنیم، این شاخص ها تا اواسط بازار فعلی روند صعودی داشتند، اما به مرور زمان فشار عرضه افزایش یافته و این موضوع ممکن است تا حدی بر شروع معاملات سهام فردا تأثیر بگذارد. با این حال، شاخص هم وزن توانست تا پایان بازار ثبات بیشتری را حفظ کند.

پیش بینی بازار سهام فردا

بر اساس گزارش های منتشر شده و بر اساس صورت های مالی سال 1401، سود خالص شناسایی شده توسط شرکت ها نسبت به سال قبل به طور متوسط ​​22 درصد افزایش داشته است. این نشان می دهد که وضعیت بنیادی شرکت ها در سه ماهه پایانی سال 1401 بهتر از شرایط آنها در پاییز سال گذشته است و این سودآوری اکنون با کاهش میانگین نسبت قیمت به سود (P/E) جذابیت سرمایه گذاری در سهام را افزایش می دهد. از کل بازار بنابراین می‌توان انتظار داشت که در بورس فردا شاهد تقاضای خوبی برای شرکت‌هایی باشیم که در سال ۱۴۰۱ در گزارش‌های سالانه خود بهبود سودآوری را گزارش کرده‌اند و فعالان بورس نیز چشم‌انداز خوبی را برای آنها می‌بینند. با این حال، برخی تهدیدات مکرر می تواند به عنوان تسریع روند صعودی بازار سهام عمل کند.

روند تعادل بورس اوراق بهادار تهران

آینده اقتصاد: بورس امروز با ادامه روند صعودی دیروز بالاخره توانست بازدهی مثبتی را به ثبت برساند، اما نگاهی به قدرت تقاضا در روزهای معاملاتی امروز نشان می دهد که از اواسط بازار امروز به تدریج قدرت خریداران می شود. کاهش یافت و شاخص ها نیز از سقف حرکت کردند و هر روز عقب نشینی کردند. به طور کلی به نظر می رسد بورس تهران این روزها تمایل بیشتری به حفظ روند متعادل خود دارد. شاخص کل بورس در پایان معاملات دومین روز خرداد ماه با 0.53 درصد افزایش به کار خود پایان داد و در محدوده 2.33 میلیون واحد قرار گرفت. از سوی دیگر، شاخص هم وزن روز بهتری را پشت سر گذاشت و بازدهی مثبت 1.84 درصدی را به ثبت رساند که عمدتاً ناشی از روند صعودی بهتر گروه هایی مانند خوراک، سیمان، چنگال، املاک و غیره بود. ارزش معاملات خرد با قیمت روز بازار 13.080 میلیارد تومان را به ثبت رساند و شاهد تداوم ورود پول با ثبت 260 میلیارد تومان بودیم.

ریزش بیش از 10 درصدی بورس تهران در دو هفته اخیر را می توان نوعی بحران تلقی کرد چرا که هیچ کس دلیل اصلی این ریزش را نمی داند و بسیاری معتقدند دستکاری های سوء و تلاش برای کنترل روند صعودی بازار موجب دامن زدن به بازار شد. ایجاد این بحران به هر حال، به هر دلیلی ممکن است آثار آن مدتی باقی بماند، به ویژه زمانی که مردم در بازار سرمایه پس از 3 سال سخت به تدریج به بورس تهران اعتماد کردند و اکنون این اعتماد دوباره تا حد زیادی از بین رفته است. این صحبت ها به این دلیل است که باید بپذیریم که بازگشت به شرایط عادی زمان بر است و نمی توان انتظار داشت که تراست ها و پول های خارج شده از بورس به سرعت به حالت قبلی خود برگردند. بنابراین به نظر می رسد بورس تهران روزهای متعادلی را تا بازگشت ثبات و فروکش بی اعتمادی خواهد داشت.

نگاهی به روندهای روزانه

یکی از مورد انتظارترین اتفاقات این روزهای معاملاتی، انتشار گزارش های فصلی و سالانه شرکت ها بود که اطلاعاتی از وضعیت بنیادی و سودآوری آنها ارائه می کند و می تواند تداوم سیر صعودی بورس تهران را تسهیل کند. شرکت ها تا پایان ماه جاری فرصت داشتند تا صورت های مالی خود را در سامانه کدال منتشر کنند که هم اکنون تمامی این گزارش ها بارگذاری شده است و طبق اطلاعات موجود اکثر آنها وضعیت سودآوری بهتری را برای شرکت ها در سال 1401 نشان می دهد.

با توجه به تمامی نکات مطرح شده در بالا و همچنین صعودی که در اواخر جلسه احساس شد، انتظار می‌رود بازار سهام فردا روز متعادل‌تری داشته باشد و نماگرها در محدوده‌های فعلی کمی نوسان داشته باشند.مجله ازدواج

بورس اوراق بهادار تهران امروز معاملات مثبت و متعادلی داشت و در برخی از بخش ها شاهد روند قوی بودیم. بازار سهام فردا چگونه خواهد بود؟