پرداخت وام نهضت ملی مسکن اعلام شد

سررسید ملی وام مسکن

افزایش سود وام مسکن ملی

رئیس اداره اعتبارات بانک مسکن صبح امروز گفت: نرخ سهولت طرح حرکت ملی در قراردادهای جدید از 18 به 23 درصد افزایش یافته است. بنابراین مجموع سود پرداختی شاکی برای این تسهیلات تقریباً به یک میلیارد و 642 میلیون تومان می رسد.

سررسید ملی وام مسکن

حتی در کشوری مانند ترکیه که تورم آن در سال های اخیر روند صعودی داشته و اکنون در وضعیت بدی به سر می برد، مردم می توانند با حدود 30 درصد از پول باقی مانده برای مسکن وام بگیرند. سود حاصل از این وام در سال 2022 کمتر از 15 درصد برآورد شده است.

طبق آمار بانک مرکزی متوسط ​​قیمت مسکن در تهران به 55 میلیون تومان رسید. یعنی هر نفر برای خرید یک خانه کوچک 60 متری در این شهر باید حدود سه میلیارد و 300 میلیون تومان هزینه کند.

این روزها ایرانی ها بیش از هر زمان دیگری از رویای خانه دار شدن دور شده اند و به نظر می رسد این شرایط شرایط سخت تری را تجربه خواهد کرد.

بر اساس اعلام رئیس اداره کل اعتبارات بانک مسکن، نرخ وام طرح نهضت ملی مسکن در قراردادهای جدید از 18 به 23 درصد افزایش یافت. به این ترتیب کل سود پرداختی شاکی این تسهیلات به حدود یک میلیارد و 642 میلیون تومان می رسد.
تجارت نیوز نوشت: بر اساس اعلام رئیس اداره اعتبارات بانک مسکن، نرخ وام دهی طرح نهضت ملی مسکن در قراردادهای جدید از 18 درصد به 23 درصد افزایش یافت. به این ترتیب کل سود پرداختی شاکی این تسهیلات به حدود یک میلیارد و 642 میلیون تومان می رسد.

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: اقساط متقاضیانی که هزینه نصب را پرداخت می کنند به حدود هشت و نیم تا نه میلیون تومان افزایش می یابد.

ساخت واحدهای مسکونی ملی از ابتدا به عنوان راه مطمئنی برای خروج بازار مسکن از این وضعیت وخیم از سوی کارشناسان تلقی نمی شد اما اکنون با تغییر تسهیلات با مشکل جدیدی مواجه شده است و به نظر می رسد این بیت امید نیز در حال از بین رفتن استمجله ازدواج

این مشکل همچنین ممکن است تمایل سازندگان به پروژه های انبوه را کاهش دهد، اگرچه بسیاری از انبوه سازان قبلاً از کار ساخت و ساز دور شده اند و رکود در این منطقه همچنین باعث ایجاد مشکلاتی در بخش مسکن در سمت شرق شده است.

این در حالی است که هم اکنون نیز بازار مسکن در وضعیت نابسامانی به سر می برد و وام های با سود 18 درصدی در این حوزه درمان خوبی برای درد ناتوانی مردم برای ساخت و ساز و خرید مسکن نبوده است.

از سوی دیگر حداقل دستمزد از سوی وزارت کار هفت میلیون و 920 هزار تومان اعلام شد و این یعنی بسیاری از مردم قادر به بازپرداخت تسهیلات نخواهند بود.

وضعیت بازار مسکن
بازار مسکن هم اکنون در وضعیت نامتعادلی چه در سمت عرضه و چه در سمت تقاضا قرار دارد. این بازار مولد که یکی از بخش های اساسی اقتصاد محسوب می شود، هر ماه با افزایش قیمت مواجه است.