همه چیز درباره جرم گیری دندان • تصویر از مجله Life

توجه:

طبیعی است که وجود پلاک و جرم بین دندان ها و زیر خط لثه محل مناسبی برای رشد باکتری هایی است که باعث بوی بد دهان می شوند. این شرایط را نمی توان با مسواک زدن و نخ دندان اصلاح کرد (یا به طور موقت اصلاح کرد) و باید به طور اساسی و با جرم گیری مشکل برطرف شود.

هر چند وقت یک بار نیاز به جرم گیری دندان دارید؟

آیا می دانید جرم گیری دندان دقیقاً چه کاری انجام می دهد و چه زمانی لازم است؟ اگر اطلاعات شما در این زمینه کامل نیست این مقاله را تا انتها بخوانید.

اینکه هر چند وقت یکبار نیاز به جرم گیری دندان های خود دارید کاملاً به سلامت دهان و دندان شما بستگی دارد. اما به طور کلی توصیه دندانپزشکان این است که افراد سالم هر 6 ماه یکبار جرمگیری یا مسواک زدن دندان را انجام دهند. البته اگر میزان رسوبات قابل توجه باشد، دندانپزشک ممکن است هر 3 یا 4 ماه یکبار جرمگیری را پیشنهاد کند.

تجمع پلاک و جرم در زیر خط لثه می تواند منجر به از دست دادن لثه و بیماری لثه شود. اگر این آسیب به موقع درمان نشود، می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. همین مشکل باعث می شود هزینه های بیشتری مانند دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان و … متحمل شوید. بنابراین با جرم گیری به موقع دندان ها از سلامت لثه و دندان های خود اطمینان حاصل کنید.

رفع تغییر رنگ دندان

جرم گیری دندان انگلیسی یکی از روش هاست ترمیم دندان به آن مسواک زدن دندان نیز می گویند.

بر خلاف تصور عموم، جرم گیری تنها خدمات زیبایی دندان نیست، بلکه بیش از هر چیز یکی از خدمات مراقبت از دندان است. زیرا در صورت تجمع بیش از حد پلاک دندانی احتمال ابتلا به بیماری لثه بسیار زیاد است. همچنین اگر بیماری لثه درمان نشود، احتمال از دست دادن دندان بسیار زیاد است.

فواید جرم گیری دندان چیست؟

مسواک زدن

جرم گیری دندان چیست؟

قیمت جرم گیری دندان به عوامل مختلفی از جمله هزینه تصویربرداری، تخصص و مهارت دندانپزشک، میزان جرم دندان و … بستگی دارد. اما به طور کلی جرم گیری دندان متعلق به خدمات ارزان دندانپزشکی است.

آیا بیمه هزینه جرم گیری دندان را پوشش می دهد؟

یکی از خدمات رایج اکثر مراکز دندانپزشکی از جمله کلینیک ها می باشد دندانپزشکی 24 ساعته این جرم گیری دندان است. در این روش دندانپزشک با استفاده از تجهیزات مخصوص پلاک و جرم بین دندان ها و زیر لثه را تمیز می کند.

اگرچه جرم گیری دندان فواید زیادی دارد، اما نمی توان از عوارض آن چشم پوشی کرد. این عوارض عبارتند از:

 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف؛ آنها می توانند پس از جرم گیری دندان های خود دچار عفونت جدی شوند.
 • پوسته پوسته شدن می تواند باعث تورم و حساسیت لثه شود.
 • اگر جرم گیری دندان به درستی انجام نشود؛ هنگامی که لثه ها سفت می شوند، ریشه دندان ها در معرض دید قرار می گیرند و باعث خونریزی لثه ها می شوند.
 • دندان درد خفیف و ضربان دار
 • آلرژی به غذاهای سرد، گرم یا شیرین
 • بدن برخی افراد به موادی که برای مسواک زدن دندان هایشان استفاده می شود حساسیت دارد.

کلسیفیکاسیون دندان

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

 • به دلیل استفاده از ماده بی حس کننده برای مسواک زدن، ممکن است لب ها، دندان ها و زبان تا چند ساعت پس از درمان بی حس شوند. بنابراین تا زمانی که اثر داروی بیهوشی به طور کامل از بین نرود از جویدن خودداری کنید.
 • تا 2 ساعت پس از رسوب زدایی چیزی نخورید.
 • از غذاهای نرم استفاده کنید و تا سه روز پس از جرم گیری از خوردن غذاهای تند یا تند پرهیز کنید.
 • حداقل تا سه روز پس از شارژ از هیچ نوع تنباکو استفاده نکنید.
 • در روز اول پس از جرم گیری دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید و از روز دوم می توانید از نخ دندان استفاده کنید. به تدریج، پس از یک هفته، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توانند روال عادی خود را از سر بگیرند.
 • روزی سه بار با آب ولرم غرغره کنید.
 • داروهای تجویز شده را برای مدت زمان تجویز شده مصرف کنید.

هزینه جرم گیری دندان چقدر است؟

پوسیدگی دندان یکی از عوامل اصلی همه بیماری ها و مشکلات دهان و دندان است که در صورت انجام به موقع جرم گیری می توان از بروز آن جلوگیری کرد. همچنین در مورد کلسیفیکاسیون دندان خیلی بعید است که در آینده به خدمات دندانپزشکی دیگری مانند پرکردن دندان یا حتی کشیدن دندان نیاز داشته باشید.

مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگدانه دار مانند چای، قهوه، تنباکو و غیره. می تواند با گذشت زمان رنگ دندان را تغییر دهد. با جرم گیری دندان می توان این لکه ها را تا حدی از بین برد و به سفید شدن دندان ها کمک کرد. البته در صورتی که میزان تغییر رنگ دندان بیشتر باشد، باید با روش های دیگری مانند سفید کردن دندان و یا حتی کامپوزیت و لمینت دندان، تغییر رنگ دندان را اصلاح کرد.

از بوی بد دهان جلوگیری کنید

پلاک دندان

از بیماری لثه جلوگیری کنید

پوسته پوسته شدن بیش از حد دندان های افرادی که مینای دندان نازکی دارند، باعث ساییدگی تاج دندان و آسیب بیشتر می شود. بنابراین چنین افرادی مجبورند جرم گیری دندان را در فواصل طولانی تری انجام دهند.

جرم گیری دندان چه عوارضی دارد؟

بله، زیرا جرم گیری دندان بیشتر جنبه درمانی دارد تا زیبایی، به همین دلیل است که اکثر بیمه های درمانی درصدی از هزینه جرم گیری دندان را پوشش می دهند.مجله ازدواج

از جمله مزایای این روش ترمیم دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلوگیری از پوسیدگی دندان