نگاهی به تاریخچه چاپ در سراسر جهان • مجله ازدواج

گسترش جهانی چاپخانه در قرن هفدهم منجر به افزایش قابل توجه سطح سواد مردم عادی شد. در آن زمان بیش از 150 تا 200 میلیون نسخه کتاب چاپی منتشر شد که انتقال دانش و فرهنگ را در بین مردم جهان سریعتر و آسانتر کرد.

پیشینه صنعت چاپ در ایران

بنی لاندا در سال 1993، چاپگر E-Print 1000 به عنوان اولین چاپگر دستگاه چاپ رنگی دیجیتال رونمایی شد و در نتیجه جهت صنعت چاپ را در سراسر جهان تغییر داد. او را حتی پدر چاپ دیجیتال می دانند.

اولین ماشین چاپ که توسط گوتنبرگ اختراع شد در ابتدا به دلیل هزینه بالای آن فقط در اختیار ثروتمندان قرار گرفت. بعدها اختراع ماشین چاپ در سراسر اروپا از جمله کشورهای انگلستان، ایتالیا و اسپانیا گسترش یافت و چاپخانه های مختلف این صنعت را به دیگران آموزش دادند. به این ترتیب، چاپخانه ها تا سال 1500 پس از میلاد بیش از 20 میلیون جلد کتاب در سراسر اروپا تولید کردند.

اولین دستگاه چاپ

قدیمی ترین متن چاپ شده چیست؟

سینا پکینگ یکی از شرکت های پیشرو فعال در زمینه چاپ و بسته بندی در ایران می باشد. این شرکت با بیش از 20 سال سابقه کارنامه عالی در زمینه چاپ، چاپ افست، چاپ فاکتور، تولید هولوگرام، برچسب اموال، لیبل و جعبه های سفت و سخت دارد.

یکی از دغدغه های مهم مشتریان داشتن سرعت، نظم و کیفیت عالی در چاپ انواع محصولات می باشد. سیناپکینگ به تمامی نیازهای مشتریان اهمیت ویژه ای می دهد و خدمات خود را با بهترین کیفیت برای دستیابی به اهداف خود ارائه می دهد.

در زمان آغاز به کار، اکثر چاپگرهای دیجیتال از فناوری مبتنی بر تونر برای چاپ استفاده می کردند و کیفیت چاپ به دستگاه های چاپ افست بستگی داشت، اما اخیراً فناوری جوهرافشان باعث دسترسی آسان تر و مقرون به صرفه تر به چاپ دیجیتال شده است و در عین حال کیفیت چاپ نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است

آخرین کلمه

اما خوشبختانه، توسعه صنعت برای چاپ او این وضعیت را در جهان تغییر داد. در حال حاضر همه ما از مزیت های بی شمار این صنعت در گسترش دانش و فرهنگ بهره مند شده ایم. در ادامه به تاریخچه چاپ در سراسر جهان می پردازیم. با ما بمان.

فرآیند چاپ چگونه است؟

ماشین چاپ یکی از مهمترین اختراعات تاریخ بشر است که هنوز هم نقش مهمی در توسعه جوامع در سراسر جهان دارد. امروزه عرصه چاپ در کشور ما با فناوری های جهانی همگام شده و پیشرفت چشمگیری داشته است.

حتی می توانید از هر نقطه ایران که هستید به صورت حضوری در این شرکت سفارش خود را ثبت کنید تا سریعا به آن رسیدگی شود. برای اطلاعات بیشتر حتما به سایت ما سر بزنید.مجله ازدواج

یوهانس گوتنبرگ، زرگر و مخترع آلمانی، اولین ماشین چاپ مدرنی را اختراع کرد که امروزه همه ما می شناسیم، اما این اولین ماشین چاپی نبود که در جهان اختراع شد و هیچ کس نمی داند قدیمی ترین ماشین چاپ را چه کسی اختراع کرد.

اهمیت کار گوتنبرگ در بهبود صنعت چاپ، اختراع تایپ متحرک بود. بنابراین دیگر نیازی به حکاکی تمام نوشته ها برای چاپ هر صفحه از کتاب نبود. این تکنیک جدید چاپ مواد مختلف را سریعتر و با دقت بیشتری ممکن کرد.

بدون شک تصور دنیای امروز بدون صنعت چاپ غیرممکن است. قبل از این اختراع انقلابی، کتاب‌ها و سایر محصولات چاپی همگی توسط کاتبان بسیار ماهر نوشته می‌شدند. به همین دلیل، آنها دارایی های بسیار گران قیمتی بودند که فقط در اختیار افراد خاصی بود.

الماس سوترا در واقع قدیمی ترین کتاب چاپ شده در تاریخ جهان است. در آن زمان متون این کتاب با استفاده از بلوک های چوبی حکاکی شده دستی با حروف وارونه روی صفحات کاغذ چاپ می شد.

قدمت مهرها نیز به بین النهرین باستان بازمی گردد، در آن زمان نقوش مورد نظر بر روی استوانه هایی از خیس خیس حک می شد و پس از خشک شدن، با فرو بردن آنها در رنگ و فشار دادن بر روی سطوح چاپ می شد.

دستگاه چاپ گوتنبرگ

گسترش صنعت چاپ در اروپا

تاریخچه چاپ در سراسر جهان به استفاده از شابلون و مهر در دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. شابلون ها و تمبرها از قدیمی ترین اشکال چاپ در دنیای باستان بوده اند. شابلون ها با بریدن یک الگو در یک ماده برای تکرار آن الگو روی ماده دیگر ساخته و استفاده می شدند.

بر روی فلز یا سنگ این نوع انگشترها طرحی از نام و موقعیت افراد حک می شد که برای مهر و موم اسناد مهم به کار می رفت و در واقع مانند چاپ لترپرس بود.

چه کسی اولین ماشین چاپ را اختراع کرد؟

چاپ دیجیتال

با این حال، قدیمی ترین متن چاپ شده در جهان در چین، در غاری در نزدیکی شهر Dunhuang یافت شد. محققان بر این باورند که راهبان چینی از روش‌های چاپ بلوک و چاپ روی چوب برای خلق کتاب بودایی “The Diamond Sutra” در حدود سال 868 پس از میلاد در زمان سلسله تانگ استفاده کردند.

قدیمی ترین کتاب چاپ شده در جهان

تاریخچه چاپ در جهان

آشنایی با روش های چاپ قدیمی

فرآیند چاپ که در زبان انگلیسی به معنای چاپ است، اثری است که در اثر فشار دادن یک جسم بر روی سطح دیگر باقی می ماند. در واقع، برای تولید یک اثر چاپی، شخصیت‌های نقش برجسته ابتدا روی یک ماده سخت مانند چوب، فلز یا سنگ حکاکی می‌شوند، سپس روی ماده نرم‌تری مانند کاغذ فشار داده می‌شوند.

بعدها در حدود 1500 ق.م. پس از میلاد، انگشتر امضا در سراسر مصر باستان، یونان باستان، امپراتوری روم و همچنین خاورمیانه در میان مردان با نفوذ و قدرتمند رایج شد و استفاده از آن تا قرن نوزدهم ادامه یافت.

اختراع کامپیوتر صنعت چاپ را از آنالوگ به دیجیتال تغییر داد. چاپگرهای دیجیتال ویژگی های بسیاری را به صنعت چاپ اضافه کرده اند و به چاپ متون دیجیتال و تصاویر با کیفیت بسیار بالاتر بر روی سطوح مختلف کمک کرده اند.

آغاز صنعت چاپ کتاب در ایران مصادف با دوره ایلخانان است. ارامنه ایران در زمان حاکمان سلسله صفوی آزادی عمل زیادی داشتند و به همین دلیل قبل از سایر اقوام ایرانی در ایران چاپخانه تأسیس کردند. بر اساس شواهد موجود، کتاب مزامیر داوود یا ساغموس اولین کتابی است که به زبان و خط ارمنی در سال 1638 در منطقه جلفا اصفهان، محل زندگی مسیحیان این شهر چاپ شده است.

اختراع چاپ دیجیتال

شواهد نشان می دهد که در تمدن های ماقبل تاریخ از شابلون های دستی برای ایجاد نقاشی های غار استفاده می شده است. این روش خیلی زود در تمدن های سراسر جهان توسعه یافت و به ویژه برای تولید و تزئین منسوجات مورد استفاده قرار گرفت.

ژاپن و کره نیز از همین روش برای چاپ متون بودایی یا تائویی استفاده می کردند، اما این روش یک مشکل اساسی ایجاد می کرد، زیرا برای چاپ هر کتاب ابتدا لازم بود که یک سری کامل و جدید از تمام صفحات آن و حروف هر یک ساخته شود. صفحات به طور کامل روی چوب حکاکی شده چاپ می شدند که زمان زیادی طول کشید.

دستگاه چاپ گوتنبرگ چگونه کار می کرد؟

بر خلاف نقاشی یا نوشتن، چاپ در یک مرحله انجام می شود. برای این منظور اطلاعات از قبل تهیه شده و کافی است به سطح جدید منتقل شود. هدف از چاپ اساساً کپی کردن طرح ها، مواد و غیره است. فشار دادن جوهر بر روی سطوح