نکات مهم برای مراقبت از دندان • تصویر از مجله زندگی

بنابراین می بینیم که یک مراجعه ساده به دندانپزشک و آگاهی از درمان و کنترل می تواند از موارد جدی تر جلوگیری کند.

دندان های شما از بسیاری جهات مهم هستند. اگر شما از آنها مراقبت کنید، آنها از شما مراقبت خواهند کرد. دندان‌های سالم و قوی به شما کمک می‌کند تا غذاهای مناسب را برای حمایت از رشد خود بخورید. آنها به شما کمک می کنند واضح صحبت کنید و همچنین تاثیر زیادی در زیبایی چهره شما دارند. برای اثبات آن کافی است به افرادی که متأسفانه از بی دندانی رنج می برند و یا دندان های نامناسبی دارند توجه کنید. ببینید داشتن دندان های زیبا و البته سالم چه رابطه ای با اعتماد به نفس افراد دارد.

خاستگاه سایت دکتر علی سجودیمجله ازدواج

مراقبت از دندان شامل مشاوره قبل یا بعد از درمان است. به عنوان مثال، اگر ایمپلنت دندانی کاشته شود (با روش کاشت فوری) باید مراقبت از دندان های کاشته شده را بسیار جدی بگیرید. در این صورت علاوه بر آسیب رساندن به دندان کاشته شده، از پوسیدگی سایر دندان های طبیعی نیز جلوگیری می کنید.

شاد و پیروز و سلامت باشید.

دندان چگونه خراب می شود؟

با گذشت زمان و زیاد شدن غذا بین دندان ها، پلاک های دندانی تشکیل می شود، پلاک های دندانی با انتشار باکتری های قوی باعث پوسیدگی می شوند. پلاک ها بین دندان ها و همچنین در امتداد خط لثه ایجاد می شوند. باکتری های منتشر شده با نفوذ به تاج دندان و مینای دندان وارد بافت دندان می شوند.

وقتی ماشین خود را برای بررسی یا تعمیر یک قطعه نزد مکانیک می بریم، از خرابی قطعات دیگر نیز مطلع می شویم. مکانیک موارد دیگر را نیز بررسی می کند و از خرابی آن در آینده به ما هشدار می دهد.

با گذشت زمان و ترمیم نشدن پوسیدگی دندان، رشد باکتری ها افزایش می یابد و به ریشه دندان می رسد. این زمانی است که ریشه دندان نیاز به درمان دارد و دندان عصب کشی می شود.

مهمترین قسمت های صورت و بدن دندان ها هستند. دندان های سالم و مرتب نه تنها از ایمنی بدن محافظت می کند، بلکه چهره و لبخند فرد را زیباتر می کند. به همین دلیل است که مراقبت از دندان بسیار مهم است و لازم است همه به توصیه های آنها عمل کنند. پرهیز از مصرف زیاد غذاهای شیرین و انجام کارهای ساده روزانه مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پایه های اساسی مراقبت از دندان است.

اگر متوجه شده اید، اکثر مردم حداقل یک دندان پر کرده اند. مواد مورد استفاده برای ترمیم دندان سفید یا سیاه است.

مراقبت از دندان

پوسیدگی

قبل و بعد از ایمپلنت دندان

همه ما باید یک یا چند بار دیده باشیم که ماشینی در کنار خیابان یا جاده توقف کرده و راننده دست تکان می دهد. ممکن است خودرو خراب شده باشد یا بنزین تمام شده باشد، ماشین جوش خورده باشد یا تسمه تایم شکسته باشد. در همه موارد، علت شکست ایجاد شده است. اما آیا ماشین به طور ناگهانی خراب می شود یا ناگهان تسمه تایم را می جوشد یا پاره می کند؟ پاسخ این سوال منفی است.

اسید تولید شده توسط باکتری به راحتی تاج و مینای دندان را از بین می برد. اگرچه مواد دندان بسیار مستحکم است، اما مقاومت زیادی در برابر این اسید نخواهد داشت. این اسید با بزاق ترکیب شده و به آرامی در دندان نفوذ می کند. و در نهایت می تواند منجر به از دست دادن کامل دندان شود، چه پایان غم انگیزی!! اجازه دهید بحث خود را با یک مثال ادامه دهیم.

برای سلامت اعضای بدن، بهتر است ابتدا اقدامات پیشگیرانه انجام شود. این اقدامات پیشگیرانه عبارتند از: مسواک زدن ساده، استفاده از دهانشویه، نخ دندان روزانه یا یک معاینه بهداشتی ساده. یک تخلف ساده نیز می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در نظر گرفته شود.

گاهی اوقات رژیم ها و عادات بد مانند مصرف زیاد قند همراه با چای، نوشیدن زیاد نوشابه های گازدار، مکیدن لیمو که باعث سایش دندان می شود، سیگار کشیدن و غیره. در زندگی ما وجود دارد که توسط بیمار نادیده گرفته می شود. وقتی این موارد را کشف می کنیم، می توانیم جلوی آنها را بگیریم تا منجر به مشکلات لثه یا مشکلات دندانی نشود.

برای مثال در مورد از دست دادن دندان و پوسیدگی و پوسیدگی آن می توان خودرو را مثال زد. اگر به درد ساده و کمی ناراحتی یا التهاب لثه و خونریزی توجه کنیم و به دندانپزشکی مراجعه کنیم، نیازی به درمان های پیچیده تر و هزینه های بیشتر و جلسات درمانی بیشتر در آینده نخواهیم داشت. دیدن دندانپزشک فواید مختلفی دارد.

حال اگر بخواهیم این مثال را به اعضای بدن و سلامتی خود تعمیم دهیم، ممکن است به اندازه اتفاقی که برای خودروی ما می افتد ملموس نباشد.

اگر دندان به موقع ترمیم نشود چه اتفاقی می افتد؟

حتما قبل از تمام شدن بنزین ماشین یا خرابی ماشین یا تسمه تایم علائمی وجود داشته اما به دلیل بی احتیاطی راننده ماشینش خراب شده یا بنزین تمام شده است.

مثلا خیلی ها نوار ماشین خود را به عنوان بهترین سیستم انتخاب می کنند یا لوازم و دکوراسیون منزل برایشان اهمیت زیادی دارد و هزینه آن را می پردازند. حتی رینگ ها و لوازم جانبی ماشین هم برایشان مهم است و همچنین لباسی که انتخاب می کنند یا برای غذایشان هزینه زیادی می کنند، اما وقتی صحبت از دندانپزشکی و مراقبت از سلامتی شان می شود، از گرانی آن شاکی هستند. اما باید توجه داشت که علاوه بر هزینه های بالای دندانپزشکی، عفونت های لثه و استخوان، آبسه دندان یا لثه، مشکلات لثه، بوی بد دهان و جرایم زیاد منجر به پوسیدگی بیشتر می شود. عوارض این مشکلات تنها به هزینه های دندانپزشکی محدود نمی شود.

پس بهتر است به عقب برگردیم و ببینیم دندان چگونه خراب می شود؟ وقتی فرد بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک نمی زند و از نخ دندان استفاده نمی کند، غذای بین دندانی از بین نمی رود و برای مدت طولانی در آنجا باقی می ماند.

گاهی اوقات بیماران از هزینه های بالای دندانپزشکی شکایت می کنند در حالی که هزینه های بالا واقعاً موضوع اصلی نیست زیرا اگر به زندگی آنها نگاه کنیم و از آنها بپرسیم هزینه های زیادی را نیز خرج می کنند که می تواند بر مراقبت از دندان و سلامت آنها اولویت داشته باشد.

گاهی آنقدر دیر به مطب می رویم که مجبوریم دندان هایمان را بکشیم. حتی گاهی اوقات عصب کشی و بازسازی جواب نمی دهد و درد با تخریب مقدار زیادی استخوان همراه است که نیاز به درمان پیچیده تری برای بیمار دارد. اگر قبل از نیاز فوری به دندانپزشک مراجعه کنیم، دندانپزشک دندان های ما را چک می کند و هشدارهای لازم را به ما می دهد.

وقتی دندان پوسیده می شود، دندانپزشک باید از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری کند و به ریشه دندان برسد. ترمیم دندان پرداخت خواهد شد. دندانپزشک قسمت های پوسیده و مرده دندان را برمی دارد. و وقتی داخل دندان خالی می شود، حفره داخلی را با ماده ای پر می کند.