نوشیدن آب معدنی تاریخ مصرف گذشته بسیار خطرناک است

آب معدنی تاریخ مصرف گذشته

به جای استفاده مجدد از این بطری ها، می توانید آن ها را بدون شستن و حتی برداشتن برچسب ها در سطل های بازیافت بیندازید. با توجه به انجمن بین المللی آب معدنی، بطری های شیشه ای و پلاستیکی 100٪ قابل بازیافت هستند. در واقع، احتمالاً از این بطری ها برای تولید بطری های جدیدی استفاده می شود که دوباره خریداری خواهید کرد.مجله ازدواج

علاوه بر ویروس های مختلف، امکان ورود مخمرها، کپک ها و باکتری ها به داخل بطری ها در حین بسته بندی وجود دارد. اگر بلافاصله محصول خریداری شده را بنوشید، احتمالاً میکروب ها زمان زیادی برای تولید مثل نخواهند داشت. اما اگر بطری را برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار دهید، محیطی گرم و پایدار برای رشد میکروب ها ایجاد خواهید کرد.

کوک لی پیشنهاد می کند که آب را با استفاده از فیلتر کربن فعال فیلتر کنید تا بسیاری از آلاینده ها را از بین ببرید. اگر مشکوک هستید که در آبی که می‌خواهید بنوشید میکروب وجود دارد، کافی است آن را یک دقیقه بجوشانید تا تقریباً همه عوامل بیماری‌زا در آب از بین بروند.

در چنین شرایطی قبل از اینکه چرخ ماشین خود را بچرخانید و به نشانه اعتراض به پمپ بنزین بروید، بهتر است بدانید که فروش بطری های تاریخ مصرف گذشته در آمریکا کاملا قانونی است. جایگاه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به مدت 21 سال به گونه ای است که اگر آب بسته بندی شده را به درستی ذخیره کنیم، عمر مفید آن نامحدود است.

جایی که آب معدنی ذخیره می شود به طور مستقیم بر سلامت این محصول تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، قرار دادن یک بطری آب در کنار یک سطل رنگ یا محلول لوله بازکنی باعث می شود که بخارات سمی به داخل آن وارد شده و طعم آب را تغییر دهد. مطالعات تا به امروز نشان می دهد که مواد شیمیایی موجود در آب معدنی تاریخ مصرف گذشته عموماً کمتر از مقدار تعیین شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده است. البته به شرطی که بطری را در جای خنک و تاریک نگه دارید.

بطری های آب به دلیل تماس با آب، مقدار کمی مواد شیمیایی آزاد می کنند. برخی از این مواد شیمیایی سمی تر از سایرین هستند. مانند آنتیموان شیمیایی که می تواند به معده و روده شما آسیب برساند یا استرهای فتالات که می تواند سیستم غدد درون ریز شما را مختل کند. شایان ذکر است که بطری های شیشه ای حاوی آنتیموان و استرهای فتالات کمتری نسبت به بطری های پلاستیکی هستند. اما بیشتر بطری های آب از پلاستیک پلی اتیلن ترفتالات (PET) ساخته شده اند و آنتیموان بیشتری را در مواد داخل بطری آزاد می کنند.

آب بطری بد مزه اغلب به این دلیل است که بطری شروع به خراب شدن کرده و مواد شیمیایی میکروسکوپی وارد آب شده است. به گفته برایان کوکلی، شیمیدان مواد غذایی و نویسنده کتاب “پاسخ به 150 سوال علوم غذایی”، این ترکیبات می توانند طعمی مشابه دارو، کلر یا ازن را در آب ایجاد کنند.

توجه به این نکته ضروری است که حتی بطری های PET نیز نباید مواد شیمیایی کافی برای مسموم کردن آب داخل بطری آزاد کنند. با گذشت زمان، آب و بطری به تعادل شیمیایی می رسند و در هر زمان، مقدار کمی از این مواد شیمیایی سمی در نوشیدنی داخل بطری آزاد می شود. محل ذخیره آب نیز می تواند بر طعم آن تأثیر بگذارد. طبق اعلام انجمن بین المللی آب معدنی، ظروف پلاستیکی کمی نفوذپذیر هستند. این بدان معنی است که مولکول های هوا می توانند به داخل و خارج بطری حرکت کنند.

ممکن است از شیمی دبیرستان به یاد داشته باشید که آب گرم مواد شیمیایی بیشتری نسبت به آب در دمای اتاق حل می کند. به گزارش ScienceAlert، تحقیقات نشان می دهد که بطری های PET در دمای بالاتر از 30 درجه سانتیگراد می توانند مقادیر زیادی استرهای فتالات را آزاد کنند. این بطری ها همچنین سطوح خطرناک آنتیموان را در دمای بالای 60 درجه سانتیگراد آزاد می کنند. بنابراین می توان گفت که با وجود سالم بودن آب معدنی تاریخ مصرف گذشته که در یخچال نگهداری می شود، آب آشامیدنی که در صندوق عقب خودرو بوده و یا در معرض نور مستقیم خورشید بوده است، احتمالا خطرناک است.

طعم بد آب معدنی تاریخ مصرف گذشته

آب معدنی یکی از محصولاتی است که مردم در زمان انقضا کمتر به آن توجه می کنند. اما محققان هشدار می دهند که نوشیدن آب معدنی تاریخ مصرف گذشته بسیار خطرناک است.

کارشناسان به هیچ وجه استفاده مجدد از بطری های آب را توصیه نمی کنند. اگرچه زمان زیادی از تاریخ تولید آنها نگذشته است. مگر اینکه به وضوح روی بسته بندی آن مشخص شده باشد که استفاده مجدد از این محصول ممنوع نیست. دلیل این محدودیت این است که میکروب های موجود در دست و دهان شما می توانند وارد بطری شوند و در هنگام پر کردن بطری خطر جدی برای سلامتی شما ایجاد کنند.

در یک سفر جاده ای، بطری آبی را که در آخرین پمپ بنزین خریده اید، برمی دارید و می نوشید. با وجود ذکر «آب معدنی طبیعی» روی بطری، طعم شیمیایی خاصی را روی زبان خود احساس می کنید و پس از بررسی بطری آب متوجه می شوید که یک ماه از تاریخ انقضای آن می گذرد.

برنا نوشت: آب معدنی یکی از محصولاتی است که کمتر کسی در زمان انقضا به آن توجه می کند; اما محققان هشدار می دهند که نوشیدن آب معدنی تاریخ مصرف گذشته بسیار خطرناک است.

به گفته کوک لی، آب آلوده می تواند طعم کپک زدگی، کپک زدگی، باتلاقی، ترش یا پوسیده را بدهد. علاوه بر این، ممکن است یک لایه نازک در نزدیکی لبه بطری مشاهده کنید. زیرا این ناحیه محل اصلی ورود میکروب ها به بطری است. اگر آبی که می نوشید طعم باتلاق داشته باشد، ممکن است شما را بیمار کند. البته، شدت بیماری به سیستم ایمنی بدن و نوع میکروب های موجود در آب بستگی دارد. برخی از میکروب ها فقط می توانند باعث تب یا ناراحتی معده شوند. اما دیگران شما را با اسهال شدید به بیمارستان می فرستند.

با بطری آب تاریخ مصرف گذشته چه کنیم؟

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که اگر روش نگهداری این محصول صحیح نباشد، علاوه بر طعم بد، به مرور زمان سمی یا آلوده می شود. البته دانستن تفاوت بین آب بد مزه و آبی که می تواند باعث بیماری شود نیز موضوع بسیار مهمی است که باید در نظر گرفت.

نفوذ مواد شیمیایی به آب معدنی مربوط به گذشته است

آره خوبه؛ آب معدنی بطری نیز ممکن است تاریخ انقضا داشته باشد. این تاریخ هشدار می دهد که چه زمانی مواد شیمیایی شسته شده بر طعم آب بطری تأثیر می گذارد. اما این به شما چیزی در مورد میزان میکروپلاستیک های سمی موجود در آن نمی گوید. ماندگاری دقیق بطری های آب معدنی به برند آنها بستگی دارد.

در موارد نادر، طعم بد آب معدنی تاریخ مصرف گذشته ممکن است به دلیل وجود میکروب های خاصی در آن باشد. با وجود حساسیت زیاد شرکت های تولید کننده آب معدنی برای حفظ سلامت محصولات خود، احتمال وقوع چنین اتفاقی وجود دارد. به عنوان مثال، در آوریل 2016، چندین دفتر تجاری در اسپانیا آب معدنی آلوده به نوروویروس دریافت کردند. این آب های آلوده داخل کولرهای اداری ریخته شد و پس از آن بیش از 4000 نفر علائم التهاب دستگاه گوارش مانند استفراغ و تب را تجربه کردند.

اگر فردی صرفه جو یا طرفدار محیط زیست هستید، باید به دنبال راهی برای صرفه جویی در بطری آب تاریخ مصرف گذشته خود باشید. ممکن است این ایده را داشته باشید که گیاهان خود را با این آب آبیاری کنید. اما باید بدانید که آلاینده هایی که سلامت شما را به خطر می اندازند به گیاهان شما نیز آسیب می رسانند و آنها را بیمار می کنند. به یاد داشته باشید که گیاهان نیز مانند ما انسان ها به آب تمیز نیاز دارند.