نحوه مصرف قرص روی و میزان مجاز روزانه زنان و مردان • تصویر از مجله زندگی

کمبود روی می تواند منجر به ریزش مو و کمبود سیستم ایمنی شود. در صورت وجود کمبود روی در بدن، پزشک درمان را با توجه به وزن و شرایط بیمار به مدت 4 تا 6 هفته انجام می دهد، سپس مصرف مکمل روی قطع می شود.

سن مردان زنان بارداری شیر دادن
از بدو تولد تا 6 ماهگی 2 میلی گرم 2 میلی گرم
7 تا 12 ماه 3 میلی گرم 3 میلی گرم
1 تا 3 سال 5 میلی گرم 3 میلی گرم
4 تا 8 سال 5 میلی گرم 5 میلی گرم
9 تا 13 سال 8 میلی گرم 8 میلی گرم
14 تا 18 سال 11 میلی گرم 9 میلی گرم 12 میلی گرم 13 میلی گرم
بزرگسالان بالای 18 سال 11 میلی گرم 8 میلی گرم 11 میلی گرم 12 میلی گرم

بهترین زمان مصرف قرص زینک

نیاز روزانه به روی بسته به سن و جنس متفاوت است.

منابع غذایی غنی از روی

البته جدا از نیاز طبیعی بدن، روی گاهی اوقات کاربردهای درمانی دیگری نیز برای متابولیسم دارد. به عنوان مثال، برای کاهش اشتها یا بعد از بیماری های گوارشی یا کمک به ترمیم پرزهای گوارشی استفاده می شود. همچنین برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، سوء تغذیه یا سندرم های سوء جذب، شیردهی طولانی مدت یا افرادی که تحت عمل جراحی چاقی معده قرار گرفته اند توصیه می شود.

مقدار مجاز قرص روی (روزانه)

منابع غذایی روی

منابع غذایی غنی از روی، گوشت مرغ و گوشت قرمز هستند. اگر در رژیم غذایی افراد وجود داشته باشد، بدن نیازهای خود را جبران می کند و نیازی به تامین بیشتر آنها از طریق مکمل ها نیست. اما در صورت عدم استفاده کافی از پروتئین حیوانی باید کمبود آن را دریافت و با مکمل ها جبران کرد.

موارد استفاده از مکمل های روی

اگر قرص روی ۱ ساعت قبل از غذا یا ۲ ساعت بعد از غذا مصرف شود، در بهبود ریزش مو و سایر مشکلات موثرتر خواهد بود. از این رو می توان دریافت که این قرص بهتر است با معده خالی مصرف شود. اما مشکل اینجاست که بسیاری از افراد با مصرف قرص‌های روی، عوارض جانبی، عمدتاً گوارشی را تجربه می‌کنند. اگر در حین مصرف این مکمل از عوارض قرص روی رنج می برید و ناراحتی معده دارید، می توانید آن را همراه با وعده های غذایی خود میل کنید.مجله ازدواج