نحوه شناسایی گوشی قاچاق با اس ام اس و سایت • تصویر از مجله زندگی


نحوه شناسایی گوشی قاچاق

گمرک ایران نحوه تشخیص گوشی های قاچاق از غیر دستکاری شده را اعلام کرد. خریداران تلفن همراه با پرسیدن شماره سریال این گوشی ها می توانند از واردات رسمی دستگاه خود مطمئن شوند.

روش تشخیص گوشی های قاچاق از غیرقاچاق اعلام شد

بر این اساس برای استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراه برای تشخیص گوشی های قاچاق از غیرقاچاق فقط از طریق سامانه پیامکی 30008887 و یا لینک ویژه استعلام شماره سریال گوشی های وارداتی که بر روی سایت رسمی قرار داده شده است. سایت گمرک ایران به آدرس www.irica.ir امکان پذیر است.

چگونه از گوشی مطلع شویم تا بفهمیم قاچاق است؟

راه استعلام این است که کد شناسایی 15 رقمی تلفن همراه با ارسال درخواست به شماره پیامک یا لینک ویژه پیامک ثبت یا عدم ثبت شناسه از پنجره واحد بازرگانی گمرک ارسال می شود و پس از آن امکان استعلام شماره سریال وجود دارد. گوشی های موبایلی که از ابتدای سال جاری به طور رسمی وارد کشور شده اند. ارائه شده است.

هم اکنون از طریق سامانه امکان استعلام شماره سریال تلفن همراه فراهم شده است و از این طریق ارائه شناسه بین المللی تلفن همراه به گمرک و کلیه دستگاه های تلفن همراه با قابلیت اتصال به گمرک از سوی واردکنندگان الزامی است. شبکه مخابراتی GSM دارای این کد 15 رقمی می باشد که مختص این کد می باشد.

این کد همچنین روی بسته‌بندی تلفن همراه یا معمولاً زیر باتری تلفن همراه دیده می‌شود یا با شماره‌گیری *#۰۶# روی تلفن همراه، کد ۱۵ رقمی شناسه تلفن همراه (IMEI) ضمیمه می‌شود.

سامانه ثبت و دریافت شماره سریال تلفن های وارداتی که یکی از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی و فروشگاه تک مرحله ای واحد تجارت فرامرزی در گمرک است، گامی مهم در پیاده سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی و با اجرای آن گام بلندی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته می شود. برنامه گمرک ایران استفاده از سامانه های هوشمند گمرکی برای ردیابی کالاهای قاچاق از کالاهای غیرقانونی در سایر گروه های کالایی است.مجله ازدواج