نحوه دریافت گواهی عدم سابقه بد آنلاین • تصویر از مجله زندگی

اخذ گواهی سوء پیشینه به عنوان یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای استخدام و در زمینه فعالیت های مالی و اقتصادی، هم اکنون ثبت شرکت ها و بنگاه های اقتصادی به صورت تک مرحله ای و طی فرآیندی بسیار ساده و زمان بسیار کمی ارائه می شود. زمان است و نیازی به ملاقات حضوری نیست. . اگرچه اگر فردی بخواهد اقدامات خود را حضوری انجام دهد، قابل اعمال است، اما رعایت حقوق شهروندی و کاهش هزینه افراد، رفع محدودیت های مکان یابی، پیگیری ساده و سریع درخواست ها و رفع تشریفات غیر ضروری بخشی از آن است. از ویژگی های ارائه گواهی عدم پیشینه بد به رابط کاربری از طریق فروشگاه یکجا انجام می شود.

به گفته رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، 36.8 درصد از کل گواهینامه های فاقد سوابق صادر شده در سال جاری با حذف خودکار بوده است.

اخذ گواهی عدم سوء پیشینه به صورت غیرحضوری

در پورتال خدمات الکترونیک قضایی جهت ثبت درخواست گواهی حسن سابقه پس از ثبت نام در ثنا و ورود با نام کاربری و رمز عبور و فراخوانی اطلاعات مورد نیاز از سامانه ثنا، انتخاب واحد قضایی که بدون سابقه بد به درخواست گواهی رسیدگی می کند، مرجع ارائه گواهی (به درخواست سازمان/اداره/شرکت یا به درخواست شخصی) با توضیح و سپس دریافت کد مسیر و محاسبه و دریافت هزینه و همچنین جستجوی گواهی عدم حضور پس زمینه بد بر اساس شماره ملی، کد رهگیری و نام و نام خانوادگی و چاپ گواهی طراحی شده است.مجله ازدواج

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه دوم آبان ماه سال جاری در شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در زمینه راه اندازی پنجره یگان خدمات هوشمند و اتصال آن به پرتال ملی خدمات دولت هوشمند، گفت: قوه قضاییه بر اساس تکلیف و تاکید قانونی خود استوار است در پایان شهریورماه سال جاری سند تحول قضایی پنجره واحد خدمات هوشمند خود را ایجاد کرد و تمامی پرکاربردترین خدمات قضایی را در این پنجره قرار داد. و آن را به پورتال ملی خدمات هوشمند مدیریت متصل کرد.

ارائه بیش از 20 نوع خدمت در ویترین واحد خدمات هوشمند قوه قضاییه

محمد کاظمی فرد با بیان اینکه خدمات ارائه شده در پنجره واحد خدمات هوشمند قوه قضائیه این امکان را به مردم می دهد تا بدون حضور در دستگاه قضایی پرونده خود را پیگیری کنند و گفت: در پنجره واحد خدمات هوشمند قوه قضاییه به اضافه بیش از 20 نوع خدمات الکترونیک قضایی وجود دارد. مانند «اخطار الکترونیکی»، «اطلاع از وضعیت فعلی پرونده»، «درخواست بدوی و تجدیدنظر از دیوان عدالت اداری»، «دریافت گواهی حسن سابقه»، رسید حضور در مراجع قضایی، پزشکی مراجع قانونی و ثبت اسناد، «ثبت محکومیت های مالی»، «مقدماتی برای شرکت در جلسات مجازی»، «ارتباط با قوه قضاییه» و «خدمات ثبت الکترونیک» معرفی شدند.

با توجه به تاکید سند تحول قوه قضائیه بر تجمیع و یکپارچگی حداکثری دستگاه ها با ایجاد دفتر کار واحد قوه قضاییه و ارائه خدمات با کیفیت بهتر به مردم، پنجره وحدت خدمات الکترونیک قضایی ایجاد و خدمات متنوع و پرکاربرد ارائه می شود. آنجا؛ این خدمات بر اساس سه محور استفاده از فناوری های نوین، ارائه خدمات قضایی ساده و ارزان و هوش مصنوعی است.

چگونه گواهی الکترونیکی عدم سابقه بد دریافت کنیم؟

پاکسازی ها یکی از مدارک لازم و مهم برای برخی سوالات، حرفه است و داوطلبان می توانند این گواهی را دریافت کنند بدون مراجعه حضوری به واحدهای دادگاه و دریافت خدمات الکترونیک دادگاه از طریق سیستم کامل.

همچنین کاظمی فرد در تیرماه امسال در یک نشست خبری گفت که در سال 1400 حدود 2 میلیون گواهی صادر شده که تقریباً یک سوم آنها تمام اتوماتیک بوده است. از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، یک میلیون و 458 هزار و 728 گواهی حسن سابقه صادر شده که نسبت به سال گذشته بیش از 13 درصد افزایش داشته است.

شهروندان می توانند با در دست داشتن کد ثنا در سامانه کامل خدمات الکترونیک قضایی به نشانی مراجعه کنند https://adliran.ir، گواهینامه درس غیر بد را به صورت الکترونیکی دریافت کنید; همچنین می توانید با مراجعه به سامانه قضایی از اصالت گواهی های صادره اطمینان حاصل کنید.

در موضوع هفتم سند اصلاحات قضایی، «تدوین و اجرای برنامه توسعه و بهبود نظام فناوری قضایی» مورد تاکید قرار گرفت و حداکثر استفاده از فناوری‌های نوین مانند هوش مصنوعی، حداکثر تجمیع و یکپارچگی سامانه‌ها با ایجاد دفتر قضایی یکپارچه، امکان درخواست آنلاین اطلاعات ارائه شده به خود و افراد مجاز با تأیید شخص و درخواست قوه قضاییه را فراهم می‌کند. از جمله سوء پیشینه، ممنوعیت خروج از منزل، ممنوعیت معامله و وضعیت مالکیت رسمی املاک، تقویت نظارت الکترونیکی در نظام قضایی با ایجاد دسترسی به سلسله مراتب سازمانی و سامانه کنترل مراجع برای تجسم سامانه های مرتبط، ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی لازم رهگیری شاخص‌های دستیابی به سند تحول شامل ایجاد «داشبورد مدیریت اسناد تحول» برای ارزیابی مستمر و آنلاین وضعیت اجرای سند با دسترسی سلسله مراتبی سازمانی و با استفاده از رویکرد خرید خدمات و پایه‌گذاری فعالیت‌های فناوری است. و شرکت های دانش بنیان به جای تکرار خطوط اصلی بحث فناورانه در سند تحول قضایی. .

رئیس قوه قضائیه که تحول و تعالی دستگاه قضایی را بدون هوشمندی غیرممکن می‌داند، همواره بر تسریع در اجرای طرح‌های فناوری محور در قوه قضائیه برای افزایش کارایی و بهبود عملکرد دستگاه‌های مختلف قضایی تاکید می‌کند و معتقد است: که بی‌توجهی به دولت الکترونیک و هوشمندسازی دستگاه‌های حاکمیتی، روند ارائه خدمات به مردم را کند می‌کند و باعث نارضایتی آنها می‌شود.

با این حال، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی در تاریخ 3 اردیبهشت اعلام کرد که وضعیت گواهی بد سابقه بیش از 90 درصد از جواز کسب حذف شده است و بسیاری از افرادی که مرتکب جرم شده اند و پس از گذراندن دوران محکومیت به جامعه بازگشته اند. می تواند از این فرصت برای اخذ مجوز و اشتغال استفاده کند، اما گواهی سوء پیشینه یکی از مدارک ضروری و مهم برای مشاغل و حرفه های خاص باقی می ماند.

یکی از خدمات ارائه شده در ویترین واحد خدمات الکترونیک قوه قضائیه صدور گواهی عدم سوء پیشینه است که تا سال گذشته در مدت 48 ساعت یا 2 روز کاری صادر می شد اما اکنون این زمان کاهش یافته است. تا 36 ساعت و حتی گاهی اوقات امکان تحویل وجود دارد که در کمتر از یک روز قابل انجام است.