نحوه تنظیم مهریه چگونه است؟ مراحل اخذ مهریه چیست؟ • تصویر مجله زندگی

درخواست مهریه و توقیف فوری مال توسط زوجه یا وکیل وی قابل طرح است. در این مقاله قوانین جدید مهریه و کاربرد آن به تفصیل توضیح داده شده است.

مهریه بخشی از مالی است که مرد مکلف به پرداخت آن است و زن می تواند هر زمان که بخواهد مهریه را از شوهرش درخواست و دریافت کند. اما دریافت و مطالبه مهریه از همسرش نیز دستخوش تغییراتی شده است و در صورت تمایل به دریافت مهریه باید شرایط دریافت مهریه را بدانید و سپس نسبت به اجرای آن اقدام کنید.

اگر از وکیل کمک بگیرید، زمان تکمیل پرونده بسیار محدود می شود، اما اگر شخص به تنهایی مهریه را مطالبه کند، معمولا حدود یک سال طول می کشد. علت تسریع در پرونده توسط وکیل، فاکتورهایی است که توسط وی تنظیم می شود و پیگیری هایی که به موقع انجام می شود باعث تسریع در کار اجرا می شود.

برقراری مهریه شامل هزینه هایی است که باید پرداخت شود. در صورتی که زن توانایی پرداخت این هزینه ها را نداشته باشد، می تواند برای مطالبه مهریه اقدام به ربا کند. اگر زن بخواهد مهریه خود را با ثبت مطالبه کند این مطالبه یک بیستم کل مهریه او است. اما در مواردی که زوجه بخواهد مهریه را ببخشد و یا زوجه با شوهر خود مصالحه کند، اجرای حکم متوقف می شود.

در سایت ثنا سیستم ثبت نام کنید

 • اصل سند ازدواج یا کپی آن از دفتر ازدواج

 • نکات مهم در مورد مهریه

  1. مهریه می تواند به صورت سکه، نیم سکه، ربع سکه یا طلا باشد.
  2. مهریه باید ارزش مالی داشته باشد.
  3. درخواست جهیزیه زمانی قابل دریافت است که بر اساس قرارداد رسمی ثبت شده در دفتر خانه باشد.
  4. اگر در ضمن عقد مهریه پرداخت شود در صورت باکره بودن زن فقط نصف مهریه پرداخت می شود.
  5. در صورت فوت زن، ورثه او می توانند مهریه مرد را مطالبه کنند.
  6. اموال عمومی یا وقفی نمی تواند مهریه محسوب شود.
  7. تمام اموال مرد قابل توقیف است به استثنای اقلامی که شامل اثاثیه ضروری، منزل مسکونی، ابزار کسب و کار و غیره است.
  8. زنی که از انجام وظایف زناشویی امتناع ورزد مستحق نفقه نیست ولی مهریه او سررسید است و تلف نفقه به معنای تلف شدن مهر نیست.
  9. اگر زن و مرد با توافق یکدیگر طلاق بگیرند، می توانند در پرداخت مهریه توافق کنند، اما زن باید بخشی از مهریه را بدهد.
  10. در صورت خیانت زن به مرد، پرداخت مهریه همچنان توسط مرد مطالبه می شود و تغییری در آن صورت نمی گیرد.
  11. اگر زن بخواهد مهریه خود را بدهد باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و امکان نوشتن سند دست نویس وجود ندارد.
  12. اگر مرد تقاضای طلاق کند باید تمام مهریه را به زن بپردازد اما اگر زن تقاضای طلاق کند باید قسمتی از مهریه را برگرداند.
  13. مهریه تعیین شده باید متعلق به مرد باشد، اگر مهریه بیش از 110 سکه طلا باشد و مرد توانایی مالی داشته باشد با توقیف مال، حساب بانکی، اموال و … قابل وصول است.

  تنظیم جهیزیه چقدر طول می کشد؟

  گاهی به دلیل افزایش زیاد مهریه و عدم پرداخت آن از سوی مرد منجر به دستگیری و زندانی شدن مرد می شود. البته قانونگذار در صدد رفع این مشکل برآمده و با تعیین مبلغی برای مرد به عنوان مهریه از بازداشت معاف می شود. در ادامه به شرایط و مراحل درخواست مهریه توسط خانم می پردازیم.

  قانون جدید مهریه چیست؟

  آخرین کلمه

  در صورتی که زوجه همچنان بخواهد از طریق ثبت نام، مهریه خود را درخواست کند، ممکن است کلیه هزینه های اجرای ثبت نام را که شامل وکیل، ثبت آگهی و… می شود، از همسر خود دریافت کند.

  مدارک مورد نیاز برای مطالبه مهریه

  1. همانطور که در این مقاله ذکر شد، مهریه زوجه یکی از وجوهی است که هر زمان که بخواهد می تواند از شوهرش مطالبه کند. بسیاری از افراد تمایل دارند مهریه خود را از همسر خود مطالبه کنند و باید راه های دریافت حق قانونی خود که همان مهریه است را بدانند. لذا در ادامه به مطالبه مهریه در عقد نکاح دائم می پردازیم و شرایط به شرح زیر خواهد بود:

   1. درخواست جهیزیه از طریق ثبت نام: در این روش زن یا نماینده قانونی وی به دفتر خانه محل ثبت ازدواج خود مراجعه و فرم درخواست مهریه را پر می کند که از طریق ثبت مراحل انجام می شود. ، تکمیل می شود، سپس این درخواست به پذیرش اداره ثبت اسناد و املاک ارسال می شود، سپس اموال مرد با سند رسمی همسر یا همسرش توقیف می شود، سپس اموال مرد نزد مقام رسمی به مزایده گذاشته می شود. سند ازدواج، مهریه حاصل از فروش اموال مرد توسط زن دریافت می شود.
   2. مطالبه مهریه از طریق دادگاه: این عمل زمانی توسط زن انجام می شود که متوجه شود پس از مطالبه مهریه از طریق ثبت نام موفق به دریافت مهریه نمی شود زیرا مرد دارای اموال یا سند رسمی نیست یا در قرارداد موقتی که بسته می شود، قرارداد رسمی وجود ندارد. در این شرایط بهتر است زن به وکیل مراجعه کند و مراحل کار را به او بسپارد تا در زمان کوتاه تری مهریه را از مرد دریافت کند. معمولاً در این شرایط وکیل با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، تقاضای مهریه را ثبت می کند و از دادگاه می خواهد دستور پرداخت مهریه را صادر کند.

   آیا تاسیس جهیزیه شامل هزینه می شود؟

   در قوانین جدیدی که برای مهریه وضع شده است به این صورت است که حکم جلب شوهر فقط تا 110 قطعه امکان پذیر است و میزان مهریه بدون توجه به میزان آن در سند ازدواج معتبر است و امکان پذیر است. از طریق دادگاه درخواست کند و ثبت آن نیز وجود دارد.

   چگونه مهریه او را مطالبه کنیم؟

   اصل شناسنامه و کارت ملی

  2. قوانین جدیدی برای مهریه وجود دارد که به آن خواهیم پرداخت.

   تمام مراحل درخواست مهریه باید به درستی انجام شود، معمولاً در این شرایط فردی که تمام این مراحل و فاکتورها را کاملاً بداند لازم است. تنها فرد مورد اعتماد در این شرایط وکیل شما خواهد بود که با تحقیق کامل و قابل اعتماد در افراد و سایت ها می توان تمامی امور و امور حقوقی در این زمینه ها را به وی سپرد و از او راهنمایی و مشاوره خواست. . وکیل می تواند در زمان کمتری پرونده را تکمیل کند.  مجله ازدواج