نحوه انجام غسل در روز جمعه • تصویر از مجله زندگی

اگر بعد از غسل جمعه حادثه ای (چیزهایی که وضو یا غسل را باطل می کند) پیش آید، اعاده غسل ​​لازم نیست و حتی مستحب نیست.

نماز وضو جمعه چیست؟

به فتوای اکثر فقهای شیعه، غسل در روز جمعه مستحب است و حتی برخی از فقها در قرون گذشته آن را واجب می دانستند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در مورد اهمیت غسل روز جمعه به حضرت علی علیه السلام فرمود: «هرگز غسل روز جمعه را ترک نکنید، هر چند مجبور باشید برای غذا و غذای خود پول پس انداز کنید و آن را صرف غسل کنید؛ زیرا غسل کنید. روز جمعه از بزرگ‌ترین و مستحب‌ترین اعمال است و امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام هرگاه می‌خواست کسی را سرزنش کند، می‌فرمود: تو ضعیف‌تر از وضو گرفتن در روز جمعه هستی.

مزایای حمام جمعه

اگر کسی گمان کند که در روز جمعه به آب دسترسی ندارد، می تواند روز پنجشنبه غسل ​​کند.

تصمیم حمام جمعه

غسل جمعه به جای وضو

طبق فتوای اکثر مراجع تقلید غسل در روز جمعه برای وضو کافی نیست و برای نماز باید وضو گرفت.

خواندن این دعا در غسل روز جمعه مستحب است:

شهادت می دهم که معبودی جز ذات یگانه پروردگار بی همتا نیست و شهادت می دهم که محمد بنده و فرستاده اوست. خدایا بر محمد (ص) و آل محمد درود فرست و مرا از توبه کنندگان و پاکان قرار ده».مجله ازدواج

اگر قبل از اذان ظهر روز جمعه غسل ​​جمعه را انجام ندهد، می تواند بعد از غروب آفتاب (بعد از ظهر) و روز شنبه غسل ​​کند. برخی گفته اند: اگر غسل جمعه بعد از پایان روز جمعه انجام شود، احتیاط آن است که بدون قصد اداء و قضا آن را بجا آورد.

غسل جمعه چند پله است؟

«گواهی می دهم که معبودی جز الله نیست و شریکی ندارد و محمد بنده و فرستاده اوست، خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست و مرا از صالحان و از پاکان قرار ده. .

کیفیت غسل در روز جمعه مانند غسل های دیگر است. یعنی به دو صورت متوالی و تصادفی انجام می شود.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: غسل روز جمعه طهارت و کفاره گناهان از جمعه تا جمعه است. معروف است که اگر چهل هفته غسل ​​جمعه را ترک نکند، بدنش در قبر سالم می ماند، ولی در این باره روایتی نیست.

زمان حمام جمعه

چگونه در روز جمعه حمام کنیم

غسل جمعه چیست؟

ساعت غسل جمعه از اذان صبح تا نماز جمعه تا ظهر است و بهتر است حوالی ظهر انجام شود.

حمام جمعه در روز پنجشنبه

غسل جمعه یکی از مهم ترین غسل های مستحب در روز جمعه است. زمان انجام این کار از اذان صبح جمعه تا ظهر است. می توان آن را در روز جمعه یا بعد از ظهر شنبه بازی کرد. کیفیت انجام این غسل مانند غسل های دیگر است و به صورت منظم و تشریفاتی انجام می شود.طبق فتوای اکثر مراجع تقلید نمی توان با این غسل نماز خواند و باید وضو گرفت.

ثواب غسل در روز جمعه چیست؟