نحوه استعلام ازدواج قبلی (موقت یا دائم) با کدملی از طریق ثبت احوال

درحال حاضر استعلام ازدواج قبلی از طریق سایت سازمان ثبت احوال کشور امکان پذیر می باشد. با توجه به اینکه ازدواج موقت در شناسنامه شخص درج نمیشود، گاهی ممکن است شخص به وسیله جعل یا با اعمال متقلبانه و همچنین با توجه به امکان حذف ازدواج قبلی و طلاق از شناسنامه در دوران عقد، ازدواج قبلی خود را از طرف مقابل پنهان کند. در خصوص استعلام صیغه موقت لازم است بدانید ثبت صیغه موقت ،در شناسنامه اجباری نیست. تدلیس در صورتی ضمانت اجرای کیفری دارد که خود طرف اقدام به فریب نماید و تدلیسی که توسط اشخاص ثالث مانند مادر داماد انجام می شود، قابل مجازات نیست. یکی از مواردی که ممکن است عقد نکاح بر مبنای آن منعقد شود، نداشتن سابقه ازدواج مرد یا زن است. مطابق ماده 647 قانون مجازات اسلامی، اگر هر یک از زوجین پیش از ازدواج، طرف دیگر را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالیه، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود، مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می شود. ممکن است زن یا مرد در هنگام ازدواج، اموری را از هم مخفی کنند یا به بیانی دیگر طرف مقابل را فریب دهند که همان تدلیس در ازدواج می باشد تا رضایت وی را برای ازدواج جلب کنند.

برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از مجله خبری wedlockmag ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

ممکن است هر یک از زن و شوهر یا اطرافیان، خود را دارای تحصیلات عالیه، شغل خاص، جایگاه اجتماعی خاص، داشتن دارایی و اموال و … این موارد مصداق فریب در ازدواج و تدلیس است. البته تدلیس الزاما باید توسط یکی از زوجین انجام شود تا برای دیگری حق فسخ ایجاد نماید. با توجه به ماده 1128 قانون مدنی: اگر در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور آن صفت را نداشته، طرف مقابل می تواند عقد را فسخ نماید. پس از آنکه گواهی تجرد صادر گردید، پیامی مبنی بر صدور آن در صفحه “پیگیری” ظاهر خواهد شد . در نتیجه امکان استعلام گرفتن آن وجود ندارد. به وجود میآید. همچنین وجود عیوبی در زن میتواند حق فسخ را برای مرد ایجاد کند که با وجود اختیار مرد در حق بخشیدن مدت عقد، این حق بی معنی خواهد بود؛ گفتنی است که هر یک از زن و مرد اگر پیش از عقد از وجود این عیبها آگاه بوده باشند، حق فسخ نخواهند داشت.

حتی اگر فرد قصد فسخ ازدواج را داشته باشد هم می تواند خسارت را مطالبه نماید. اگر مردی در اثر تدليس ، با زني غير باكره به جاي یک دوشیزه ازدواج كند، و به هر دلیلی حق فسخ را اعمال نکند، مي تواند تفاوت بین مهر دوشیزه و زن غیر باکره را به عنوان خسارت از تدليس کننده بگیرد. ضمانت اجرای مدنی دیگر، مطالبه خسارت است. هر گاه ازدواج بر اثر تدليس باشد، طرفی که فریب خورده مي تواند طبق قواعد مسئولیت مدنی از تدليس کننده مطالبه خسارت كند. شما می توانید از طریق سامانه ثبت احوال و با کلیک کردن بر دکمه “دریافت خدمت” فرم درخواست را تکمیل و به صورت الکترونیکی برای سازمان ثبت احوال ارسال و شماره پیگیری دریافت نمایید. معنای تدلیس در لغت فریب دادن و پنهان کردن است و در اصطلاح حقوقی، مجموعه اعمالی است که موجب فریب طرف معامله شود؛ از جمله پوشاندن عیب یا تظاهر به داشتن صفت خاص. تدلیس در ازدواج جرم است. شما حتی می توانید شرط مجرد بودن را در سند ازدواج قید کنید که اگر در آینده مشخص شد که فرد سابقا ازدواجی داشته است ، می توانید نسبت به تدلیس از فرد شکایت کنید.

در ازدواج هم ممکن است تدلیس و فریبکاری رخ دهد به نحوی که فرد خود را مجرد معرفی کند و یا بگوید سابقا ازدواجی نداشته ام. چه تدلیس توسط خود فرد انجام شده باشد چه توسط اشخاص ثالث. مواردی هم وجود دارد که زن خود را دوشیزه جلوه می دهد یا مردی ازدواج پیشین خود را پنهان می کند، که همه ی این ها از مصادیق تدلیس است. می توان درخواست گواهی تجرد را ثبت نمود و بعداً برای دریافت گواهی به صورت حضوری اقدام نمود. آیا می توان نسبت به وضعیت تاهل همسر خود اقدام کرد؟ آیا می توان از همسر خود قبل ازدواج گواهی تجرد درخواست کرد؟ آیا امکان استعلام ازدواج موقت قبلی وجود دارد؟ استعلام ازدواج قبلی چگونه ممکن است؟ در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که نحوه استعلام ازدواج قبلی چگونه ممکن است؟ خیر، جهت گرفتن استعلام وضعیت ازدواج قبلی و گرفتن گواهی تجرد تنها به صاحب شناسنامه تحویل داده می شود. گواهی مذکور فقط به دارنده شناسنامه و با ارائه شناسنامه تحویل داده می شود. انجام این رفتارها هم ضمانت اجرای مدنی دارد و هم ضمانت اجرای کیفری که به هر یک از آنها می پردازیم.