مهمترین نکات دکوراسیون داخلی مطب

دیوار مواج که دارای سه قفسهی برنجی است، به عنوان یک فضای نمایشگاهی عمل کرده و فضای انبار پشت در تماماً پوشیده از لولههای گچی را از دید پنهان میکند. کلینیک های موجو در پلی کلینیک تمام تخصص های موجود در بیمارستان وبخش دندانپزشکی را تامین می کند. بنابراین، لازم است با تمام پرسنل خود در خصوص نحوه برخورد با مراجعین، همچنین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مجموعه، گفتگوی عمیقی داشته باشید. ۳.درمانگاه ارائه کننده ی خدمات درمانی بلند مدت است واورژانس ارائه کننده ی خدمات درمانی به صورت فوری است. حضور پزشک متخصص در درمانگاه به صورت تمام وقت نیست. به نحوی که تمام نیاز فضا به نور تأمین شود. ضرورت کنترل رفت و آمد بیماران سرپایی و لزوم جلوگیر از پراکنده شدن بیماران در بیمارستان ایجاب می کند که پذیرش و انتظار بیماران سرپایی از سیرکولاسیون اصلی بیمارستان به دور باشد.

یکی از مکان هایی که در ایران به طراحی داخلی آن اهمیت کمتری داده می شود ، فضاهای درمانی مثل دندانپزشکی است .درصورتی که طراحی کلینیک دندانپزشکی اگر اصولی و خوب انجام شود، در بهتر شدن روحیه ی بیمار تاثیر زیادی دارد . اتاق جراحی دندانپزشکی به دلیل حس ناخوشایندگی که دارد باید در یک فضای خصوصی قرار بگیرد و رفت و آمد در آن کنترل شود . ۴- -صدور موافقت اصولی کلینیک تخصصی پوست توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به انعقاد قرارداد با موسس در مورد نحوه پیشرفت کار و ادامه آن وابسته میباشد. ۶- حداقل کادر فنی شامل افرادزیر میباشد. ملحفه اتاق های ماینهبه صورت روزانه(حداقل عوض می شود.

مطب را می توان یکی از مراکزی دانست که در طراحی آن باید به موارد مختلفی توجه نمود. همانطور که می دانید برای طراحی درمانگاه ها باید به مواردی چون طراحی در داخل یا خارج بیمارستان توجه شود. استفاده از رنگ های گرم تر و ایجاد یک کنتراست جذاب زیبایی محیط را تا حد قابل توجهی بالا می برد. لابراتور را می توان خارج از محدوده و در راهروی مطب در نظر گرفت یا آن را به کمک یک درب از اتاق درمان جدا نمود. می توانید رنگ هایی مانند سفید، استخوانی، آبی، بژ، کرم، سبز و زرد را استفاده کنید. بهتر از انواع فضاهای دورهمی را فراهم کنید. شناخت رنگ ها از عوامل مهمی است که قبل از استفاده از رنگ ها باید مورد بررسی قرار بگیرد و ما پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از هر رنگ در مورد آن تحقیق کنید و با در نظر گرفتن تمام جنبه های روانشناسی رنگ ها و تاثیرات آنها در فضا نسبت به انتخاب و اجرا، در دکوراسیون داخلی مطب و مرکز درمانی اقدام کنیم. قطعاً تمام مراجعه کنندگان برای درمان، به یک مطب یا کلینیک مراجعه می کنند.

مطلوبست براي آسايش بيشتر پزشك، اتاق مشاوره در پشت بخش قرار گيرد، بنابر اين بيماران براي رسيدن به اتاق معاينه از اين اتاق عبور نميكنند و يا در برخي موارد كه بيماران يا همراهانشان دچار حالتهاي رواني ميشوند و قصد حمله به دفتر پزشك را دارند قرار گرفتن اتاق مشاوره در پشت بخش مانع از طراح داخلی مطب دندانپزشکی اين كار ميشود. بهتر است، بدانید که هر رنگی می تواند تاثیر مفیدی بر روی فضای اطراف خود بگذارد و از لحاظ روحی و فیزیکی می تواند واکنشهای افراد را نسبت به محل های مورد نظر متفاوت نشان دهد. سالن های انتظار اولین فضای آشنایی مراجعین با مراکز پزشکی است.به طور حتم،احساس مراجعه کننده پس از ورود به این فضااهمیت بسیاری دارد و نقش علم روانشناسی را پررنگ می کند.

مراجعه کننده، بعد از گذر از در ورودی بلافاصله کانتر پذیرش را می بیند و وارد سالن انتظار می شود .در این کلینیک دندانپزشکی ۷ یونیت به علاوه ی ریز فضاهای مورد نیاز دندانپزشکی مثل اتاق رادیوگرافی و اتاق استریل یا CSR طبق ضوابط شهرداری و وزارت بهداشت و با تاییدیه دانشگاه شهید بهشتی طراحی و اجرا شده است . در این مرحله دو نکته باید مورد توجه قرار بگیرد که در ادامه مطلب آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. مالک پروژه خواهان دو میز پذیرش با دو ورودی بود که بدون از بین بردن حس فضای دلباز ، به طور مجزا به کار خود ادامه دهند. این المان، ضمن پوشاندن و محصور کردن تیرهای سازهای موجود، میز پذیرش و فروشگاه را برجستهتر نشان میدهد. با استفاده از رنگ های آرامش بخش می توان به نتیجه خوبی رسید و افراد زیادی را جذب کرد.در فضاهای درمانی معمولا از نور سفید در نورپردازی بیشتر استفاده می کنند. در نتیجه این محیط باید سرشار از آرامش و راحتی برای آنها باشد تا گذران این مدت آزاردهنده به نظر نرسد. نکته اول این است که این رنگ مطابق با سلیقه و نظر شما می باشد اما شاید برای فضای شما مناسب نباشد و تاثیرات منفی از آن به مرور زمان بازتاب گسترده ای در روند کار شما داشته باشد که این تاثیرات می تواند شامل خستگی چشم، ایجاد فضایی نا متعادل که یا بسیار سرد و کسل کننده است و یا بیش از حد هیجان انگیز که این روند به مرور زمان در شما و مراجعه کنندگانتان مشهود می باشد.

فضای ورودی با میز پذیرش ساختهشده از کاشیهای ترازو سیاه و سفید تکمیل شده که زیر یک طاقنمای مرمری قرار گرفته است. قسمت تحتانی طاقنما با کاشیهای زیگزاگ قرمز مات پوشیده شده که رنگ سنگ مرمر را تکمیل میکنند. ما تمایل داشتیم که از فرم زاویه دار آن استفاده کنیم و آن را با فولاد و شیشه قاب گرفتیم. مهمترین موردی که ما برای طراحی و اجرای دکوراسیون های مربوط به مطب پزشکان به دنبال آن هستیم این است که در ابتدا به آنچه که کارفرما (شما پزشک محترم) فکر می کند برسیم. در نظر گرفتن دکوراسیون مناسب یکی از مهمترین موارد حائز اهمیت در طراحی مطب اصفهان خواهد بود. طراحی داخلی کلینیک و بیمارستان ، از این رو حائز اهمیت است که اکثر بیماران دارای روحیه ی ضعیفی هستند به همین علت اگر فضای داخلی مطب طبق اصول معماری پیش برود علاوه بر فضای مناسب برای بیماران در روند بهبود آن ها نیز اثربخش می باشند. در صورتی که داروخانه سرپایی برای مراجعین اورژانس به صورت شبانه روی کار کند لزوم پیش بینی دسترسی از خارج یا از طریق اورژانس برایی آن حائز اهمیت خواهد بود. 4-در طراحی دکوراسیون مطب، رنگ ها و اکسسوری ها را به گونه ای انتخاب کنید که حس آرامش و اطمینان را ایجاد و منتقل کند.

برخی از وسایل پس از استفاده دور ریخته می شوند.(اتاق های کثیف)و برخی دوباره به واحد استریلیزاسیون بر می گردند. در درمانگاه سیرکولاسیون بیمار از بالاترین اهمیت برخوردار است بر خلاف آزمایشگاه که از کم ترین اهمیت برخوردار است و بیشترین اهمیت را نمونه مورد آزمایش دارد. در طبقهی اول، جعبههای پوشیده با آینه و چوب گردو یک مجموعه از اتاقهای درمان به هم پیوسته و راهروهایی را ایجاد کردهاند. کلینیک پوست که دورتر از طاقنما قرار گرفته است، با رنگهای صورتی ملایم فروشگاه کنتراست خوبی ایجاد میکند. این طبیعت است که همیشه پاسخگوی بسیاری از سوالات بشر بوده و می باشد. برای مطب متخصص زنان و زایمان نیز این موضوع صدق می کند. استفاده از روکش چرم برای مبلمان شما میتواند انتخاب عالی باشد. پس میبینید که شناخت تخصص پزشک میتواند مجری دکوراسیون داخلی را در طراحی فضای این مطب ها کمک کند . به گزارش وانانیوز، به نقل از سایکولوژی تودی، روابط اجتماعی مرکز قلب سندرم جمعهراسی را تشکیل میدهند، بدین نحو که برقراری رابطه دوستانه با دیگران در افراد مبتلا به این سندرم، کاملا مشکلساز است. همان طور که می دانید، در یک مطب زنان و زایمان داشتن یک فضای آرامش بخش و بدون استرس باید از اولویت های طراحی باشد به همین دلیل بیشتر از رنگ های خنثی (طوسی) در کنار رنگ سبز استفاده شده که نشان دهنده یک فضای درمانی نیز باشد.

شاید یکی از مهم ترین بخش های طراحی کلینیک دندانپزشکی ، فضای انتظار آن است .چرا که ممکن است بیمار مجبور باشد ساعات طولانی را در آنجا به انتظار بنشیند.پس بهتر است از فضای درمانی کاملا جدا طراحی شود به گونه ای که دید به آن قسمت به حداقل ممکن برسد. هیچ بیمارستانی فاقد پلی کلینیک نیست بنابراین به منظور درمان بیماران سرپایی بیمارستان بخشی به نام طراحی درمانگاه را به این منظور ارائه می دهند، که بسته به نوع بیمارستان و تخصص های آن درمانگاه آن نیز دارای تخصص های متفاوتی خواهد بود. کلینیک شامل یک اتاق کارکنان، یک اتاق رادیوگرافی، مراکز ایزوله، سرویس بهداشتی و اتاق های درمان است که این اتاق ها با صندلی دندانپزشکی به طرزی هوشمندانه از دید بصری خارج گشته و از حریم خصوصی برخوردار است. طراح توضیح داد: «این طاقنما قویترین المانی است که فضای داخلی کلینیک را در بر میگیرد. شبکهای از میلههای چوبی به صورت عمودی چرخیده، تا بخش انتظار را از سایر فضاها جدا کند. اتاق کنترل باید بتواند بیمار را چه در زمانی که میز در حالت عمودی است و چه زمانی که میز در حالت افقی است مشاهده کند. یک فضای انتظار صمیمی مستقر در طرف دیگر دیوار مواج و منحنی فروشگاه، با کاشی ترازو پوشیده شده و یک نیمکت پوشیده با چرم آبی را در خود جای داده است.

در انتخاب گیاهان برای مطب های پزشکی باید دقت داشته باشید که گل هایی را انتخاب کنید که مقاومت بالایی دارند. دقت شود که انتخاب این مبلمان ها در طراحی داخلی مطب روانشناسی باید به صورت و مطابق سلیقه ی جمعی باشد که اگر این نکته را مد نظر قرار دهیم می بینیم که با توجه به این که اغلب افراد از مبلمان گران قیمت و بیش از حد فانتزی استقبال نمی کنند و چون افرادی که به مطب های روانشناسی مراجعه می کنند، از هر قشری از مردم هستند، به این نتیجه می رسیم که استفاده از مبلمان راحتی بهترمی باشد، البته استفاده از مبلمان قدیمی، کهنه و یا خیلی کم قیمت نیز ممکن است، باعث ارسال پیامی اشتباه به مراجعین شود. شاید بهتر باشد در شناخت رنگ ها به جای ترکیب کردن آنها با یکدیگر و استفاده از نمونه های دست ساز بشر، بیشتر به طبیعت دقت کنیم زیرا شما می توانید در طبیعت بهترین ایده ها را به دست بیاورید و درک کنید چه رنگ هایی در کنار یکدیگر همنشین شده اند و باعث ایجاد آرامش در بشر می باشند.

از آنجایی که فضاهای درمانی مثل کلینیک دندانپزشکی نیاز به رنگ هایی دارند که حس پاکیزگی و آرامش را به محیط القا کند ، متریال های رنگ روشن را مثل سفید و طوسی در محیط به کار گرفتیم .اما این رنگ ها خنثی هستند و محیط یکنواختی را به وجود می آورند ، برای ایجاد تنوع ، مسیر راهرو را با متریال گرم چوب طراحی کردیم که خود راهنمای مراجعین است. او در پروژه های بی شماری از دکوراسیون کلینیک کار کرده و همیشه عناصر هنری را در کار خود گنجانده است. شرکت معماری محلی توسط کلینیک خصوصی Fitzgerald برای این پروژه طراحی داخلی کلینیک انتخاب شد تا ضمن حفظ تمیزی مورد انتظار برای یک محیط درمانی، فضایی آرامبخش و در عین حال لوکس را ایجاد کند. ما هسته مرکزی پلان را به قسمت خدماتی ( مختص به فضای درمانی ) اختصاص دادیم تا از همه ی یونیت ها به این بخش ،بدون نیاز به طی کردن مسافت زیاد ، دسترسی وجود داشته باشد. از آنجایی که اتاق درمان اطفال باید از سایر یونیت های دندانپزشکی جدا و متفاوت طراحی شود ، این فضا را درست در نزدیکترین فاصله نسبت به در ورودی قرار دادیم تا کودک بدون نیاز به چرخیدن در محیط و به تبع آن آزردگی خاطرش ، خیلی سریع و راحت به بخش مورد نظر هدایت شود.