مشخصات وام تحصیلی و سپرده تضمینی برای دانشجویان متاهل و مجرد • تصویر از مجله زندگی


رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از میزان اجاره بهای خوابگاه، غذا و انواع وام دانشجویی برای سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: وام دانشجویی برای دانشجویان متاهل با حمایت خانواده دو برابر می شود. و جوانان جمعیت.

اعطای وام به کلیه دانشجویان واجد شرایط

به گزارش خبرنگار گروه علمی و آموزشی ایرنا، مسعود گنجی در نشست روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور به تشریح عملکرد این صندوق پرداخت و گفت: یکی از بزرگترین مشکلات وام های دانشجویی است. که دانشجویان اغلب به دنبال این وام هستند.

وی از اعطای وام به تمامی دانشجویان واجد شرایط خبر داد و گفت: همه درخواست وام کرده بودند، تلاش کردیم به آنها اعطا کنیم و امروز به هیچ دانشگاهی بابت شهریه، شهریه دانشجویی ریالی بدهکار نیستیم و همه را پرداخت کردیم. “

گنجی در ادامه درباره نوع و میزان وام های دانشجویی نیمسال اول سال تحصیلی 1402-1401 گفت: میزان وام دانشجویی مقطع کارشناسی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از یک میلیون و 950 هزار تومان به 2.5 میلیون تومان می رسد. وام دانشجویی کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته دکتری حرفه ای از 2.6 میلیون تومان به 3 میلیون تومان و وام آموزش دکتری تخصصی پیوسته و ناپیوسته از 6 میلیون به 6.5 میلیون تومان افزایش یافت.

وی افزود: وام دانشجویی برای دانشجویان متاهل با توجه به وام حمایتی خانواده و جوانی جمعیت دو برابر می شود. دانشجوی دکتری پیوسته و ناپیوسته که سال گذشته 6 میلیون تومان وام تحصیلی دریافت کرده است، اگر امسال ازدواج کند، 13 میلیون تومان وام تحصیلی دریافت می کند.

رئیس صندوق تأمین دانشجویی وزارت علوم درباره پرداخت این وام به زوج های دانشجو گفت: این وام دانشجویی تنها به یک نفر تعلق می گیرد. البته اگر هر دو همسر دانشجو باشند، هر دو می توانند از وام شهریه 6.5 میلیون دلاری استفاده کنند.

وام مسکن برای دانشجویان متاهل

وی در ادامه درباره وام ضمانت مسکن گفت: وام مسکن ازدواج در تهران از 32.5 میلیون تومان به 35 میلیون تومان، در کلان شهرها از 26 میلیون تومان به 30 میلیون تومان و در سایر شهرها از 19.5 میلیون تومان به 25 میلیون تومان مانند مشهد، تبریز، کرج، اصفهان، کرمانشاه، شیراز افزایش یافت. ، قم و اهواز.

وام مسکن برای دانشجوی مجرد

گنجی گفت: میزان وام دانشجویی دانشجویان متاهل دو برابر وام دانشجویان مجرد خواهد بود وام تضمینی مسکن تک 3 و 4 و 5 میلیون است و 20 درصد وام عروسی را تعریف کرده ایم. در واقع یک میلیون به وام مسکن برای افراد مجرد اضافه می شود، یعنی برای شهرهای کوچک سه میلیون تومان، برای هشت کلانشهر پنج میلیون تومان و برای تهران 6 میلیون تومان.

افزایش مبلغ وام دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره وام شهریه دانشجویان پرداخت کننده شهریه اضافه کرد: وام شهریه برای دانشجویان مقطع کاردانی، یک میلیون پروانه مستمر و غیر مستمر و از 300 هزار تومان تا یک و نیم میلیون، برای دانشجویان پیوسته و غیر مستمر. دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای دو 1 میلیون و 600 هزار تومان به 3 میلیون تومان افزایش یافته و برای دانشجویان دکتری تخصصی پیوسته و ناپیوسته نیز از 6.5 میلیون به همان 6.5 میلیون رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: 4 هزار و 700 میلیارد درخواست کرده ایم که اگر در اختیار صندوق قرار دهند بر اساس ماده 8 ودیعه خوابگاه دانشجویی را تامین می کنیم.

گنجی درباره وام بند ج تبصره 9 قانون بودجه کشور برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و سازمان اجتماعی کشور گفت: امسال مجلس بسیار از صندوق حمایت کرده و 200 میلیارد تومان برای این صندوق پیش بینی کردند. بند مذکور

وام تغذیه دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره وام تغذیه گفت: بند د ماده ۶۵ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه ۶ سال است که اجرایی نشده است. امید است این بند در سال جاری اجرایی شود. ما می توانیم مبلغی از این هزینه های غذایی را به صورت وام در اختیار دانشجویان قرار دهیم که برای اجرای آن مشکلی نداریم که به محض توافق برنامه بودجه با سازمان اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: وام دیگر وام ضروری بود که مبالغ مختلفی داشت و مبلغ آن به 6 میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافت و هنوز وام زیارتی تصویب نشده است.

نرخ جدید تغذیه دانشجویی و اجاره خوابگاه

گنجی درباره نرخ جدید تغذیه دانش آموزان در سال تحصیلی جدید گفت: نرخ صبحانه 3000 تومان، نرخ شام 4000 تومان و نرخ ناهار 6000 تومان است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره نرخ اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در سال تحصیلی جدید گفت: بیشترین نرخ اجاره بها 130 هزار تومان بوده که در سال تحصیلی جدید به 163 هزار تومان افزایش یافته و کمترین آن نیز 67 هزار تومان است که 25 هزار تومان است. از سال تحصیلی گذشته درصد افزایشی که مبالغ درج شده به صورت ماهانه است.

وی در ادامه درباره تامین و تجهیز دانشگاه ها گفت: این اقلام از محل اجاره خوابگاه هایی است که از دانشجویان اخذ و به حساب صندوق واریز می شود و دولت هیچ وجهی برای آن به صندوق واریز نمی کند. صندوق تحت هیچ شرایطی نمی تواند از نظر قانونی برای خرید یا ساخت ساختمان کمک کند.

گنجی افزود: در تبصره 5 دو هزار میلیارد تومان تعهدات مالی اسلامی برای خرید، تکمیل و ساخت خوابگاه متاهل در نظر گرفته شد که باید سازمان برنامه و بودجه در این زمینه پیگیری کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه از راه اندازی سامانه واحد رفاهی دانشجویی از مهرماه خبر داد و افزود: یکی از مشکلات ما تعداد سامانه های مختلف طرح های کمک های اجتماعی برای دانشجویان بود. ما سیستم را تبدیل کردیم.

به گزارش ایرنا، نشست روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری سراسر کشور با موضوع بازگشایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی؛ عرضه، راهکارها، پیامدها از روز پنجشنبه (10 شهریور) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران آغاز شد.مجله ازدواج