مزایای دوربین پلاک خوان و کاربردهای آن

هر سخت افزاری برای تکمیل فرآیند و عملکرد خود به یک واحد نرم افزاری نیاز دارد. بنابراین به منظور ثبت و ذخیره اطلاعات ثبت شده توسط دوربین ها پلاک خواناز نرم افزار پلاک خوان استفاده می شود این نرم افزار پلاک های ثبت شده را ذخیره می کند، آنها را دسته بندی می کند و ویرایش و نظارت بر عملکرد دوربین ها را آسان می کند. در دنیای امروز ایجاد امنیت با استفاده از فناوری های روز امری مهم و حیاتی تلقی می شود. استفاده از این فناوری تنها به جاده ها و خیابان ها محدود نمی شود و می تواند در افزایش ایمنی اماکن موثر باشد. اماکن مسکونی و اداری همگی به یک راه حل نظارتی قابل اعتماد نیاز دارند که امروزه بتوان از آن استفاده کرد نرم افزار پلاک خوان یکی از کاربردی ترین و موثرترین آنها محسوب می شود.

پیشرفت تکنولوژی بشر را قادر ساخته تا به دستاوردهای بسیار چشمگیری در زمینه نظارت دست یابد. یکی از مهم ترین این تجهیزات سیستم های نظارتی هستند که قابلیت شناسایی و خواندن پلاک را دارند. این سیستم ها علاوه بر تجهیز به سخت افزارهایی مانند دوربین و سنسورهای هوشمند، دارای نرم افزار منحصر به فردی برای شناسایی و ثبت پلاک خودروها حتی در حال حرکت هستند. دوربین ها پلاک خوان آنها حتی در هوای بد و زمانی که خودرو با سرعت بالا در حال حرکت است قادر به تشخیص پلاک خودرو هستند.

ساختار دوربین پلاک خواننده در مقایسه با دوربین های معمولی، بسیار پیچیده تر و هوشمندتر است. توجه داشته باشید که ثبت نام در رویدادها بدون داشتن پلاک بی فایده است. بنابراین استفاده از سیستم نظارتی مجهز به این نوع دوربین ها می تواند در هنگام بروز حادثه بسیار مفید و موثر باشد. با توجه به گستردگی فعالیت این سامانه نمی توان استفاده از این نوع دوربین ها را منحصر به سیستم های کنترل ترافیک شهری دانست. در این مقاله قصد داریم با این فناوری بیشتر آشنا شویم و مزایای آن را بررسی کنیم.

ثبت ترافیک و محاسبه عوارض پارکینگ عمومی از دیگر مزایای دوربین پلاک خوان است.

نتیجه

دوربین پلاک خوان یکی از جدیدترین تجهیزات در زمینه فناوری کنترل تردد به شمار می رود. به طور معمول، این دوربین ها برای اهدافی مانند کنترل دسترسی پارکینگ، کنترل سرعت، عوارض بزرگراه، ایست بازرسی و غیره استفاده می شوند. دوربین ها پلاک خوان در انواع مختلف و با امکانات و ظرفیت های متفاوت تولید می شوند. بنابراین، هنگام خرید، باید دوربینی را انتخاب کنید که به بهترین وجه مناسب استفاده شما باشد. روش کار این نوع دوربین ها به این صورت است که اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه عبوری با داده های پایگاه داده بررسی و مطابقت داده می شود. با این روش زمان سفر و تعداد آنها به راحتی بدست می آید. از سوی دیگر نرم افزار پلاک خوان می تواند اطلاعات را دسته بندی کرده و با صفحات مشخص شده در سیستم مطابقت دهد.

این دوربین قادر است پلاک خودروهای عبوری را با شناسایی و با تکیه بر نرم افزار پلاک خوان خود ثبت کند.

ویژگی های نرم افزار License Plate Reader

نرم افزارها پلاک خوان آنها راه حل بسیار مناسبی برای نظارت بر تصاویر و روند پلاک خوانی در نظر گرفته می شوند. این قابلیت در مقایسه با تجهیز سیستم مانیتورینگ به فناوری های سخت افزاری پیچیده و گران قیمت بسیار مقرون به صرفه تر است. کاربرد این نرم افزار بسیار گسترده است و قابل نصب بر روی سیستم های مانیتورینگ پارکینگ، منازل مسکونی، مانیتورینگ جاده ها، مانیتورینگ وسایل نقلیه متحرک و … می باشد.

 • Car Traffic Control: از این نرم افزار می توان برای کنترل ترافیک خودرو نیز استفاده کرد. برای انجام این کار، سیستم پلاک خوان به سد معبر متصل است و مجوز عبور با تطبیق پلاک انجام می شود.
 • کنترل ترافیک: امروزه از این سیستم ها در کنترل ترافیک جاده ها استفاده می شود. علاوه بر نظارت بر محدودیت سرعت، امکان پذیر است نرم افزار پلاک خوان همچنین برای دریافت عوارض بزرگراه استفاده می شود.
 • کنترل مرز: عبور و مرور خودروها در مرزها با استفاده از نرم افزار پلاک خوان این را می توان تا حد امکان دقیق انجام داد. در این سامانه با درج شماره پلاک مشخص می توان از قاچاق آنها جلوگیری کرد.
 • مدیریت پارکینگ: یکی از کاربردهای رایج این نرم افزار ثبت ترافیک و محاسبه هزینه پارکینگ های عمومی می باشد. از مزایای این سیستم می توان به جلوگیری از سرقت خودرو، مدیریت هزینه پارکینگ، تسریع در ورود و خروج از پارکینگ و … اشاره کرد.
 • اجرای قوانین: معمولا با استفاده از نرم افزار پلاک خوان می توان به طور موثر از ترافیک خودروهای سرقت شده، ردیابی مجرمان و غیره استفاده کرد.

دوربین پلاک خودرو در انواع مختلفی تولید می شود.

قابلیت های دوربین پلاک خوان

دوربین با شناسایی خودروی عبوری و تکیه بر نرم افزار پلاک خوان قادر به ثبت پلاک می باشد. البته شرایط نور و ترافیک خودرو همیشه برای دوربین هاست پلاک خوان ایده آل نیست. بنابراین با افزودن یک سری امکانات می توان قابلیت های این دوربین ها را افزایش داد. مثلا:

 • برخی از این دوربین ها حتی زمانی که در نور مستقیم چراغ های خودرو قرار می گیرند، قادر به ثبت پلاک خودرو هستند. این قابلیت در سیستم ها پلاک خوان HCL نامیده می شود.
 • همچنین از آن به عنوان فناوری تشخیص پلاک WDR توسط قرار گرفتن در معرض نور خورشید یاد می شود.
 • در برخی موارد برای شناخت خودروهای موجود در تصویر باید کیفیت تصاویر را افزایش داد. این ویژگی به اختصار ROI نامیده می شود.
 • یکی از مشکلاتی که دید دوربین پلاک خوان ایجاد مه در محیط را محدود می کند. قابلیت تصویربرداری در چنین شرایطی Defog نامیده می شود.
 • بسته به نوع فعالیت این دوربین ها و محل نصب آنها می تواند تحت تاثیر نویزهای خاص و فرکانس های الکترومغناطیسی قرار گیرد. با استفاده از فناوری DDNR3 می توان از تاثیر نویز محیط جلوگیری کرد.
 • به طور معمول این دوربین ها در ارتفاعات و روی پایه های فلزی نصب می شوند. بنابراین با عبور مداوم خودروها و باد به ارتعاش در می آیند. بنابراین با تجهیز این دوربین ها به سیستم های تثبیت کننده OIS و EIS می توان این مشکل را برطرف کرد.
در این مقاله سعی شده است شما را با جدیدترین فناوری ها در زمینه تجهیزات نظارتی آشنا کنیم. همانطور که می دانید هر خودرو پلاکی با شماره منحصر به فرد دارد که می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار دهد. بنابراین با ثبت و به خاطر سپردن پلاک خودروهای عبوری و استفاده از سامانه هایی مانند دوربین پلاک خواننده و نرم افزار پلاک خوان کارهای زیادی می توان انجام داد، از جمله تسریع در عبور و مرور از ایست بازرسی، کنترل تردد و شناسایی خودروهای متخلف، شناسایی خودروهای حادثه خیز در اماکن شخصی و عمومی، افزایش سرعت. ورود و خروج خودروها به پارکینگ وی فعالیت های خصوصی و عمومی انجام داده است …مجله ازدواج