مراحل ازدواج در ایران

در گذشته معمولا آشنایی دو نفر برای ازدواج به صورت سنتی بوده و طرفین به واسطه بزرگترها با یکدیگر آشنا میشدند. پس از اینکه دو طرف تمایل خود را برای ازدواج نشان دادند و پس از مراسم خواستگاری و شرکت در جلسات مشاوره ازدواج همچنان برای این امر مصمم هستند، معمولا با یک خطبه عقد موقت توسط بزرگترها وارد مرحله نامزدی میشوند. یکی از کسانی که میتواند به دو نفر برای شکلگیری یک رابطه و در نهایت ازدواج کمک کند، مشاوری باتجربه است، حتی اگر دو نفر پس از یک رابطه عاشقانه و دوستی طولانی تصمیم بر ازدواج گرفتهاند، بهتر است در جلسات مشاوره ازدواج شرکت کنند. وقتی دو نفر به صورت سنتی باهم آشنا میشوند و یا به واسطه یک رابطه عاشقانه تصمیم بر ازدواج می گیرند، برای به رسمیت بخشیدن به این سنت بایستی که مراحل ازدواج را یکی پس از دیگری طی کنند. در این مرحله دو طرف میتوانند در طی رفت و آمدها یکدیگر را بیشتر بشناسند و نسبت به خصیصههای اخلاقی هم مطلع شوند. چنانچه دو نفر در این مرحله نسبت به هم احساس خوبی داشته باشند، میتوانند با تدارک برای برگزاری مراسم بله برون، این امر را به اقوام و آشنایان خود نیز اطلاع دهند.

در شب اول عروسی در واقع اولین رابطه جنسی زوجین انجام میشود که اصلیترین انتظار هم در این زمان پاره شدن پرده بکارت است. اگر اضطراب و تنشهای زیادی را برای برگزاری شب عروسی تحمل کردهاید، بهتر است انجام اولین رابطه جنسی خود را به شب دیگری موکول کنید. برای آشنایی بیشتر با بایدها و نبایدهای دوران نامزدی کلیک کنید. برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید. برای به آنکه این شب را به یاد ماندنی کنید حتما مقاله شب زفاف را بخوانید. چند نکته وجود دارد که بایستی زوجین در این شب بدان توجه کنند، اول اینکه پاره شدن پرده بکارت حتما با درد و خونریزی همراه نیست، در صورتی که این عمل را با آرامش روانی کامل انجام دهید بدون درد و مشکل خواهد بود. در صورتی که داروی خاصی مصرف میکنید، مسئول آزمایشگاه و یا پزشک مربوطه را در جریان بگذارید. چنانچه عروس و داماد از قبل با یکدیگر آشنا نباشند، میتوانند در این مراسم صحبتهای اولیه را با یکدیگر انجام دهند. پس از جاری شدن خطبه عقد و درج شرط و شروط ازدواج، عروس و داماد بایستی دفتر بزرگ محضر و دفترچهای که به آنها داده میشود را امضا کنند. معمولا این جلسه در قالب کلاسهای یک ساعته برگزار میشود و بایستی زوجین در آن شرکت کنند، چراکه در پایان جلسه بایستی برگه مربوطه را امضا کنند.

در پایان كلاس نیز یک كتابچه یا جزوه و یا دی وی دی آموزشی مربوط به آموزشهای قبل از ازدواج به آنها داده خواهد شد. پس از اتمام آزمایشهای مربوطه نتیجه آزمایشهای دو نفر مشخص خواهد شد. نوع دیگری از آشنایی میان دو نفر در قالب دوستی شکل میگیرد و طرفین پس از گذشت مدتی از زمان دوستیشان متوجه میشوند که برای ازدواج با یکدیگر مناسب هستند و با بزرگترهای خود در میان میگذارند. معرفی نامهای را که از محضر دریافت کردهاید را باید به قسمت پذیرش آزمایشگاه تحویل دهید تا در زمانبندی مناسب شما را برای انجام آزمایشات صدا کنند. در این میان فقط یک مشاور با تجربه میتواند به شما کمک کند که آیا شخص مناسبی را برای ازدواج انتخاب کردهاید یا خیر. در این مرحله دفتردار نامهای شامل مهر و امضای محضر و یک قطعه عكس از عروس و داماد را به زوجین میدهد که بایستی برای انجام آزمایشهای قبل از ازدواچ به آزمایشگاه ببرند. معمولا در مراسم بله برون هدایایی شامل حلقه نشان، هدیههایی از جانب خانواده داماد برای عروس مثل یک کله قند و یک قواره پارچه در نظر گرفته میشود. در اولین مراجعه بایستی که مدارک شناسایی عروس و داماد و یک قطعه عکس به همراه شناسنامه پدر عروس را به همراه داشته باشید و به دفتردار محضر تحویل دهید.

معمولا در یک بازه زمانی سه تا ده روزه عقدنامه رسمی آماده میشود و ثبت عقد در شناسنامه عروس و داماد انجام میشود و ازدواج به رسمیت شناخته میشود. اما لازم است بدانید که ازدواج در زندگی امروزه پیچیدهتر از گذشته است، چراکه الگوی زندگی مشترک تغییر کرده و سازگاری افراد کم شده است و البته که میزان ابتلا به بیماریهای روانی نیز افزایش داشته است. مینور قابل درمان است و ماژور قابل درمان نیست. این مراحل پیچیده و طولانی نیست و بستگی به طرفین دارد، اما برای هرچه بهتر انجام شدن آن نیاز به زمان است. پس از اتمام مراحل آزمایش یک جلسه آموزشی برای خانمها و آقایان به صورت جداگانه برگزار میشوند، تا با زندگی جدیدی که پیش رو دارند، بیشتر و بهتر آشنا شوند. آزمایش خون نیز مربوط به آقایان است. البته ممکن است این اتفاق در شبهای قبل از عروسی و یا بعد از آن انجام شود، اما بایستی که در آرامش و بدون تنش باشد. لازم است بدانید که نتیجه آزمایشهای پیش از ازدواج تا یک ماه دارای اعتبار است و چنانچه در این مدت عقد خود را ثبت نکنید بایستی مجدد برای انجام آزمایشهای مربوطه اقدام کنید. پس از اینکه دو نفر تصمیم خود را برای ازدواج میگیرند، بایستی این موضوع را با خانوادههای خود مطرح مجله خبری wedlockmag کنند.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت مجله خبری wedlockmag.