لیست غذاهای شب یلدا [سفره شب چله خاص داشته باشید] • تصویر مجله زندگی

نارنجک این میوه آسمانی و مشخصه نیز میوه دیگری است شب یلدا گذشتگان دانه های فراوان آن را نشانه برکت و باروری می دانستند و رنگ قرمز انار را نمادی از آفتاب و شادی می دانستند. آنها معتقد بودند انار نماد شادی و تولد است، با خوردن آن در شب یلدا انرژی و زندگی تازه می گیریم.

چیدمان شب یلدا، تزیینات شب یلدا

هندوانه یکی از میوه ها شب یلدا است. رنگ قرمز آن یادآور گرمای تابستان و همچنین نماد خورشید است. به گفته ایرانیان، خوردن آن در شب چله شما را از سردی و بیماری در طول زمستان نجات می دهد.

آجیل (انواع دانه، بادام، گردو، فندق، پسته و غیره)، میوه های خشک (انجیر، برگ هلو، کشمش، کشمش و …)، سورگوم، سنجد، گندم یا گندم بو داده، شاهدانه، نخود تفت داده شده و برنج هستند. تنقلات، خوراک مختصر. آنها در شب رایج هستند.

اگرچه طبق آداب و رسوم هر شهر، چیدمان میز شب یلدا فرق می کند اما هندوانه، انار و پشمک از غذاهای رایج در این شب هستند. نمی توان غذای خاصی را نام برد و گفت که حتماً متعلق به شب یلدا است، زیرا ممکن است در همه مناطق کشور ما با یکدیگر متفاوت باشند، اما چند مورد مهمتر از یکدیگر هستند که در زیر به شما خواهیم گفت:

زیباترین و جدیدترین مدل های تزیین انار شب یلدا

انار سرشار از ویتامین C است و حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند پروآنتوسیانیدین ها و فلاونوئیدها است. ماده ای به نام اورولیتین A در این میوه وجود دارد که توسط میکروب های معده پردازش می شود تا به محافظت از سلول های عضلانی در برابر عوامل پیری کمک کند. این ماده پیری را به تاخیر می اندازد. پس اگر می خواهید جوان بمانید انار بخورید. سلولز فراوان موجود در دانه های این ماده به پاکسازی روده ها نیز کمک می کند. و جالب اینکه یکی از چیزهایی که اوریف لیم در شامپوی لایه بردار خود استفاده کرده بود، دانه های انار خرد شده بود که به قطعات کوچک شکسته شده و سلول های مرده پوست را از بین می بردند.

ریش بابا و شایسته یلدا یکی از رایج ترین شیرینی های سفره شب است که بیشتر مردم به خصوص بچه ها علاقه زیادی به آن دارند.

امروزه تنوع دسرها و شیرینی ها بر زیبایی سفره یلدا افزوده است.مجله ازدواج

غذای جدید و جالب برای شب یلدا چیپس کدوحلوایی است.

چیپس کدوحلوایی

سالاد مناسب شب یلدا

غذاهای شب یلدا

غذاهای شب یلدا: دسر و شیرینی

كدو حلوايي در گذشته جزء منظم شب یلدا بود، زیرا این میوه هم زمستانی و هم گرم است و در گذشته از غذاهایی که با این ماده تهیه می شد، مرسوم بود. آش کدو حلوایی و انواع خورش کدو از غذاهای شب یلدا بود که در نقاط مختلف کشورمان با دستورات مختلفی تهیه می شد. در جنوب کدو را با پیاز داغ سرخ می کنند و دانه های انار پاشیده روی آن می ریزند و این غذای ترش و شیرین را به عنوان غذا می خورند. من فکر می کنم این مواد سرشار از آنتی اکسیدان و زرد رنگ باید در شب یلدای ما به پایان برسد، زیرا خواص زیادی دارد و می توانید غذاهای زیادی با آن درست کنید.

🍉 جشن شب یلدا این جشن یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های ایرانی است که در طولانی‌ترین شب سال، بین غروب آفتاب در 30 دسامبر (آخرین روز پاییز) و طلوع خورشید در اول ژانویه (اولین روز زمستان) برگزار می‌شود. عصر همان روز به دیدار بزرگان فامیل می روند، دور هم جمع می شوند و در حین صرف شام و خوردن میوه و تنقلات، تا دیر وقت با هم صحبت های صمیمانه ای می کنند.

غذاهای شب یلدا

غذاهای شب یلدا: میوه

غذاهای شب یلدا

میان وعده های پیشنهادی ما در شب یلدا

زیباترین مدل های تزیین هندوانه

تشریفات شب یلدا شاهنامه خواندن فال حافظ و گوش دادن به قصه های بزرگان خانواده است. پهن کردن سفره شب چله با تزیینات خاص از دیگر برنامه های جذاب شب یلدا است.

برای جشن یلدا چه کنیم؟ دسر و غذای یلدا

ماسک کدو تنبل

سیب قرمز، لِبو و دیگر میوه های فصل هم روی میز شب یلدا چیده می شود.

تنقلات شب یلدا: تنقلات