لطفا با ما همراه باشید

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از مجله خبری wedlockmag دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

تن دادن به ازدواج سفید دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. حتی اگر این اتفاق بصورت کاملا مخفیانه صورت گرفته و کسی متوجه این موضوع نشود پیامدهای فردی نیز در پی خواهد داشت. یکی از مسائلی که پیشنهاد می کنیم حتما و حتما با مشاور و روانشناس در ارتباط باشید همین موضوع است. به عقیدهاو این جنبه به خصوص برای دختران بسیار پررنگتر است: «پوشش ازدواج موقت ممکن است خطر سیاسی را مرتفع کند، به این معنی که حکومت میپذیرد که این نوع ارتباط را در این چارچوب مجاز بشمارد و متعرض آن نشود. به هرحال نهادی شکل میگیرد که آن نهاد، تعهداتی به عهدهی طرفین رابطه قرار میدهد. به نظر میآید که این شیوهای است که هم مورد رضایت طرفین است و هم امکان میدهد که جوانها نیازشان به ارتباط با جنس مخالف را برطرف کنند و بعلاوه کمک میکند که مقامات اجتماعی و سیاسی روی این رابطهی مورد نیاز، برچسبی بچسبانند که آن برچسب از نظر آنها این رابطه را مجاز میکند.

بنابراین من فکر میکنم جامعه در عین حال که ممکن است با خود ازدواج موقت چندان موافقت نداشته باشد، یا دستکم نسلهای نوتر در شهرها کمتر بتوانند با مفهوم ازدواج موقت و کارکردش کنار بیایند، اما حدس میزنم که از آن پوشش استفاده میکنند برای این که به روابط خودشان آن جوری که دوست دارند، سامان جدیدی بدهند که در عین حال مورد آزار و اذیت کمتری از جانب حکومت و فشار سیاسیاش قرار گیرند. در پشت این نوع از صورتبندی، یعنی با طرح مسألهی ازدواج، در واقع این جنبه از موضوع یعنی بحران روابط جنسی بین دختر و پسر در جامعهایران مخفی میشد و سعی میشد از طریق موضوع ازدواج به آن نگاه شود. برای برخورداری از خدمات مشاوره تنها کافیست به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و با شماره های موجود در تماس باشید. به همین جهت ازدواج سفید نام دارد و بر خلاف ازدواج قانونی که بصورت رسمی ثبت می شود هیچگونه مشروعیتی بخصوص در کشور ما ندارد.

این فعال ملی مذهبی البته تاکید میکند که تنها جنبه دینی و مذهبی ازدواج موقت و محرم و نامحرم بودن برایش مطرح نیست، بلکه به عقیدهی او همان مسئله تعهد و قانونمند کردن روابط است. اما از طرف دیگر آن جنبه از این ارتباطات که هنوز در ذهن و اخلاقیات جامعهی ما پذیرفته نیست، فکر میکنم کماکان به عنوان یک تهدید باقی خواهد ماند. خانم دکتر جبلی با تجربه و تخصص خود در این زمینه می توانند شما را راهنمایی کنند. تصویر دختر و پسری که با ترس و لرز و با صدها نگاه جستجوگرانه به اطراف خود تنها دست یکدیگر را میگیرند، تصویر ناآشنایی نیست. علی مطهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز هفته آخر آبانماه در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که نباید دانشآموزانی را که ازدواج میکنند از مدارس اخراج کرد بلکه باید آنان را تشویق به این کار کرد. ممنوعیت هرگونه رابطه بین دختر و پسر در جامعه ایران در طول سی سال پس از انقلاب باعث نشده تا اینگونه روابط از بین برود بلکه سببی بوده برای اضطراب و تنشی که در اینگونه روابط تبدیل به یک عنصر دائمی شده است. ازدواج سفید یا White Marriage در سالهای اخیر، آمار بسیار بالایی را بخود اختصاص داده و تبدیل به یک چالش جدی اجتماعی و فرهنگی در کشورمان ایران شده است.

ازدواج سفید بصورت رسمی و کاغذی در هیچ جایی ثبت نمی شود و حاصل یک توافق دو طرفه است. عدم وجود تعهدات موجود در ازدواج رسمی مانند مهریه، طلاق و … وی پس از این برنامه تلویزیونی در گفت و گو با روزنامه “خبر” گفت: «همه ما میدانیم که امروزه دختران و پسران با هم دوست میشوند و روابطی را برقرار میکنند که نامشروع است و حتی در بسیاری از مواقع، خانوادهها هم در جریان هستند. خانم مرتاضی اگرچه با رواج صیغه بین دختران و پسران دبیرستانی و به رشد عقلی کافی نرسیده، به شدت مخالف است، اما رواج اینگونه ازدواج بین دختران و پسران بالغ و رشدیافته را مثبت میداند. به همین دلیل رابطه دو جنس هم بهتر است با یک چارچوب مشخص صورت گیرد. زمانی که یک اقدام غیرقانونی و غیرشرعی صورت می گیرد قاعدتا تبعات بسیاری نیز خواهد داشت. مشکل، زمانی بیشتر و بغرنج تر می شود که این موضوع بشدت با قوانین شـرعی و کشوری ما در تضاد است. از دلایل قابل قبول و بجا گرفته تا دلایل نابجا، همگی در رواج و گسترش این معظل اجتماعی نقش دارند. اما آیا خواندن یک جمله یا گرفتن یک برگه ازدواج موقت میتواند این تنش را کاهش دهد؟