قیمت خودروهای وارداتی در بورس کالا • تصویر از مجله زندگی

اولین محموله خودروهای وارداتی شنبه اول دی ماه وارد بندر لنگ شد. اگرچه پیش بینی می شود واردات خودرو به صورت رسمی آغاز شده و خودروهای ثبت نامی به طور کامل وارد گمرکات ایران شده اند، اما ما مرتضی سالاری، مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که محموله محصولات کیا تنها شامل 22 خودرو است. با شش نوع مختلف از محصولات کیا از جمله سراتو، ریو، پیکانتو، پگاسوس، سونت و اسپورتیج در این محموله وارد شد.

طبق اطلاعات رسمی واردکننده محصولات کیا 700 دستگاه خودروی برند کیا سفارش داده است و ظاهرا محموله های بعدی ماه آینده وارد کشور می شود. بر این اساس با گذشت حدود 5 سال از توقف واردات خودرو و همچنین 4 ماه از ابلاغ مقررات واردات، تنها شاهد ورود 22 خودروی وارداتی به کشور هستیم، این در حالی است که سخنگوی وزارت امنیت وعده ورود 200 هزار خودروی خارجی تا خرداد ماه سال آینده را داد.

قیمت خودروهای وارداتی چگونه محاسبه می شود؟

وی خاطرنشان می کند: باید به طور میانگین ماهیانه 10 میلیون تومان و در سال 120 میلیون تومان درآمد داشته باشید. با این رقم 120 میلیون تومان چه خودرویی می دهند؟ برای وسیله نقلیه اقتصادی، دولت باید سخت کار کند و نیاز به پیگیری زیادی دارد. در شرایط فعلی چنین وضعیتی وجود ندارد.

وی خاطرنشان می کند: ما از ابتدا گفتیم که این بلا را وارد بازار نکنیم. همین جا بگویم که اتفاقاً نمایندگان مجلسی که از تولید خودرو حمایت نادرست کردند و صددرصد مخالف واردات بودند، عامل شرایط امروز بازار هستند. این گروه از نمایندگان نگذاشتند قیمت ها کنترل شود و شرایط را برای وقوع این حوادث فراهم کردند. آنها مسئول این وضعیت هستند اما اکنون ساکت و پنهان شده اند.

وی در پاسخ به این سوال که خودروهای وارداتی چه تاثیری بر بازار خودرو دارند؟ وی خاطرنشان می کند: این امر تاثیری در کاهش قیمت نخواهد داشت، اما در صورت تداوم این واردات و افزایش تعداد و عدم اخذ تعرفه، به دلیل افزایش فشار عرضه، احتمال کاهش قیمت وجود دارد. در غیر این صورت نباید منتظر کاهش قیمت در بازار باشیم.مجله ازدواج

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به این سوال که از آنجایی که این خودروها قرار است در بورس عرضه شوند، برخی از تحلیلگران می گویند نباید منتظر ارزان شدن خودرو باشیم، گفت: این خودروها در بازار بورس عرضه می شوند. زیرا این خودروها با قیمت پایه وارد بورس می شوند و بلافاصله با دو برابر قیمت پایه از بورس خارج می شوند. کرامت و لاماری چه شد و دو میلیاردی شدند می گوید: حتما می شود.

خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه می‌شود و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت‌ها از یک یا دو میلیارد تومان فراتر خواهد رفت.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه با بیان اینکه خودروی ملی را پس از طراحی به بورس آوردیم، می گوید: قبلا هم گفته ام این کار طراحی شده است و می خواهند خودروها را به ترتیب به بورس بیاورند. آنها را از قیمت گذاری حذف و قیمت ها را افزایش دهد. . این اتفاق افتاد و آنها این کار را کردند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه این خودروها حداکثر 20 هزار دلار قیمت دارند، تصریح می کند: حداکثر 20 هزار یورو است. البته همه این خودروها 20000 یورو نیستند، می توانند 10000 یورو یا 15000 یورو باشند. هنوز ارزش این خودروها مشخص نیست.

منتظر خودروهای ارزان قیمت نباشید

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو خاطرنشان می کند: ما گفتیم واردات خودرو را آزاد کنیم و از سوی دیگر قیمت خودروهای داخلی را آزاد کنیم، اما گفتند اصلا و فقط برای تولید خودرو وارد کنید. در نتیجه، امروزه سازنده هر طور که می خواهد می فروشد.

تاثیر خودروهای وارداتی بر بازار چیست؟

دادفر در پاسخ به این سوال که حتی اگر خودروهای اقتصادی وارد کشور شده باشد، این خودروها دیگر اقتصادی نیستند، می افزاید: دیگر امکان واردات خودروهای اقتصادی نداریم. نه تنها در حوزه واردات، فرصت تولید خودروهای اقتصادی را هم نداریم. ماشین اقتصادی یعنی چه؟ یعنی می توانید خودرویی با درآمد متوسط ​​سالانه بخرید.

قیمت خودروهای وارداتی

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می گوید: شاید 2 سال پیش که صحبت می کردیم می شد چنین خودرویی را با قیمت پایین در اختیار مردم قرار داد اما الان به نظرم خیلی بعید است.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره شرایط احتمالی قیمت محموله دوم خودروهای وارداتی توضیح می دهد: تا جایی که می دانیم شرایط قیمت خودروهای وارداتی کل قیمت خرید به اضافه هزینه حمل و نقل و قیمت اعلام شده به گمرک به اضافه 15 درصد سود واردکننده. ، قیمت پایه بورس.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: نمایندگان مجلسی که از تولید خودرو حمایت نادرستی داشتند و صددرصد مخالف واردات بودند، عامل شرایط کنونی بازار هستند. اما اکنون ساکت و پنهان شده اند.

دادفر تصریح می کند: امیدوارم چنین اتفاقی بیفتد چرا که به نفع مردم است و مردم حداقل در این موضوع آرامش داشته باشند. غیرممکن نیست، نیاز به کمی برنامه ریزی و برنامه ریزی و کنار گذاشتن یک سری زیاده خواهی ها دارد.

وی می افزاید: از این پس افراد در خرید با یکدیگر رقابت می کنند و مابقی وجوه به حساب خزانه واریز می شود. یعنی به غیر از 15 درصد هر رقمی که به دست می آید برای دولت است.

دادفر اضافه می کند: خب، اگر می خواهید این کار را انجام دهید، واردات را آزاد کنید. برای رقابتی شدن بازار، عوارض واردات را آزاد کنید. اما این کار را نکردند. واضح است که در این شرایط هر خودروسازی خودروی خود را به چند برابر قیمت می فروشد.

وی با ذکر مثالی می گوید: به هر حال می گویند خودروی تولید داخل باید به فروش برود و ما از آن حمایت کنیم و… یعنی تولید داخل هر چه می خواهد با بازار انجام دهد. هر وقت این سوال را کنار بگذاریم و بگوییم تولید داخل می تواند در رقابت با واردات خودرو عرضه کند، احتمال خرید خودروی اقتصادی بسیار بیشتر از امروز است. اما تا این کار را نکنیم، همان سوپ و همان کاسه است.

خودرو را در بورس گذاشتند تا قیمت را بالا ببرند