فواید شیر بادام برای سلامتی (و طرز تهیه آن) • تصویر از مجله زندگی

هیچ راهی برای فرمولاسیون شیر بادام وجود ندارد. این می تواند تجزیه تغذیه ای شیر بادام را پیچیده کند و آن را برای هر محصول متفاوت کند. در ساده ترین شکل، شیر بادام بیشتر از آب تشکیل شده است، بنابراین مواد مغذی زیادی ندارد. درصدی از مواد مغذی اصلی که دریافت می کنید چربی های سالم هستند. در اینجا تجزیه غذایی شما برای 100 گرم (کمتر از نصف فنجان) شیر بادام ساده است. توجه: ارزش غذایی شیر بادام بسته به تعداد بادام در یک شیر خاص می تواند از محصولی به محصول دیگر بسیار متفاوت باشد. برندهای مختلف نسبت آب و بادام متفاوتی دارند. این می تواند بر مزایای سلامتی نوشیدنی تأثیر بگذارد.

  • پروتئین: 0.55 گرم
  • چربی: 1.11 گرم
  • کربوهیدرات: 0.34 گرم
  • فیبر: 0.45 گرم
  • کلسیم: 173 میلی گرم
  • منیزیم: 6.8 میلی گرم
  • فسفر: 30 میلی گرم
  • سدیم: 60 میلی گرم
  • ویتامین E: 3.32 میلی گرم

غنی سازی شیر بادام

شیر بادام

شیر بادام یکی از انواع شیرهای گیاهی است که به عنوان یک جایگزین عالی برای محصولات لبنی با منشاء حیوانی شناخته شده است. در سال‌های اخیر تحرکات زیادی علیه استفاده از فرآورده‌های حیوانی به‌ویژه گوشت و لبنیات صورت گرفته است و بسیاری معتقدند استفاده از این فرآورده‌ها علاوه بر غیرانسانی بودن ممکن است به محیط زیست و بدن انسان آسیب برساند. گفته می شود شیر گاو یکی از مضر ترین منابع برای سلامت انسان است. در واقع شیر منبع اسیدی است که بدن انسان پس از 2 سال اول زندگی آنزیم های خود را برای تجزیه آن از دست می دهد. شیر بادام به عنوان جایگزین مناسب برای دفع شیر گاو توصیه می شود. در ادامه می توانید برخی از فواید شیر بادام را بخوانید.

طرز تهیه شیر بادام

دلیل اصلی انتخاب مردم از شیر گیاهی پرهیز از محصولات لبنی است، چه به دلیل حساسیت به لبنیات، عدم تحمل لاکتوز یا تمایل به پیروی از رژیم غذایی گیاهی. شیرهای لبنی به طور کلی دارای سطوح بالاتر ویتامین D و B12 نسبت به جایگزین های گیاهی (حتی آنهایی که با این ویتامین ها غنی شده اند) هستند. خوشبختانه، اگر محصولات لبنی بخشی از رژیم غذایی شما نیستند، می توانید ویتامین D و B12 را از منابع دیگر دریافت کنید. در شیر لبنیات کالری و کربوهیدرات بیشتری نسبت به شیرهای گیاهی مانند شیر بادام خواهید یافت. شیر لبنیات همچنین حاوی کلسترول است که در شیر گیاهان یافت نمی شود. میزان چربی شیر بادام و شیر گاو نیز متفاوت است. شیر لبنیات عمدتا حاوی چربی های اشباع شده است، در حالی که شیر بادام حاوی چربی های غیر اشباع مفید برای قلب است. برای مشاهده تفاوت های بیشتر بین شیر گاو و شیر بادام این مقاله را نیز بخوانید.

نویسنده: سارا اقبالیمجله ازدواج

شیر بادام

شیر بادام

شیر بادام منبع خوبی از ویتامین E (یک آنتی اکسیدان قوی) است. آنتی اکسیدان ها مواد قدرتمندی هستند که می توانند به جلوگیری یا کند کردن انواع خاصی از آسیب سلولی کمک کنند. ویتامین E از بدن شما در برابر رادیکال‌های آزاد آسیب‌رسان به سلول‌ها محافظت می‌کند. همچنین از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند و به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند.

توزیع شیر بادام

در نهایت توجه داشته باشید که اگر نمی توانید از انواع لبنیات استفاده کنید، بهترین راه این است که به طور مداوم با پزشک متخصص مشورت کنید و سایر پروتئین ها، چربی ها و ویتامین ها را در رژیم غذایی جایگزین کنید.

شیر بادام را نیز می توان غنی کرد. این زمانی است که مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی که به طور طبیعی در محصول یافت نمی شوند به محصول اضافه می شود. همچنین می تواند محتوای تجزیه شیر بادام را تغییر دهد. برخی از مارک های شیر بادام با کلسیم غنی شده اند، که می تواند ارزش روزانه این ماده معدنی را افزایش دهد تا با مقدار موجود در شیر گاو مطابقت یا بیشتر شود. اگر در فرمولاسیون محصول گنجانده شده باشد، ویتامین‌های D و B12 دیگر مواد مغذی هستند که ممکن است در مقادیر بیشتری در شیر بادام پیدا کنید. علاوه بر این، برخی از شرکت ها پروتئین را به شیر بادام اضافه می کنند. ابتدا پروتئین اضافه شده پروتئین نخودی است که از نخود زرد به دست می آید.

آیا لبنیات واقعا سالم هستند؟

شیر بادام در مقابل شیر گاو

شیرهای غیر لبنی و گیاهی می توانند جایگزین بسیار خوبی برای محصولات لبنی مورد علاقه شما باشند. در سال 2020، محبوب ترین جایگزین لبنیات، شیر بادام بود. شیر بادام از بادام خیسانده شده در آب تهیه می شود. معمولاً بادام ها را مخلوط کرده و مایع را صاف می کنند تا شیر خالص از املاح آن جدا شود. شیر بادام می تواند به کاهش کلسترول LDL و مدیریت وزن کمک کند، در حالی که از طریق ویتامین E محافظت آنتی اکسیدانی در بدن ایجاد می کند. با این حال، همه شیرهای بادام یکسان نیستند. شیر بادام چه در فروشگاه خریداری شود و چه خانگی، به راحتی می تواند در انواع مختلفی از دستور العمل ها گنجانده شود. ناگفته نماند که شیر و لبنیات محلی با منشا حیوانی می تواند برای بدن مفید باشد لبنیات پاستوریزه بخرید در تعداد محدود ارائه می شود.

مدیریت وزن

بادام و در نتیجه شیر بادام می تواند برای کنترل وزن مفید باشد. این به این دلیل است که بادام حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب تک غیراشباع یا MUFA است. شواهد نشان می دهد که این چربی ها ممکن است در مدیریت وزن و کاهش وزن مفید باشند. شیر بادام به اندازه بادام خام حاوی این MUFA ها نیست. برای استفاده حداکثری از این چربی های سالم، رژیم غذایی خود را با MUFA از منابع دیگر مانند بادام خام، سایر آجیل ها و آووکادو تکمیل کنید. اگر به دنبال کاهش وزن شدید هستید، می توانید از بادام استفاده کنید انواع سبزیجات برای استفاده. خرید سبزیجات و میوه های ارگانیک و تازه راهی عالی برای کسانی است که می خواهند وزن کم کنند.

کلسترول LDL پایین

کلسترول لیپوپروتئین کم چگالی که به آن کلسترول بد نیز می گویند، بیشتر کلسترول بدن شما را تشکیل می دهد. این کلسترول “بد” در نظر گرفته می شود زیرا می تواند خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد. خبر خوب این است که سطوح بالای MUFA در رژیم غذایی شما می تواند به کاهش سطح کلسترول LDL شما کمک کند. بادام تنها یک نمونه از غذاهایی است که به کاهش کلسترول LDL کمک می کند. باز هم، اگرچه شیر بادام حاوی مقداری از این ماده فعال است، اما به اندازه بادام کامل حاوی MUFA نیست. بنابراین می توانید این چربی های مفید برای قلب را از منابع غذایی دیگر نیز دریافت کنید. اصلاح رژیم غذایی یکی از راه‌های کاهش کلسترول LDL است، اما تنها راه نیست. برای کاهش خطرات سلامتی مرتبط با سطح کلسترول LDL بالا، سایر عادات سبک زندگی سالم را با فعال ماندن و عدم استعمال دخانیات اتخاذ کنید.

اثرات آنتی اکسیدانی