فعال سازی طرح اینترنت 60 گیگابایتی تمامی اپراتورها تا 10 روز آینده


طرح های اینترنتی مقرون به صرفه بازمی گردند؟

در حالی که کاربران اینترنت از حذف برنامه‌های بلندمدت اپراتورها که در ماه‌های اخیر به نفع آنها بود ناراضی بودند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیراً از فعال‌سازی طرح‌های ۶۰ گیگابایتی از تمامی اپراتورها در ۱۰ روز آینده خبر داد. یکی از اتفاقاتی که در سال جاری رخ داد و باعث تعجب و اعتراض کاربران اینترنت شد، حذف برخی بسته های ارائه شده توسط اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی بود. بر این اساس اپراتورها برخی از بسته های ارزان قیمت خود را که زیر قیمت کف عرضه می شد حذف کردند که ظاهراً از ابتدا نباید طبق قانون عرضه می شد.

بحث هزینه های ثابت بسته های اینترنت و حتی تعرفه های ثابت اینترنت، اگرچه از سوی دولت قبل به عنوان یکی از دستاوردهای دولت دوازدهم مطرح شد و بارها عنوان شده که هزینه ICT باید متناسب با جیب مردم باشد، اما از زمانی که عیسی زارع پور به عنوان وزیر ارتباطات شروع به فعالیت کرد، با اشاره به اینکه تعرفه های ثابت امکان توسعه در این حوزه را سلب کرده است، گفت:

اما به دلیل منع قانونی در بودجه 1400 امکان افزایش تعرفه برای اپراتورها وجود نداشت، موضوعی که زارع پور و معاونانش بارها به آن اشاره کردند. شورای اسلامی درخواست کرد عدم امکان تغییر تعرفه ها که در لایحه بودجه سال قبل مطرح شده بود در بودجه 1401 تکرار نشود.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیاز بیش از گذشته افزایش یافته و هزینه ها به شدت افزایش یافته است و طبیعتاً زمانی که درآمد ثابت بماند یا حتی کاهش یابد، توسعه دشوار می شود، در حالی که حوزه ارتباطات باید تخصصی خود را دنبال کند. مسیر و موقعیت ارتباطات باید از چیزی تغییر کند که هر روز از کیفیت آن کاسته می شود. البته زارع پور خاطرنشان کرد: اپراتورها بدون هماهنگی با رگولاتوری حق افزایش تعرفه را ندارند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نهادی حقوقی است که بر تمامی تعرفه‌های اپراتورها از جمله شرکت مخابرات ایران نظارت و مواردی را که با قوانین مقرر مطابقت ندارد و در صورت تمایل، تعرفه‌های جدید را با توجه به افزایش تورم و نیاز به توسعه اعلام می‌کند. شبکه برای ارائه خدمات بهتر است پس از طی مراحل قانونی به اپراتورها یا شرکت های مخابراتی اطلاع رسانی شود.

در عین حال اعلام شد که لازم است اپراتورهای ارتباطی با توجه به شرایط اقشار مختلف جامعه حداقل افزایش قیمت را براساس چارچوب مصوبات در نظر گرفته و حتی در صورت امکان بخشی از منابع مالی خود را تامین کنند. از وسایل دیگر و با هماهنگی این سازمان حتماً به توسعه شبکه اختصاص دهید.

بر این اساس در یک سال گذشته بارها موضوع افزایش قیمت اینترنت از سوی متولیان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شده است. حتی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگرچه اپراتورها تا پایان سال 1400 بر اساس قانون افزایش قیمت نداشتند، اما کارگروهی برای بررسی مدل کسب و کار بهینه ترافیک در کشور برای سال 1401 تعیین شد. موضوعی که تا حد زیادی حتی برای کاربران به معنای افزایش قیمت اینترنت در سال جدید بود.

در همین راستا پس از انتشار اطلاعاتی مبنی بر افزایش دو برابری قیمت بسته های اینترنتی برخی اپراتورهای اینترنتی از جمله مخابرات، محمدرضا بیدخام – مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران – همزمان گفت: وی با بیان اینکه تعرفه های اینترنت شرکت مخابرات ایران بر اساس تعرفه های اعلام شده از سوی رگولاتوری در سال 1395 است و در سال های اخیر افزایشی نداشته است، اظهار داشت: با توجه به افزایش شدید قیمت تمام شده خدمات ارتباطی، تعرفه جدیدی وجود ندارد. هنوز به شرکت مخابرات ایران اعلام شده و این شرکت هیچ افزایشی در این زمینه نداشته است. و هنوز هم هزینه اینترنت را بر اساس نرخ های تبلیغ شده در گذشته محاسبه می کند.

از سوی دیگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی 29 فروردین امسال اطلاعیه ای صادر کرد و در آن آمده بود: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوبه جدیدی صادر نکرده است. در خصوص تعرفه های اینترنت و آخرین تعرفه مصوب برای اینترنت همراه به سال 1394 و برای دسترسی ثابت به سال 1395 مرتبط است که طی آن سقف و کف قیمت تعیین می شود تا اپراتورهای بخش خصوصی بتوانند قیمت خدمات و بسته های اینترنت را در محدوده تعیین کنند. محدودیت های سقف و کف پرونده اخیر افزایش قیمت اینترنت ثابت در برخی اپراتورها در حال بررسی است تا در صورت خارج از چارچوب قانونی (مصوب سال 95 و 96)، اصلاحات صریح و جریمه متخلفان اعمال شود.

با وجود این تغییر بسته های اینترنتی توسط اپراتورها نمایندگان را به واکنش واداشت. همانطور که بیان کردند مجلس مخالف افزایش تعرفه اینترنت ثابت و همراه بر اساس فناوری های قدیمی گذشته است.

اما پس از این اتفاق رئیس رگولاتوری اعلام کرد که اگر اپراتورها بین قیمت کف و سقف بفروشند و با دلایل موجه عدم اعتراض سازمان را بپذیرند تخلفی مرتکب نشده اند و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عمل به عنوان نظارت بر مصوبات کمیسیون نظارتی برای رعایت سقف قیمت قانونی بسیار حساس است و هرگونه افزایش حداقلی در چارچوب مقررات باید کاملاً توجیه شود و تداوم خدمات و افزایش کیفیت شبکه را تضمین کند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر قیمت بسته های اینترنت تغییر کرده است چرا اپراتورها به صراحت از این موضوع مطلع نشده اند، گفت: ما به سازمان صداوسیما اعلام کرده ایم و به صراحت اعلام کرده ایم که این موضوع است. مورد. قطعنامه جدیدی نبود که بخواهیم اطلاع رسانی کنیم، اما اطلاع رسانی کردیم.

وی احساس کرد که در مورد بسته های اینترنتی، در حال حاضر با حذف بسته های ارزان مواجه هستیم، اما بسته گران قیمت ارائه نشده است. با این حال، ما قبول داریم که حذف این طرح های ارزان هزینه ها را برای مردم افزایش می دهد. برای افزایش قیمت پکیج ها مقررات سخت گیرانه ای در نظر می گیریم و حداقل افزایش را تایید می کنیم.

اپراتورها همچنین دریافتند که تخلفی مرتکب نشده‌اند و فقط بخشی از بسته‌های خود را حذف کرده‌اند و قیمت‌های آن‌ها هنوز در کف و سقف تعیین‌شده در مصوبه کمیسیون، مقررات و ارتباطات رادیویی است.

این رویه ادامه داشت تا اینکه چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه مراسم افتتاح پروژه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که در پنج سال گذشته هیچ اتفاقی برای تعرفه اپراتورها نیفتاده است و تنها مشکلی که پیش آمده است. در دولت سیزدهم مجموعه‌ای از بسته‌ها برداشته شد که زیر قیمت مصوب بود و اگر منابع مالی در اختیار بهره‌برداران قرار نگیرد، این صنعت نمی‌تواند توسعه یابد.

وی تصریح کرد: در حال کار بر روی مدلی هستیم که در حین توسعه مشکلات جدی برای کاربران ایجاد نکند. با پیگیری هایی که انجام دادم تصمیم بر این شد که یک بسته بلندمدت 60 گیگ تنظیم کنیم که اپراتورها ظرف یک هفته یا 10 روز آینده شامل آن می شوند و در اختیار مشترکین و مصرف کنندگان قرار می گیرد.

این اظهارات این سوال را ایجاد می کند که آیا می توان یک طرح مقرون به صرفه را دوباره در لیست اپراتورهای اینترنتی قرار داد؟ و این بسته ای که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن اشاره کرده چقدر هزینه دارد؟مجله ازدواج