فروش اقساطی خودرو ممنوع شد • تصویر از مجله زندگی

فروش اقساطی خودرو

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پس از جلسه دیشب، ضوابط جدید فروش و قیمت خودروهای مونتاژی را ابلاغ کرد که بر اساس آن، فروش محصولات فقط از طریق سامانه یکپارچه و هرگونه فروش خارج از سامانه انجام خواهد شد. ممنوع؛ به این ترتیب سطوح فروش و تخصیص به داوطلبان در قالب تعهدات شرکت ها بوده و تعهدات باید بر اساس قیمت های مصوب اعلام شده انجام شود.

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قوانین قیمت گذاری و فروش خودروهای مونتاژ شده به شرکت های خصوصی را اعلام کرد.

در اطلاعیه سازمان حمایت با محوریت لزوم رعایت کلیه الزامات قانونی در عرضه خودرو که خطاب به پنج شرکت خودروسازی خصوصی است، آمده است:

با توجه به موارد فوق و با عنایت به اخطارهای قبلی مجددا تاکید می شود شرکت ها موظف به رسیدگی به شکایات مشتریان و مصرف کنندگان هستند و در صورت عدم همکاری شاکیان می توانند با ادارات معدن و تجارت استان تماس حاصل نمایند. سرویس بازرسی ذیصلاح با ارائه شکایات و گزارشات خود باید استیفای حقوق خود کنند.»

این نامه به امضای حسین فرهیدزاده، رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رسیده است.مجله ازدواج «با توجه به اطلاعات واصله پس از اعلام قیمت محصولات این شرکت از طریق شورای رقابت، بر اساس تصمیمات جلسه شماره 566 و در پی انعکاس برخی سوالات، از طریق تماس های مکرر مردمی، موارد ذیل به شرح زیر است. به منظور اتخاذ تدابیر و انجام اقدامات اصلاحی تاکید می شود:

  1. فروش کلی محصولات پنج شرکت (صنایع خودروسازی ایلیا، فردا موتور، کرمان موتور، مدیران موتور و بهمن موتور) بر اساس تصمیمات پانصد و چهل و سومین جلسه شورای رقابت و معاونت صنایع حمل و نقل انجام می شود. صرفاً از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و با هماهنگی مراجع ذیصلاح و هرگونه عرضه خودرو خارج از سامانه مذکور، فروش محصول توسط نمایندگی های این شرکت به صورت تحویل فوری و یا فروش اقساطی ممنوع است و عرضه آفلاین محسوب می شود و در صورت یافتن در قالب قوانین تنبیهی اقدام خواهد شد.
  2. با توجه به مشارکت این شرکت در طرح تخصیص خودرو توسط سیستم یکپارچه برق خودرو و با تعیین و ابلاغ اولویت‌ها، کلیه مواردی که در خصوص خریداران احتمالی خودرو به این شرکت آگهی می‌شود، از تعهدات آتی این شرکت تلقی می‌شود و بر اساس قیمت‌های اعلامی مصوب برای اجرا به موقع انجام می‌شود. بدیهی است در صورتی که این شرکت در مدت زمان مقرر نسبت به انعقاد قرارداد اقدام ننماید، جزء موارد عدم تحویل خودرو محسوب و برابر قانون کیفری با آن برخورد خواهد شد.
  3. در خصوص محصولاتی که قیمت آنها از سوی شورای رقابت اعلام نشده است، لازم است در اسرع وقت مدارک لازم تکمیل و کلیه قراردادهای منعقده با مشتریان به نحوی تنظیم شود تا با مفاد اجراییه مطابقت داشته باشد. مقررات قانون حمایت از حقوق مصرف کننده. خودرو به محض اعلام قیمت کالا، شرایط دریافت و پرداخت مابه التفاوت قیمت احتمالی خودروی این شرکت یا این مشتریان پس از تعیین قیمت نهایی می باشد. امکان پذیر هستند.
  4. وصول مبلغ خرید خودرو از متقاضیان انعقاد قرارداد باید بر اساس نوع قرارداد نظارتی (پیش فروش، فروش فوری و فوق العاده سه ماهه) انجام شود. (فوق فروش حداکثر تا سه ماه و پیش فروش حداکثر یک ماه) بنابراین دریافت و پرداخت وجه خودرو برخلاف مفاد تسویه حساب خارج از ضوابط و تخلف است و باید اصلاح شود.
  5. قیمت های صدور دعوت نامه برای تکمیل پرداخت باید مطابق با قیمت های درج شده باشد و هرگونه اعلام قیمت، اضافه پرداخت و غیره باشد. در حکم گرانفروشی پرونده های تعزیری دنبال خواهد شد.

گزارش اخبار خودرو : پس از کشمکش های فراوان تعیین قیمت خودروهای مونتاژ شدهسرانجام شب گذشته (یکشنبه شب) خودروسازان خصوصی و شورای رقابت در جلسه ای که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد به توافق رسیدند و مقرر شد خودروسازان مصوبه شورای رقابت را اجرایی کنند.