عفو رهبران عید قربان ۱۴۰۲ اعلام می شود؟ ! • تصویر مجله زندگی

برخلاف عفو خصوصی، عفو عمومی طبق قانون اعمال می شود، به عبارت دیگر در عفو خصوصی زمانی اعمال می شود که شاکی عفو کند، اما در عفو عمومی هر زمان که قانون مقرر کند و در هر مرحله از دادرسی، پرونده متوقف شده است.

عفو عمومی بر اساس لایحه عفو عمومی متهمان و محکومان مصوب 1397/02/18 انجام شد که در آن کلیه افرادی که تحت تعقیب قرار گرفته اند اعم از محکوم یا غیر محکوم و دارای یا نداشتن شاکی خصوصی هستند. یا شاکی در صورت رفع شکایت از تعقیب و مجازات معاف خواهند بود. در این صورت تمام آثار اعتقادی از بین خواهد رفت. لازم به ذکر است تاریخ عفو عید قربان ۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده است، به محض اعلام این بخشودگی از سوی مدیریت، این صفحه به روز رسانی خواهد شد.

آخرین بخشش مدیریت

طبق ماده 97 قانون مجازات اسلامی عفو عمومی به این صورت است که در جرائمی که مجازات آنها تعزیری است عفو عمومی داده می شود و تعقیب و تعقیب را موقوف می کند. در صورت عفو مجرم، حتی اگر محکومیت وی صادر شده باشد، اجرای مجازات تعلیقی و آثار محکومیت از بین می رود.

عفو خصوصی طبق قانون عفو ​​یا تخفیف مجازات محکومان پس از پیشنهاد رئیس قوه قضائیه با سمت مدیریتی در حدود موازین اسلامی است. حسب مورد تمام یا قسمتی از مجازات محکوم علیه ساقط می شود و یا مجازات تخفیف می یابد. عفو خصوصی تنها پس از صدور حکم قطعی امکان پذیر است و در سایر مراحل جرم اعم از تعقیب و تحقیقات امکان عفو ​​خصوصی وجود ندارد. لازم به ذکر است که عفو فقط شامل مجازات هایی مانند مجازات و حبس و جرایمی مانند تجاوز به عنف و زنا، اختلاس، فساد، لشکر سرقت، مواد مخدر و غیره می شود. شامل نمی شود
برای عفو خصوصی، محکوم علیه، مادر، پدر، همسر و فرزندان او یا رئیس دادگستری یا دادستان یا قاضی صادرکننده حکم یا رئیس زندان محل خدمت محکوم علیه تقاضای عفو می کنند. درخواست آنها به کمیسیون عفو ​​و تخفیف ارائه می شود. سپس به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه رئیس می شود.

عفو عمومی به مناسبت عید قربان 1402

بخشش عید قربان 1402 مصادف با روز دهم ماه ذی الحجه است. همه ساله به مناسبت فرا رسیدن عید سعید قربان، رهبر معظم انقلاب اسلامی با عفو تعدادی از محکومان و متهمان به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه موافقت می کنند. لازم به ذکر است زمان عفو ​​عید قربان ۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده است، در صورت اعلام این بخشودگی از سوی مدیریت، این خبر به روز خواهد شد.

انواع فیض

بخشش عید قربان

عفو عید قربان 1402

وی افزود: از مجموع یک هزار و 760 نفر، 404 نفر آزاد و پرونده آنها مختومه و برای یک هزار و 356 نفر مابقی مشمول عفو و تخفیف مجازات شدند.

جرم دارای دو بعد یا جنبه است: یک جنبه خصوصی و یک جنبه عمومی. یعنی اگر جرمی جنبه عمومی داشته باشد جامعه نیز متضرر شده و جامعه نیز از وقوع آن جرم متضرر شده است اما جنبه خصوصی جرم به این معناست که فقط شاکی یا بزه دیده آسیب دیده است. جنایت با شکایت او شروع می شود و هر گاه مجرم بمیرد، تحقیقات پایان می یابد. عفو نیز یکی از راه های تعلیق تعقیب است که به دو دسته عفو عمومی و عفو خصوصی تقسیم می شود. عفو شامل جرایمی است که شاکی خصوصی برای آنها وجود ندارد یا از شکایت خود صرف نظر کرده است. به همین دلیل در اینجا به بررسی عفو عمومی، عفو عمومی و عفو خصوصی می پردازیم.

عفو در قانون

حجت الاسلام والمسلمین صادق رحیمی درباره جزییات عفو و تخفیف مجازات محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی به مناسبت عید سعید غدیر خم از سوی مقام معظم رهبری بیان کرد. فطر: در این مرحله هزار و 760 نفر که پرونده آنها در کمیسیون عفو ​​و بخشودگی است، احراز شرایط مشمول عفو را تأیید کرده بودند.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی گفت: 120 نفر از مشمولان عفو ​​در این مدت به اعدام محکوم شدند که با تخفیف مجازات به حبس تبدیل شد و 20 نفر از محکومان اتباع خارجی از کشورهای مختلف بودند.مجله ازدواج

معاون قضایی قوه قضائیه ضمن تشریح جزییات عفو مقام معظم رهبری به مناسبت عید سعید فطر، اعلام کرد: 120 نفر از افرادی که در این مدت مورد عفو قرار گرفتند حکم قطعی آنها اعدام بوده که با تغییر حکم به حبس تعزیری تبدیل شده است. کاهش و تبدیل حکم آنها.

عفو در لغت به معنای بخشش، گذشت، بخشش و گذشت است. عفو همانطور که در اسلام تاکید شده است، قانونگذار ما سعی کرد آن را اعمال کند و برای عفو مجرمان و متهمان، تحت شرایطی اظهار عفو کرد. طبق قانون عفو ​​عمومی به دو دسته تقسیم می شود. اصول قانون اساسی اسلامی و قانون جزا، قانون آیین دادرسی کیفری به عفو و موارد آن می پردازد.

بخشش خصوصی

معاون قضایی قوه قضائیه ادامه داد: از مجموع یک هزار و 706 نفر مشمول اصل، یک هزار و 332 پرونده مربوط به دادگاه ها و دادسراهای عمومی و انقلاب، 355 پرونده مربوط به سازمان جنایی دولتی و 73 پرونده مرتبط با دستگاه قضایی است. سازماندهی نیروهای مسلح