شرط پایان خدمت برای وام فرزندآوری و ازدواج حذف می شود • تصویر از مجله زندگی

وام زایمان و وام عروسی

شرط داشتن پایان خدمت برای بهره مندی از وام زایمان و ازدواج حذف می شود

مقامات می گویند که موانع قانونی مانند بدهی مالیاتی، بدهی شخصی و خدمت سربازی غایب، دریافت وام عروسی را غیرممکن کرده است، به این معنی که بیش از یک میلیون نفر از این سهولت محروم هستند.

به پدرانی که سربازی نباشند وام زایمان و وام ازدواج تعلق می گیرد

این امر باعث شده است که پدران در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان که نرخ باروری در آن‌ها بالاست. واجد شرایط دریافت تسهیلات وام فرزندآوری نیستند.

مسئولان وزارت ورزش و جوانان نیز در نهایت اعلام کردند که «در خصوص پرداخت وام فرزندآوری به نتیجه ای نرسیدیم، زیرا تصمیم در سیستم تکلیف است».

طبق قسمت دوم بند الف تبصره 16 قانون بودجه سال جاری به پدرانی که فرزندان آنها بعد از ابتدای سال 1400 متولد شده اند، امکانات فرزندآوری اعطا می شود که مبلغ این وام برای اولی 20 میلیون تومان است. کودک، فرزند دوم 40 میلیون تومان، فرزند سوم 60 میلیون تومان، فرزند چهارم 80 میلیون تومان و فرزند پنجم 100 میلیون تومان.

همچنین تسهیلات فرزند بدون شرط ودیعه و با مهلت تنفسی شش ماهه برای شروع اقساط پرداخت می شود و متقاضیان واجد شرایط می توانند حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند برای دریافت این وام اقدام کنند.

موانع پرداخت وام زایمان به همین جا ختم نمی شود و تا کنون پدرانی که سربازی نرفته اند نیز از استفاده از این تسهیلات منع شده اند زیرا بر اساس اعلام سازمان وظیفه عمومی فراجا، تسهیلات بانکی به مشمولان غایب تعلق نمی گیرد.

این در حالی است که پدرانی که فرزندان بیشتری دارند طبیعتاً برای تامین هزینه های فرزندانشان به حمایت مالی بیشتری نیاز دارند.

کدام استان ها بیشترین وام زایمان را دریافت کردند؟

به گفته مسئولان، تنها 30 درصد از جمعیت متقاضی این وام توانسته اند از وام ازدواج خود استفاده کنند که به گفته عضو رئیس شورای اسلامی، این طرح تصویب شده است. گفتنی است تمامی محدودیت های ازدواج گیرندگان وام برداشته می شود.

در صورت تصویب طرح دو فوریتی «الحاق یک ماده به قانون رفاه خانواده و جوانان» در جلسه علنی شورای اسلامی، مبارزه یک ساله سازمان نظام وظیفه عمومی با بانک مرکزی بر سر پرداخت حق فرزندآوری تسهیلات به پدرانی که به سربازی نرفتند پایان می یابد. و ارتش شامل نمی شود وام عروسی بگیرید و وام زایمان بودن.

وی همچنین با بیان اینکه کلیات این طرح هفته آینده در مجلس بررسی می شود و در صورت تصویب کلیات، مجلس به جزئیات می پردازد، گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح، ممنوعیت های موجود در سایر قوانین وجود دارد. که مانع از دریافت وام ازدواج و فرزندآوری شده بود، حذف می شود و بر این اساس جمعیت یک میلیونی باقیمانده جوانان می توانند از تسهیلات ازدواج و فرزندآوری بهره مند شوند. منابع اعطای این تسهیلات نیز در تبصره 16 قانون دارایی سال جاری آمده است.

اما طبق تبصره ذیل بند «ت» ماده یک قانون خانواده و حمایت از جوانان، اعطای کلیه امتیازات و تسهیلات این قانون از جمله وام به زایش مشروط به این است که نرخ باروری شهر محل تولد پدر یا فرزند از 2.5 بیشتر نباشد.

به عنوان مثال سیستان و بلوچستان آخرین استان از نظر میزان بازپرداخت وام زایمان است و از ابتدای امسال تا پایان شهریور ماه میزان دریافتی وام زایمان در این استان تنها 0.08 درصد بوده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، از زمان ابلاغ دستورالعمل مربوطه (31 فروردین)، 500 هزار فقره تسهیلات وام کودک به مبلغ 20 هزار و 100 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

چرا برخی از استان ها دریافت «وام فرزندآوری» را شامل نمی شوند؟

متقاضیان کمک هزینه ازدواج می توانند برای ثبت نام به نشانی ve.cbi.ir و متقاضیان کمک هزینه زایمان به آدرسمجله ازدواج

بر اساس اعلام بانک مرکزی، از ابتدای سال جاری تاکنون 600 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ارزش 82 هزار و 600 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 51 درصد رشد داشته است.

همچنین از ابتدای امسال تا پایان شهریور ماه، استان تهران حدود 13 درصد از بازپرداخت وام زوجیت در کل کشور را به خود اختصاص داده است و پس از تهران، خراسان رضوی با 7.50 درصد، فارس با 5.83 درصد، آذربایجان شرقی. با 5.19 درصد، سیستان و بلوچستان با 4.71 درصد، آذربایجان غربی با 4.44 درصد و کرمان با 4.26 درصد در بازپرداخت وام ازدواج پیشتاز هستند.

به گفته دهنوی در صورت تصویب این طرح همه مشمولان قانون جوانان و قوانین عادی می توانند وام ازدواج و فرزندآوری دریافت کنند و هیچ قانون دیگری مانع از بهره مندی آنها از این تسهیلات نخواهد شد.

مهدی متقی فر، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان پیش از این در خصوص بازپرداخت وام باروری به ایسنا توضیح داده بود که تعداد افرادی که برای دریافت این وام صف می کشند، عبارتند از: که مدارک را تکمیل کرده و منتظر دریافت وام هستند، بالاست. از ابتدای امسال تا پایان شهریور یک میلیون و 731 هزار و 41 نفر برای دریافت وام زایمان ثبت نام کردند که از این تعداد تنها 383 هزار و 377 وام زایمان پرداخت شد. در واقع از ابتدای سال جاری تا شهریورماه 328 هزار و 543 نفر برای دریافت وام فرزندآوری صف کشیده اند و با وجود اینکه ثبت نام و مدارک خود را تکمیل کرده اند، هنوز وام برای فرزندآوری دریافت نکرده اند. »

مدت بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه عروسی 10 سال با نرخ کارمزد 4 درصد و با اعتبار و سفته یا ضامن معتبر پرداخت می شود.

بانک ها موظفند با اخذ سفته از متقاضی یا ضامن معتبر نسبت به پرداخت تسهیلات فرزندآوری با توجه به اعتبار متقاضیان اقدام کنند و در صورت تولد دوقلو و بیشتر به ازای هر فرزند وام اعطا و حکم تولد اخذ می شود. حساب.

از سوی دیگر، اگرچه در حال حاضر سربازی اجباری دیگر شرط پرداخت وام ازدواج نیست و به گفته مسئولان، بسیاری از بانک‌ها نیز این وام را به افرادی که سربازی نرفته‌اند پرداخت می‌کنند، اما این سوال در بین مردم رایج است. تمام شعب بانک ها وجود ندارد و هنوز هم سفر برای گرفتن وام ازدواج برای کسانی که سربازی نرفته اند آسان نیست.

مبلغ وام ازدواج امسال برای دختران زیر 23 سال و پسران زیر 25 سال 150 میلیون تومان و برای سایرین 120 میلیون تومان است.

اما اخیرا محسن دهنوی، عضورئیس شورای اسلامی با اشاره به دو فوریت «الحاق یک ماده به قانون خانواده و حمایت از جوانان» در مجلس به ایسنا گفت: کسانی که بدهی بانکی داشتند و بدهی مالیاتی نمی تواند از تسهیلات ازدواج و تولید مثل استفاده کند. در این طرح اضطراری می‌خواهیم این ممنوعیت قانونی برداشته شود و همه جوانان از امکان بچه‌دار شدن و ازدواج برخوردار شوند».

به گفته وی، تهران با 12.07 درصد، اصفهان با 8.04 درصد، فارس با 6.44 درصد، خوزستان با 5.83 درصد، آذربایجان شرقی با 4.34 درصد و کرمان با 4.06 درصد بیشترین آمار بازپرداخت وام را دارند. از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه.

«کسانی که سربازی نرفته اند» و غم عدم بهره مندی از «وام زایش» و «وام ازدواج»