شرایط دریافت وام مسکن داوطلبان کمیته امداد و مددکاری اجتماعی • تصویر از مجله زندگی

راهنمایی متقاضیان شهری برای ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن

وی درباره تعداد مددجویان روستایی بدون مسکن نیز گفت: با توجه به اینکه نیاز مددجویان روستایی بدون مسکن نیست و بیش از همه افرادی هستند که مسکن آنها از نظر استحکام و مقاومت نامناسب است. آمار این افراد حدود 120 هزار خانوار است و می توان گفت در مجموع حدود 360 هزار خانوار روستایی و شهری تحت پوشش کمیته امداد در حوزه مسکن مشکل دارند.

توکلی در همین راستا از پیگیری کمیته امداد خبر داد تا در صورت انصراف متقاضی بر اساس ضوابط قبلی به دلیل عدم پرداخت سهم اولیه، به تعداد متقاضیان و افرادی که طرح هایشان را انجام می دهند اضافه شود. اختصاص داده شده اند.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساخت و ساز کمیته امداد در خصوص اقدامات این نهاد در زمینه تامین مسکن به مشمولان شهری، به طرح نهضت ملی مسکن وی خاطرنشان کرد و اظهار داشت: در تعامل با وزارت راه و شهرسازی (مجریان طرح) شرایط ویژه تری برای داوطلبان کمیته امداد فراهم شده و از داوطلبان برای ثبت نام در این طرح دعوت به عمل آمده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این با کمک های بلاعوض و کمک های مالی و مشاوره فنی و با نظارت های اجرایی و اجرای روند ساخت و ساز به مشتریان روستایی کمک می کنیم تا مشکل مشتریان تحت پوشش حوزه مسکن حل شود و این بستر یک کار است. انجام شده توسط دولت پیش بینی شده بود که البته سابقه چندین ساله دارد اما در این دولت نیز پیگیری شده است.

توکلی خاطرنشان کرد: همچنین پیشنهاد می شود صندوق ملی مسکن امتیازات ویژه ای را برای متقاضیان کمیته امداد و بهزیستی در زمینه مساعدت در بازپرداخت اقساط وام در نظر بگیرد.مجله ازدواج

در همین راستا توکلی درخواست کرد تا دریافت این تسهیلات برای مشتریان این موسسه ساده شود و با شرایط آسان تری در اختیار مشتریان قرار گیرد.

توکلی در پاسخ به این سوال که چند خانوار تحت پوشش در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند، گفت: طبق ابلاغیه های متعدد در حال حاضر بیش از 231 هزار خانوار تحت پوشش در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که بیش از 7400 مورد است. جایزه پروژه و کلیات پروژه برای آنها تعیین و تعریف شد و بیش از 37600 خانوار از مشمولان تحت پوشش تاییدیه نهایی را دریافت کردند.

وی با اشاره به شرایط ویژه تری که این طرح برای متقاضیان در نظر گرفته است، یادآور شد: در حالت عادی متقاضیان پس از ثبت نام و تایید نهایی، باید مبلغی را واریز کنند و پس از واریز وجه، جایزه پروژه در حال انجام است در حالی که این فرآیند انجام می شود. مشکلاتی را برای متقاضیان ایجاد کرده بود که با پیگیری های انجام شده اخیراً معاون وزیر به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها ابلاغ کرد که این حکم را شرط لازم برای متقاضیان کمیته امداد قرار ندهند و باعث شود آنها از سیستم حذف شود .

360 هزار خانواده نیازمند «مسکن»

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساخت و ساز کمیته امداد با اشاره به اینکه در حوزه مسکن روستایی، وام بهسازی مسکن روستایی سال 1401 مبلغ 200 میلیون تومان وی گفت: در ابلاغیه جدید وام 200 میلیون تومانی، ارائه سند مالکیت منازل روستایی، تغییر مکانیسم ضمانت‌نامه‌ها و حذف شهرهای زیر 25 هزار نفر و تغییرات دیگری نیز اعمال شده است که دریافت تسهیلات مذکور را برای متقاضیان این موسسه دشوارتر می کند.

مدیر کل دفتر امور مهندسی تامین و ساخت مسکن کمیته امداد ضمن تشریح مشکلات این نهاد در حوزه مسکن برای مشمولان، به وام بهسازی مسکن روستایی که برای سال جاری برآورد شده است، اشاره کرد. 1401 با مبلغ 200 میلیون تومان و گفت: ابلاغیه مربوط به وام 200 میلیون تومانی هفتم شهریور ماه توسط دولت اجرا شده است اما نسبت به سابقه این طرح در چند سال گذشته تفاوت هایی وجود دارد. که برای متقاضیان سخت است و باید مشکل برطرف شود.

زنبق: آخرین اخبار دریافت وام از بانک ها

توکلی با اشاره به قانون بودجه سال 1401 گفت: در قانون بودجه سال جاری اعتبار مناسبی برای اسکان افراد بی بضاعت در نظر گرفته شده تا امداد از آنها حمایت مالی کند.

محمود توکلی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین اقدامات این نهاد در حوزه مسکن مددجویان تحت پوشش، گفت: آیا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است؛ با توجه به همکاری و تعامل خوب با بنیاد، از ظرفیت این تسهیلات برای مشتریان خود استفاده کرده و آنها را برای استفاده از این تسهیلات راهنمایی می کنیم.

شرایط ویژه ثبت نام برای متقاضیان؛ شرط سپرده “مشارکت” حذف شده است

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد با اشاره به اینکه یکی از کمک های دولت تخصیص به موقع اعتبار است که در قانون بودجه دیده شده است، در این زمینه چه چیزی می تواند مفید باشد، پرسید: دولت قبل از فرا رسیدن فصل سرما نسبت به ساخت مسکن اقدام کند. به طوری که عمده تخصیص بودجه برنامه ریزی شده را در نیمه اول سال پرداخت کنند.

صندوق ملی مسکن از نظر مساعدت در بازپرداخت اقساط وام، امتیازات ویژه ای را برای متقاضیان در نظر بگیرد.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تعداد مددجویان بی سرپرست گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده ۲۴۰ هزار خانوار از مددجویان کمیته امداد باید در اولویت ارائه خدمات مسکن شهری قرار گیرند. و تعداد افرادی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند، آمار تایید می شود.