شرایط بیمه زنان خانه‌دار تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ چیست؟ • مجله تصویر زندگی

شرایط تهیه بیمه‌نامه به صورت اینترنتی برای زنان و دختران سرزمین مهیا است. ایجاد بیمه زنان خانه‌دار به اصل ۲۹ قانون اساسی بازمی‌گردد، اصلی که بر برخورداری آحاد جامعه از پوشش تامین‌اجتماعی به عنوان حق شهروندی تاکید دارد. آذر ماه سال ۸۷ با مصوبه‌ هیات مدیره وقت سازمان تامین‌اجتماعی مقرر شد تا زنان خانه‌دار مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گیرند و به این ترتیب بیمه تامین‌اجتماعی زنان خانه‌دار به مرحله اجرا درآمد.

داشتن ۵۵ سال سن و حداقل ۵ سال سابقه که متناسب با سنوات پرداخت بیمه باشد.
خانم‌هایی با سن ۵۵ سال که حداقل ۲۰ سال سابقه دارند.
افرادی که دارای سن ۴۲ برای مشمولیت قانون کار با حداقل ۲۰ سال سابقه کار داشته باشند.
خانم‌هایی که دارای ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب و در شرایط سخت و زیان‌آور مشغول به‌کار هستند.
خانم‌های دارای ۲۰ سال سابقه، بدون شرط سنی بازنشستگی برای جانبازان در نظر گرفته شده است.
خانم‌هایی که سن ۴۵ سال دارند و سابقه آن‌ها حداقل ۳۰ سال است.
خانم‌ها با ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی ‌می‌توانند این بیمه‌نامه را خریداری کنند.
خانم‌هایی که حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن دارند. (برای معلولان عادی)

مزیت‌های بیمه زنان خانه‌دار

• خانم‌هایی که در سال‌های گذشته در سازمان یا کارگاهی فعالیت ‌می‌کردند و سابقه بیمه دارند، اما در حال حاضر تحت پوشش هیچ بیمه ‌تامین اجتماعی نبوده و مشغول خانه داری هستند.
• خانم‌های خانه دار که در هیچ سازمان یا مجموعه‌ای استخدام و مشغول به کار نیستند.
• بانوانی که در کارگاه‌هایی فعالیت ‌می‌کنند که مشمول قوانین بیمه ‌تامین اجتماعی نیستند.

بیمه‌گزاری که حق بیمه ۱۴ درصد را پرداخت کرده باشد؛ برخلاف مورد بالا هیچ فرقی نمی‌کند که پیش از بازنشستگی یا پس از آن فوت کرده باشد. در هر صورت مستمری به خانواده وی تعلق می‌گیرد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان حق بیمه زنان خانه‌دار و حقوق بازنشستگی هر یک از آن‌ها یکی نیست و بستگی به شرایط مختلف دارد. اصلی‌ترین مسئله در این راستا درصد حق بیمه پرداختی شما در حین قرارداد می‌باشد که به صورت ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد می‌باشد که به ترتیب میزان حقوق بازنشستگی بیمه زنان خانه‌دار بسته به شرایط زیر متفاوت خواهد بود:

یکی از دغدغه‌های زنان خانه داری که شغل دیگری ندارند؛ داشتن بیمه است. آن‌ها می‌توانند ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای، پشتوانه ای برای آینده خود و فرزندان خویش داشته باشند. بر همین اساس، این دسته از خانم‌ها( مجرد یا متاهل) می‌توانند در رده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال از خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند.

هنگامی‌ که برای خرید بیمه زنان خانه‌دار به سازمان بیمه تامین اجتماعی مراجعه می‌کنید به طور حتم با پرداخت حق بیمه، یکسری امتیازها و مزیت‌هایی برای شما در نظر گرفته می‌شود:

اگر بیمه شده‌ای با ۱۲ درصد پیش از بازنشستگی فوت کند؛ مستمری به خانواده وی پرداخت نمی‌شود؛ برعکس، در صورتی که پس از بازنشستگی فوت نماید، خانواده وی از مستمری بیمه شده فوت شده می‌توانند، استفاده کنند.

خانواده فرد بیمه شده‌ای که وی حق بیمه ۱۸ درصد را انتخاب کرده باشد؛ نیز در هر صورت یعنی در صورت فوت قبل و بعد از بازنشستگی  فرد بیمه شده می‌توانند مستمری را دریافت نمایند.

فرآیند ثبت‌نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار

بیمه زنان خانه‌دار تامین اجتماعی

پرداخت بیمه تامین اجتماعی برای زنان خانه‌دار

با توجه به اینکه برخی از زنان انتخاب می‌کنند که در سازمان‌ها دولتی یا غیر دولتی فعالیت نداشته باشند و مشغول خانه داری باشند، بیمه زنان خانه دار طراحی و اجرا شده است تا این افراد هم نگرانی برای آینده خود نداشته باشند. سازمان تامین اجتماعی برای اینکه این زنان خانه دار نمی‌توانند از شرایط بازنشستگی و مستمری بگیری استفاده کنند، ‌شرایط خرید بیمه زنان خانه دار را برای تمام افراد با شرایط مناسب فراهم کرده است. همچنین برای اینکه بتوان راحت‌تر این بیمه‌نامه را خریداری کرد.

حق بیمه زنان خانه‌دار ۱۴۰۱ چقدر است؟

اگر شما هم جزو خانم‌هایی هستید که یکی از سه شرایط ذکر شده را دارد می‌توانید بیمه‌نامه زنان خانه دار را خریداری کنید تا از شرایط مطلوب بیمه‌نامه بهره‌مند شوید.

چه مدارکی برای خرید بیمه زنان خانه دار لازم است؟

دقت کنید تنها کسانی می‌توانند این بیمه‌نامه را خریداری کنند که شرایط دریافت بیمه زنان خانه دار را داشته باشند و بعد از آن برای خرید اقدام کنند. در این مطلب درباره شرایط متقاضی‌ها و چگونگی ثبت نام این بیمه‌نامه توضیحاتی خواهیم داد تا انتهای متن همراه ما باشید.

سازمان بیمه تا‌مین اجتماعی

بعد از ورود به سایت، از طریق منوی بالا، روی «بیمه شدگان» وارد بخش بیمه شدگان خاص شوید و بعد روی انعقاد قرارداد زنان خانه‌دار و دختران کلیک کنید. بعد از آن می‌توانید ثبت نام کنید.

 منبع اگر خانم خانه‌دار هستید یا مدت زمانی مشغول به کار بوده و حتی سابقه پرداخت حق بیمه هم دارید، می‌توانید به دو صورت حضوری و مراجعه به کارگزاری‌های تامین اجتماعی یا از طریق اینترنت و سایت  به ثبت نام کنید.

پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر نسبت به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار اقدام نمایید. با این کار می‌توانید در طول مدت بیمه‌ای از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید. هر بیمه‌نامه‌ای با توجه به برنامه ریزی و میزان ریسکی که دارد برای یکسری افراد جامعه مناسب هستند. بیمه زنان خانه دار جزو این بیمه‌نامه‌ها است و نمی‌توان این بیمه‌نامه را برای همه افراد خریداری کرد. شرایطی که برای بیمه زنان خانه دار در نظر گرفته شده است به شرح زیر است:

چند سوال برای افراد در خصوص بیمه زنان خانه‌دار وجود دارد مانند این که آیا تمام زنان خانه‌دار می‌توانند این بیمه‌نامه را تهیه کنند؟ یا شرایط بازنشستگی این بیمه به چه صورت است؟

تخمین زده شده که تقریبا چهل و دو میلیون نفر از جمعیت جامعه بیمه مربوط به این سازمان داشته و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. همچنین سه و نیم میلیون نفر بازنسشته و مستمری بگیر این سازمان هستند. بیمه‌‌گزاران تامین اجتماعی و بازنشستگان از خدمات مالی و رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استفاده می‌کنند.
هر شخصی که کد بیمه داشته باشد و نامش در فهرست بیمه شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی رد شده باشد،به وی دفترچه تعلق گرفته و از امتیازات متعدد این بیمه بهره‌مند می‌شود.

چه کسانی می‌توانند بیمه زنان خانه دار را خریداری کنند؟

دقت کنید که اگر به دفترچه خدمات درمانی نیاز دارید باید هنگام پرکردن فرم مربوطه این بخش را انتخاب کنید و اگر سابقه بیمه تامین اجتماعی دارید باید آن را در فرم قید کنید.

شرایط بازنشستگی برای بیمه زنان خانه‌دار

تمام زنان با سه شرطی که در قبل گفته شد می‌توانند این بیمه‌نامه را خریداری کنند و بازنشستگی با توجه به یکسری شرایط فراهم می‌شود که این شرایط و قوانین عبارتند از:

بهره‌مندی از دفترچه درمانی (این مورد با درخواست بیمه‌گزار و پرداخت حق بیمه فراهم ‌می‌شود.)
استفاده از بیمه از کارافتادگی
فوت پیش از بازنشستگی و پس از آن (این مزیت با توجه به اینکه در قرارداد قید شده باشد قابل استفاده خواهد بود.)
استفاده از حقوق بازنشستگی پس از پایان مدت زمان قرارداد
برخی از پوشش‌ها و تعهدات کوتاه مدت در این بیمه‌نامه وجود دارند که جزو استثنائات بیمه زنان خانه‌دار به‌حساب می‌آیند مانند: کمک هزینه ازدواج، هزینه روزهای بیماری و ایام بارداری در این بیمه‌نامه تحت پوشش نیستند.

شرایط پرداخت حق بیمه در بیمه زنان خانه‌دار

می‌دانیم که بیمه ماهیت حمایتگر دارد و برای ایجاد امنیت و کاهش دغدغه‌ها مالی افراد راه اندازی شده است.ارازن‌ترین بیمه ‌تامین اجتماعی همان بیمه اجباری است که از سوی کارفرما پرداخت ‌می‌شود، اما خب برخی از مشاغل کارفرما ندارند و باید برای این موضوع طرح‌های دیگر سازمان تامین اجتماعی را خریداری کرد. بیمه تامین اجتماعی، حقوق بیمه‌گزار را تضمین کرده و براساس قانون با ارایه مستمری پس از بازنشستگی و خدمات درمانی به حمایت از حقوق بیمه‌شده می‌پردازد.

برای تحت پوشش قرار گرفتن در بیمه زنان خانه دار باید یکسری مدارک را به مراکز کارگزاری بیمه تامین اجتماعی تحویل داد تا بعد از مراحل کارشناسی بتوان این بیمه‌نامه را خریداری کرد. مدارک مورد نیاز برای بیمه‌نامه زنان خانه دار عبارتند از:
• شناسنامه و کپی از تما‌می‌‌صفحات شناسنامه
• کارت ملی و کپی کارت ملی
• تکمیل فرم مربوط به بیمه زنان خانه دار
• یک عکس ۳*۴