شرایط بهره مندی از تخفیف برای قرار گرفتن در محدوده طرح ترافیک • مجله زندگی تصویر

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: بی شک افزایش این درصد نیازمند مشارکت شهروندان تهرانی است و می تواند کارایی معاینه فنی را در کاهش آلودگی هوا افزایش دهد. در همین راستا به منظور قدردانی و تجلیل از مشارکت مسئولانه شهروندان در این خصوص، طی دو ماه پایانی سال به برگزیدگان بهترین معاینه فنی مراکز معاینه فنی شهر تهران جوایزی اهدا خواهد شد.

چگونه می توانم در آزمون فنی بالاتر شرکت کنم؟

اخذ معاینه فنی بالاتر در حال حاضر فقط در تهران انجام می شود. در تهران همه خودروها می توانند برای معاینه فنی برتر اقدام کنند، اما اگر خودرویی نتواند معاینه فنی برتر را بگذراند، احتمالاً امکان معاینه فنی معمولی وجود دارد. البته خودرو برای دریافت کنترل فنی منظم باید شرایط لازم برای اخذ این کنترل فنی را داشته باشد.

در حال حاضر، آزمون عالی فنی تنها فرم معاینه فنی است که دارای وضعیت قانونی است

در معاینه فنی بالاتر، علاوه بر عملیات درجا، میزان آلایندگی خودروها در دور موتورهای بالا نیز اندازه گیری می شود. این معاینه فنی بیشترین تاثیر را در کنترل آلایندگی خودرو دارد زیرا در بسیاری از موارد آلایندگی زمانی اتفاق می افتد که خودروها با سرعت موتور بالا کار می کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو تهران از کاهش 30 درصدی عوارض تردد در محدوده کم آلایندگی (طرح کاهش) و طرح ترافیک با اخذ معاینه فنی بالاتر خبر داد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران خاطرنشان کرد: خودروها در صورت رعایت شرایط ممکن می توانند معاینه فنی عادی و یا بالاتر را انجام دهند و با اخذ معاینه فنی بالاتر، 30 درصد از هزینه تردد در حوزه کم آلایندگی کاهش یابد. (طرح کاهش) و از طرح تیراژ استفاده کنید. لازم به توضیح است که تفاوت معاینه فنی بالاتر و عادی فقط در فرآیند تست آلایندگی خودرو است و هزینه آن نیز یکسان است.

هزینه آزمون فنی بالاتر همانند آزمون فنی عادی در شهر تهران است و شهروندان تهرانی می توانند با پرداخت 22000 تومان همانند یک آزمون فنی عادی از آزمون فنی بالاتر برخوردار شوند.

بررسی فنی “ویژه” در آینده

در معاینه فنی عادی که تاکنون صادر شده است، در هنگام تست، کند بودن دور موتور در دورهای پایین ملاک تست خودروها بوده است. ولی در آزمون فنی بالاتر دورهای پایین و بالا موتور بررسی می شود و بررسی فنی را دشوار می کند.

خودروهای صفر کیلومتر معاینه فنی بالاتری دریافت می کنند

معاینه فنی «ویژه» نوع دیگری از معاینه فنی است که شرایط اخذ آن نسبت به معاینه فنی بالاتر درجه سخت تری دارد. در نتیجه افرادی که معاینه فنی ویژه دریافت می کنند برای ورود به محدوده های ترافیکی تهران از تخفیف بیشتری برخوردار خواهند شد.

در نتیجه، در معاینه فنی ویژه دور موتور خودرو افزایش می یابد، وی گفت: در معاینه فنی عادی حد مجاز مونوکسید کربن در دورهای بالا حدود 0.7 است و در معاینه فنی بالاتر حد مجاز انتشار در دور موتور 2500 دور در دقیقه باید 0.6 باشد. اما در معاینه فنی خاص است و خودرو در رده خودروهای هیبریدی قرار می گیرد. حد مجاز 0.3 آلودگی مجاز پیشنهاد شده است.مجله ازدواج

وی افزود: از آنجایی که خودروهای دارای MOT بالاتر میزان آلایندگی کمتری دارند و در کلان شهر تهران به دلیل شرایط بحرانی آلودگی هوا، خودروها نیازمند نظارت دقیق‌تر و سخت‌گیرانه‌تر هستند، بنابراین شهروندان پاسخگو هستند. برای حفظ سلامت شهر و شهروندان باید به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه و معاینه فنی بالاتری دریافت کنند.

از سال گذشته بر اساس استانداردهای اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست، معاینه فنی بالاتر به یک الزام قانونی تبدیل شده است، اما در دوره مدیریت قبلی شهرداری تهران، این الزام قانونی اجرایی نشده است. تشویق شهروندان به شرکت در معاینه فنی بالاتر به صورت اختیاری یکی از دلایل عدم تاخیر در اجرای این قانون بود که در نهایت از اواخر آبان ماه روند صدور معاینه فنی بالاتر در مراکز معاینه فنی شهر تهران آغاز شد. امسال.

اخذ آزمون فنی بالاتر اجباری نیست

معاینه فنی ویژه در حال حاضر یک طرح اولیه است که هنوز اجرایی نشده است. این طرح پس از اتمام کار مقدماتی و ابلاغ سازمان محیط زیست کشور قانونی می شود. پیش بینی می شود از سال آینده صدور معاینه فنی ویژه در تهران اجرایی شود.

با وجود اینکه شهر تهران در زمینه صدور معاینه فنی بالاتر برای اجرای استاندارد بالاتر کنترل آلایندگی خودرو گامی رو به جلو برداشته است، باز هم دریافت معاینه فنی بالاتر برای شهروندان تهرانی اجباری نیست.

شادی مالکی درباره انجام بهترین معاینه فنی در مراکز شهر تهران گفت: بهترین معاینه فنی در 11 مرکز منتخب بیهقی، سراج، شهید آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، شهید چمران، خاوران، فدائیان انجام شد. اسلام و شهدای زمان آباد بر اساس ضوابط قانونی و ممیزی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، این مراکز منتخب دارای گواهینامه صلاحیت صدور تکنیک برتر معاینه می باشند.

ملکی افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه تقریباً 919 هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که 159 هزار گواهی مربوط به معاینه فنی عالی است. در مجموع حدود 17 درصد خودروهای مراجعه کننده به مراکز کنترل فنی شهر تهران دارای کنترل فنی بالاتری هستند.

اگر مشتری دائمی محدوده طرح تیراژ زوج و فرد هستید، برای انجام معاینه فنی بالاتر به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید و از تخفیف بهره مند شوید.

ملاک دریافت 20 درصد تخفیف برای ورود به سیستم تیراژ و زوج و فرد تنها نو بودن خودرو نیست، بلکه تمامی خودروهای تهران که موفق به قبولی در معاینه فنی بالاتر شوند از 20 درصد تخفیف برای ورود به الگوهای تردد برخوردار خواهند شد. به عنوان مثال اگر خودرویی در ساعات اوج ترافیک یعنی بین ساعت 10 صبح تا 16 بعدازظهر در طرح ترافیک تردد کند باید 16800 تومان به صورت عادی و با معاینه فنی عادی پرداخت کند. در حالی که در عین حال خودروهای دارای MOT بالاتر 13 هزار و 440 تومان پرداخت خواهند کرد.

آزمون عالی فنی در تهران

تفاوت اصلی بین معاینه فنی بالاتر و معاینه فنی معمولی فقط در نوع تست انتشار است. تست انتشار معاینه فنی بالاتر با دقت بیشتری در دو دور آهسته و 2500 انجام می شود.

آزمون فنی بالاتر

طبق قانون، خودروهای نو (صفر کیلومتر) تا چهار سال از معاینه فنی معاف هستند، اما این معافیت به معنای داشتن معاینه فنی بالاتر (بر اساس ضوابط طرح کاهش ترافیک) نیست، بلکه دارندگان خودروهای جدید خودروها نیز می توانند از تخفیف 20 درصدی برخوردار شوند. درصد ورودی در محدوده طرح تیراژ زوج و فرد باید برای اخذ معاینه فنی بالاتر خودرو اقدام شود.

20% تخفیف برای تمامی خودروهای دارای معاینه فنی بالاتر

(24 فوریه 2017) سطح: در مورد تفاوت معاینه فنی معمولی و برتر باید گفت که تست ها آزمون فنی بالاتر به خصوص در تست آلودگی هوا، سختگیری بیشتری دارد.

اخذ کنترل فنی برتر در حال حاضر در طرح ترافیک جدید یک متغیر تشویقی محسوب می شود و طبیعتاً داشتن این امتیاز ربطی به سن خودرو ندارد، یعنی حتی اگر خودرویی کمتر از 4 سال عمر داشته باشد، باید گواهینامه دریافت کند. معاینه فنی بالاتر جهت بهره مندی از 20 درصد تخفیف.

هزینه معاینه فنی بالاتر