شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی برای مردان و زنان در سال 1402 • تصویر از مجله زندگی

برخی از سازمان ها فرض می کنند که بیمه شده باید در سال های اول فعالیت حداقل دستمزد را دریافت کند. اما کلیه مزایای کارگر از روز اول استخدام مشمول کسر خواهد بود.

در صورتی که بنا به نظر پزشک، کارگر به طور کلی یا جزئی از ظرفیت خود خارج شود، پس از مراجعه به شعب تامین اجتماعی به کمیسیون پزشکی (موضوع ماده 91 قانون تامین اجتماعی) معرفی می شود. کمیسیون بررسی و بررسی پرونده پزشکی بیمه شده با تعیین درصد از کارافتادگی جهت صدور حکم مستمری در چارچوب مقررات نسبت به صدور رای اقدام می کند.

محمدی: «ماده 34 قانون تأمین اجتماعی» صراحتاً بیان می‌کند که کارگر می‌تواند در دو (یا چند) کارگاه مشغول به کار شود و کارفرمایان مربوطه نیز طبق قانون تأمین اجتماعی موظف به پرداخت حقوق خواهند بود. لیست حق بیمه کارگر را بفرست

محمدی: طبق قانون تامین اجتماعی، بیمه شده در صورت ناتوانی در انجام کار (با وجود 720 روز سابقه) می تواند درخواست «ازکارافتادگی» بدهد.

دستمزد یا حقوق نقدی ( مستمر یا غیر مستمر) مشمول کسر حق بیمه خواهد بود. در مورد اقلام غیر پولی نیز باید تصریح کرد که اقلام غیرپولی مستمر مشمول کسر بیمه می شوند اما اقلام غیرپولی غیر مستمر مشمول کسر بیمه نمی شوند.

«اضافه کاری» فوق العاده محسوب نمی شود

ایرنا: جزئیات این تعهدات، الزامات درخواست مستمری و از کارافتادگی و تعهدات و تسهیلات کارفرمایی و کارگری را با محمد محمدی، معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی در میان گذاشته ایم.

شرایط درخواست مستمری زنان و مردان در سال 1402

از این پس تسهیلاتی در نظر گرفته شده تا کارفرما بتواند نام خود را در صدر فهرست ارسالی به سازمان تامین اجتماعی ثبت کند و با پرداخت 27 درصد حق بیمه، بیمه شود و از تمامی حمایت های تامین اجتماعی استفاده کند. معیارهایی غیر از بیمه بیکاری

کارفرما مشمول بیمه بیکاری نمی شود

درخواست کارفرمایان برای استفاده بخشودگی جرایم بیمه کارفرما می توانند اصل بدهی بیمه خود را به صورت نقدی پرداخت کنند یا با توافق با شعب این سازمان روش پرداخت اقساطی را انتخاب کنند.

مردی با 20 سال سابقه و 60 سال سن نیز می تواند بازنشسته شود. این شرط سنی برای بانوان 5 سال کاهش می یابد و خانم با 20 سال سابقه و 55 سال سن می تواند از سازمان تامین اجتماعی درخواست مستمری بدهد.

ضمناً در صورتی که درصد از کارافتادگی کمتر از 33 درصد باشد، بیمه شده مشمول دریافت کمک هزینه از کارافتادگی مقطوع می شود. برخی از حادثه دیدگان نیز می توانند شغل خود را تغییر دهند و در مشاغل آسان تری به بیمه خود ادامه دهند تا در نهایت بازنشستگی در چارچوب قانون تامین اجتماعی صورت گیرد.

مستمری بیمه شدگان شاغل در 2 کارگاه چگونه محاسبه می شود؟

به عنوان مثال، یک کارمند دولتی که بعد از ساعت کار می کند، واجد شرایط دریافت پول اضافه کاری (اضافه کاری) برای سیستم قابل اجرا است.

کارفرما مشمول “قانون کار” نیست. به عبارت دیگر، اخراج برای این گروه معنا ندارد و بنابراین، بیمه بیکاری همچنین پرداخت نمی شود، اما سایر بیمه شدگان مشمول قانون کار هستند و باید 3 درصد و همچنین 27 درصد (برای این گروه) به آنها پرداخت شود.مجله ازدواج معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی ضمن تشریح جزئیات شرایط بازنشستگی و ازکارافتادگی گفت: کارمندی که بعد از ساعت کاری کار می کند مشمول دریافت وجه نقد اضافی برای اضافه کاری در وصول می شود اما این اضافه کاری فوق العاده محسوب نمی شود.

همچنین در صورتی که تعداد کارگران یک کارفرما کاهش یافته و یا به عبارتی با کاهش نیروی کار مواجه شده باشد، بر اساس این طرح می تواند مجدداً شغل خود را حفظ کرده و از فرصت برای بخشودگی جرایم بیمه ای در چارچوب قانون استفاده کند. . در این طرح همراه با پرداخت هر قسط، قسمت مربوط به جریمه نیز پرداخت می شود. بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان از خرداد ماه سال جاری اجرایی شده و تا پایان مرداد ماه ادامه دارد.

در کارهای سنگین و زیان آور شرایط سنی لحاظ نمی شود و در صورتی که بیمه شده 20 سال سابقه کار مستمر یا 25 سال سابقه متناوب در کارهای سنگین و زیان آور داشته باشد می تواند درخواست مستمری نماید.

با ابلاغ و اجرای بخشنامه های مذکور، این امکان برای شرکت های سهامی عام و همچنین شرکت های وابسته به دولت (با ضمانت ذیحساب نهاد ذیصلاح تامین اجتماعی) برای درخواست مجدد توزیع مجدد فراهم شد.

چنانچه بیمه شده طبق نظر کمیسیون پزشکی 66 درصد از توان کار خود را از دست داده باشد از کارافتاده کلی و در صورتی که کاهش توان کاری بین 33 تا 66 درصد باشد از کار افتاده شناخته می شود. .

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی

برای تعیین مستمری این نوع بیمه شدگان اولین کارگاه پایه در نظر گرفته شده و معدل دو سال آخر فعالیت در نظر گرفته شده و مستمری محاسبه می شود. کارگاه دوم و سوم (و چهارم به بعد) نیز به تناسب سنوات خدمت با استخراج معدل دو سال آخر خدمت به مستمری اول اضافه می شود.

جزئیات طرح بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان

محمدی: امسال 3 بخشنامه در خصوص تسهیلات کارفرمایی نیز به استان ها ارسال شده و در مرحله اجراست. تعدادی از این بخشنامه ها مربوط به شرکت های دولتی بدهکار بود که علیرغم پرداخت اقساط نتوانسته بودند بدهی خود را پرداخت کنند.

3 اردیبهشت ماه امسال مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اجرای طرح بخشودگی جرایم بیمه کارفرما از خردادماه خبر داد. آخرین وضعیت کارفرمایان در این زمینه و جزییات طرح را توضیح می دهید؟

بخش دوم بخشنامه به طرح بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان اشاره دارد و بخش سوم فرصتی برای کارفرمایان در بحران مالی است. بر اساس این طرح، چنانچه برای سازمان تامین اجتماعی مشخص شود که بیمه شده (کارفرما) قادر به پرداخت بدهی های مربوطه نیست، دچار بحران مالی نقدینگی شده و حتی برای بار دوم فرصت پرداخت را از دست داده است. مجددا مجاز به هماهنگی خواهد بود شورای ذیربط بدهی خود را در 24 قسط پرداخت کند.

تعهدات بیمه ای کارفرمایان چیست؟

در صورت انتخاب تعداد اقساط 12 ماهه برای پرداخت اصل بدهی بیمه، کارفرما از تخفیف 100 درصدی تخلفات بهره مند خواهد شد. اگر اقساط بدهی خود را در 18 ماه پرداخت کند، 85 درصد بخشودگی جرائم و در صورت انتخاب تعداد اقساط در 24 یا 36 ماه استفاده می کند. او به ترتیب از 75 درصد و 50 درصد بهبودی برخوردار است.

تسهیلات کارفرما چیست؟

محمدی: برای تشریح تعهدات بیمه ای کارفرمایان ابتدا باید تعریف کارگر و کارفرما تعریف شود. از نظر قانون تأمین اجتماعی «کارفرما» شخص حقیقی یا حقوقی است که بیمه شدگان (کارگران) او به دستور او کار انجام می دهند و «بیمه شده کارگر» به شخصی گفته می شود که مزد یا حقوق دریافت می کند. کارفرما در ازای کار

در تمام این موارد کارفرما نمی تواند بدون اجازه بیمه شده درخواست مستمری یا اخراج کارگر کند. قانون تامین اجتماعی تنها مقرر می دارد که «کارفرما می تواند مستمری بیمه شدگانی را که حداقل پنج سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در قانون به کار خود ادامه داده اند، از سازمان تأمین اجتماعی درخواست کند». در غیر این صورت ارائه درخواست مستمری کارگر (بیمه شده) قابل اجرا نمی باشد.

آیا قانون بازنشستگی برای برخی بیماران متفاوت است؟

محمدی: طبق تبصره 1 ماده 76 قانون تامین اجتماعی، آقایان با 50 سال و 30 سال سابقه و بانوان با 45 سال و 30 سال سابقه می توانند. درخواست بازنشستگی از سازمان تامین اجتماعی.

به عبارت دیگر، اگر کارفرما بتواند هر سال (یا هر 2 سال یک بار) از این فرصت برای عفو جرایم استفاده کند، معمولا حق بیمه کارگران پرداخت نمی کرد و انتظار می رفت تا 2 سال آینده از بخشودگی جرم استفاده کند، اما در طرح جدید «تا زمانی که کارفرما از اسفند 1300 اشتغال خود را حفظ کند یا افزایش اشتغال داشته باشد، می تواند در چارچوب قانون از جرایم بیمه کارفرمای بخشوده استفاده کند».

همچنین یک مرد 60 ساله با 10 سال سابقه (و 10 روز حقوق) نیز می تواند بازنشسته شود. این قانون برای زنان با 5 سال کاهش سن نیز اعمال می شود و زنان 55 ساله با 10 سال سابقه و 10 روز حقوق می توانند بازنشسته شوند.

این تخفیف شامل کلیه کارگاه های تولیدی، خدماتی، صنعتی، فنی و دانشی (که تا اسفند 1401 بدهی معوقه دارند) می باشد. علاوه بر این، کارفرما باید به خاطر داشته باشد که حفظ اشتغال به مدت یک سال پس از پرداخت باید ادامه یابد.

طبق قانون تامین اجتماعی، مرد 60 ساله و زن 55 ساله در صورت داشتن کمتر از 10 سال سابقه باید با بازخرید کسری سابقه درخواست بازنشستگی کنند و با 10 روز سابقه بازنشسته شوند. . حقوق.

مشاغل سخت و زیان آور مشمول شرایط سنی نیستند

محمدی: این طرح با هدف حفظ اشتغال و ایجاد اشتغال جدید در دولت سیزدهم تصویب شد. پیش از این طرح آیین نامه بخشودگی جرایم کارفرمایان به طور کلی تعریف شده بود و بر این اساس «فرار از بیمه» اتفاق می افتاد.