سیستم یکپارچه فروش خودرو تعطیل شد • تصویر از مجله زندگی

معاون وزارت حمل و نقل اعلام کرد: در نیمه دوم سال جاری قرعه کشی بر اساس ثبت نام در سیستم یکپارچه فروش خودرو نخواهد بود. به گفته منوچهر لاگی، این سامانه برای نظارت بر تعداد فروش مجاز خودرو، تحویل به موقع خودروهای ثبت نامی و همچنین اجرای مصوبات شورای اسلامی مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از این، در نیمه دوم سال جاری، ماهانه 100000 خودرو باید از طریق سیستم یکپارچه عرضه می شد. اما اکنون با توجه به حذف آن، فروش خودرو از طریق بورس و یا از طریق بستر داخلی خودروسازان انجام می شود. همچنین 600 هزار دستگاه خودرویی که وزارت امنیت قول داده در نیمه دوم سال تامین کند، متعلق به تمام خودروسازان ملی اعم از دولتی و خصوصی است.

زنبق: جدیدترین اخبار خودرو در 24 ساعت گذشته

سیستم یکپارچه فروش نتوانست بازار خودرو را تنظیم کند

معاون حمل و نقل وزارت صمت ضمن صحبت درباره فروش خودرو در بورس کالا، گفت: در حال حاضر تعداد کمی از محصولات خودروسازان در این بستر به فروش می رسد و تیراژهای بزرگ جایی در این زمینه ندارد. پیش از این برخی خودروها از طریق سامانه یکپارچه، برخی از طریق سامانه داخلی خودروسازان و برخی نیز از طریق بورس به فروش می رسید. اکنون سیستم یکپارچه حذف شده و فروش به بورس و سیستم داخلی خودروسازان محدود شده است. باید منتظر ماند و دید که آیا وزارت حراست مجوز عرضه محصولات بیشتر از این مسیر را صادر می کند یا خیر.

وی تغییر و شفاف سازی روند خرید خودروهای قدیمی و افزایش تولید و عرضه خودرو را از دستاوردهای مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم بر اساس ابلاغیه رئیس جمهور دانست و ابراز امیدواری کرد: روند تکمیل خودروهای ناقص ادامه دارد، کسب آمادگی لازم در زنجیره تامین برای افزایش تولید و استفاده از مکانیزم واردات برای تنظیم بازار و انتقال فناوری به کشور، صنعت خودرو با هم افزایی و یکپارچگی بیشتر باید مسیر دانش را طی کند. تولید مبتنی بر و اشتغال زا.مجله ازدواج سامانه یکپارچه فروش خودرو بسته شد

سیستم یکپارچه فروش خودرو با هدف توزیع عادلانه خودروها، افزایش دسترسی مصرف کنندگان به خودروها، ایجاد شفافیت و رویه واحد در خرید برای همه خودروسازان و همچنین افزایش تنوع و حق انتخاب برای مصرف کنندگان در هر خودرو شروع به فعالیت کرد. دوره عرضه اما بر اساس اخبار منتشر شده این سامانه رو به پایان کار خود است و هم اکنون محصولات سایپا و خودروسازان بخش خصوصی عموماً بدون سامانه قرعه کشی عرضه می شوند و تنها محصولات ایران خودرو همچنان مشمول فروش ثبت نامی خواهند بود. وب سایت اصلی شرکت

زنبق: راهنمای خرید خودرو بورس کالا

اظهارات معاونت امنیتی وزیر امنیت نشان می دهد که وزارت حراست نیز به ناکارآمدی و حداقل ناکارآمدی سیستم یکپارچه فروش در تنظیم بازار خودرو پی برده است. اگرچه در ظاهر، او مدعی است که رشد تولید و تعادل بین عرضه و تقاضا برای خودروهای خاص دلیل حذف این سیستم است. سامانه یکپارچه فروش در خرداد ماه سال جاری ایجاد شد و وزارت امنیت تمامی خودروسازان و حتی شرکت‌های بخش خصوصی را موظف کرده است تا محصولات خود را در آنجا عرضه کنند. وزارت صمت انتقادات سامانه یکپارچه را نپذیرفت و حتی در صورت اعتراف یکی از دستیاران خود به عدم صلاحیت فنی و امنیتی این سامانه، سه تور فروش را ترتیب داد. اما اکنون او به زندگی خود (در بخش فروش) پایان داده است.

فروش محصولات ایران خودرو از طریق سایت یا بورس کالا

به گفته معاون حمل و نقل وزارت صمت، در نیمه دوم سال جاری، تامین تمامی خودروهای سایپا و سایر خودروسازان توسط خود شرکت ها و یا از طریق بورس با در نظر گرفتن موجودی انجام می شود. عرضه و تقاضا به گزارش منطق، ایران خودرو در نیمه دوم سال جاری خودروهای تولیدی خود را در سامانه فروش خود این شرکت به فروش می رساند.

منوچهر لاگی از تراز عرضه و تقاضا در اکثر خودروهای تولیدی کشور برای عرضه خودرو به مصرف کنندگان واقعی در نیمه دوم سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به اینکه در 6 ماهه نخست امسال 402 هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده است. توسط دو خودروساز بزرگ کشور به فروش رسیده است که در عمل به جز محصولات یک خودروساز در سال گذشته بیش از 283 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته (105000 دستگاه) رشد نشان می دهد. کشور، تمامی خودروها در مراحل قرعه کشی در سیستم یکپارچه فروش خودرو بیرون رفتند.»

با اشاره به تجربیات به دست آمده طی سه دوره عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو بر اساس قرعه کشی، افزایش و ثبات تولید و تجربه عرضه خودرو در بورس کالا، با توجه به تاکید مسئولان اقتصادی کشور. وی افزود: عرضه و تقاضا در اکثر خودروهای تولیدی کشور، تعادلی برای ارائه خودرو به مصرف کنندگان واقعی در نیمه دوم سال جاری وجود دارد.

معاون حمل‌ونقل وزارت حمل‌ونقل همچنین رعایت الزامات قانونی مصوب شورای اسلامی، از جمله اختصاص 50 درصد ظرفیت تولید به طرح حمایت از خانواده و جوانان و اختصاص 10 درصد ظرفیت تولید به طرح حمایت از خانواده و جوانان را رعایت کرد. طرح تعویض خودروهای دست دوم مورد نیاز خودروسازان است.