سکه زائر 1402; راهنمای دریافت ارز مسافرتی حج 1402 • تصویر از مجله زندگی

به گزارش تصویر زندگی به نقل از ایلنا، زائران حج تمتع می توانند با مراجعه به صرافی های خاص بانک ملی ارز دریافت کنند. زائران حج می توانند 500 دلار ارز به نرخ ارز ملی از شعب بانک ملی دریافت کنند. بنابراین حداکثر مبلغ فروش ارز برای هر زائر بدون در نظر گرفتن سن پانصد (500) دلار آمریکا می باشد.

طبق دستورالعمل بانک ملی به شعب، فروش و پرداخت ارز به زائران انجام شود حج این امر از طریق کلیه شعب صرافی تحت شرایط زیر امکان پذیر است.

 1. سقف فروش ارز برای هر زائر بدون در نظر گرفتن سن، حداکثر پانصد (500) دلار آمریکا از طریق سامانه پولی ملی – زیر سیستم حساب ارزی مشتری و مدیریت فروش گردشگری صندوق می باشد. و ارز زیارتی پس از ارائه کارت ملی و احراز هویت و ثبت اطلاعات در سامانه مذکور.
 2. نرخ فروش در نرخ خرید و فروش اسکناس در نظر گرفته شده است که به صورت روزانه توسط واحد ارزی اداره کل امور خارجه در سراسر نظام پولی کشور اعمال می شود. مبنای محاسبه معادل ریالی می باشد.
 3. کارمزد مربوطه به نرخ معادل سه هزار ریال ارز فروخته شده محاسبه و کل مبلغ به حساب کارمزد انشعاب اضافه می شود.
 4. شعب موظف به ثبت اطلاعات فروش ارز برای سفر حج در سامانه ارزی بانک مرکزی (سنا) نخواهند بود.
 5. با توجه به دسترسی به وب سرویس سازمان حج و زیارت از طریق سامانه ارزی کشور، کلیه مراحل فروش ارز اعم از اخذ درخواست اطلاعات زائر، ثبت اطلاعات فروش و صدور اسناد حسابداری در سامانه مذکور انجام می شود. توضیح اینکه پس از درج کد ملی زائر در فیلد مربوطه، صحت اطلاعات زائر به صورت سیستمی از وب سرویس سازمان حج و زیارت بررسی می شود و در صورت تایید وضعیت، کاربر مورد بررسی قرار می گیرد. اجازه ادامه کار همچنین در صورت عدم تایید با نمایش پیام دریافتی از وب سرویس از ادامه کار جلوگیری می شود.
 6. شعب ارزی باید از گزینه مربوط به فروش ارز زیارتی – حاج تمتع در محدوده (تقریبا) نظام پولی ملی بانک استفاده کنند.
 7. نوشتن شماره سریال فاکتورهای پرداختی به زائران در پشت فرم فروش ارز (فرم مدل 1871) و نگهداری آن در بایگانی شعبه جهت جلوگیری از عواقب احتمالی الزامی است.
 8. بر اساس اعلام آمادگی اداره کل امور خارجه در خصوص تامین ارز برای فروش ارز حاج تمتع، ادارات بازرگانی می توانند در صورت عدم اقدام متقابل اسکناس های دلاری موجود در سطح شعب تابعه نسبت به اخذ ارز اقدام نمایند. مبادرت به ارسال حواله از طریق شعبه مرکزی خود تا بعد از هماهنگی لازم اسکناس مورد نیاز از طریق اداره خزانه داری به نماینده معین اداره بازرگانی شعبه تحویل گردد.
 9. با توجه به اینکه فروش ارز حج امسال تنها به بانک ملی ایران تعلق گرفت، لازم است تمامی همکاران ذینفع تمام تلاش خود را برای ارائه بهترین خدمات به بازدیدکنندگان به کار گیرند.
 10. ادارات بازرگانی با در نظر گرفتن تعداد مراجعه کنندگان به شعب تحت پوشش در صورت نیاز و با هماهنگی مراجع استانی نسبت به افزایش ساعات خدمات شعب طبق ضوابط و مقررات اقدام نمایند.
 11. اجرای امکان فروش ارز مسافرتی هوایی از طریق اینترنت از طریق پیام رسان بله و متعاقب آن سفر حج در حال اجراست که به محض بهره برداری به اطلاع واحدها خواهد رسید.مجله ازدواج با تصویب دستورالعمل فروش سکه به حجاج در سال 1402; سقف فروش ارز برای هر زائر بدون در نظر گرفتن سن حداکثر 500 دلار تعیین شده است.

دریافت شعار سفر حج 1402

واحد پول زائر