سهمیه بندی جدید و تغییر قیمت بنزین تکذیب شد


سقف سهمیه بنزین خودرو

به گزارش همشهری آنلاین، مصاحبه احمد مگدار مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه روز گذشته در رسانه های رسمی و اینترنتی منتشر و بازتاب گسترده ای داشته است که دولت و مجلس بارها آن را تکذیب کرده اند.
مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه گفت: در ابتدای هر ماه کارت سوخت شخصی 210 لیتر شامل 150 لیتر بنزین آزاد و 60 لیتر بنزین سهمیه ای شارژ می شود که البته سهمیه آزاد در حد صفر صفر می شود. آخر ماه چه استفاده شده یا نه
احمد مجدار افزود: 60 لیتر سهمیه بنزین یارانه ای کارت سوخت شخصی تا 9 ماه قابل نگهداری است اما سهمیه 150 لیتری رایگان در پایان هر ماه در صورت عدم استفاده و شارژ در ابتدای ماه بعد لغو می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه گفت: بر اساس اطلاعات نظارتی سامانه هوشمند سوخت، از ابتدای اجرای طرح بهبود سیستم توزیع و ‘بهینه سازی کارت های رایگان در پمپ بنزین ها، استفاده از دستگاه های شخصی کارت سوخت توسط افراد در سهمیه و کرایه رایگان رسیده است 66 درصد افزایش یافته است.

مقدار با ابراز خرسندی از همکاری شهروندان در خصوص استفاده از کارت سوخت شخصی، ادامه داد: استفاده از کارت سوخت شخصی توسط رانندگان در جایگاه ها علاوه بر مدیریت زمان و تحلیل مصرف به ساماندهی کارت سوخت و میزان مصرف کمک می کند.

وی یادآور شد: درخواست کارت سوخت المثنی این امر تنها با مراجعه مالک خودرو به همراه مدارک شناسایی خودرو به دفاتر پلیس +10 امکان پذیر است و دارندگان کارت سوخت المثنی می توانند روند صدور کارت خود را از سایت www.epolice.ir پیگیری کنند.

سه سهمیه بنزین؟

برخی رسانه ها مدعی شدند که دولت قصد دارد بنزین را به سه سهمیه افزایش دهد و با استناد به سهمیه دوم بنزین 3000 تومان، مالکان خودرو مجبور به سوخت گیری با نرخ های بالاتر برای مصرف بیش از 210 لیتر در ماه می شوند. این ادعا در حالی است که وجود محدودیت سهمیه دوم در کارت سوخت شخصی موضوع جدیدی نیست و از زمان بازگشت سهمیه ها در سال ۱۳۹۷ وجود داشته است.
تا شهریورماه سال گذشته سقف سهمیه دوم بنزین در کارت سوخت شخصی 250 لیتر در ماه بود اما پس از افزایش قاچاق و مهاجرت کارت های سوخت شخصی به مناطق مرزی کشور، دولت این سقف را کاهش داد. سهمیه دوم از 250 تا 150 لیتر.

همچنین کارت پمپ بنزین بیش از 60 لیتر بنزین 1500 تومان و بنزین 150 لیتر 3000 تومان وجود دارد.
جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به کاهش 100 لیتری سهمیه دوم بنزین گفت: در شرایط فعلی هر خودروی سواری 210 لیتر در ماه بنزین خواهد داشت.(60 لیتر بنزین) 1500 تومان و 150 لیتر 3000 تومان) که به او اجازه می دهد ماهانه 2100 کیلومتر را طی کند. رانندگي 2100 كيلومتر براي خودروهاي شخصي به مراتب بيش از نياز هر خودرويي است و در واقع تنها اتفاقي كه با اين تغيير مي افتد كاهش قاچاق بنزين از مرز شهرهاست.
در مجموع مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه در گفت و گوی خود به تشریح مشکلی پرداخت که در سال های اخیر همیشه وجود داشته و چیز جدیدی به وجود نیامده است. بر اساس اعلام دولت و مجلس، برنامه ای برای تغییر سهمیه وجود ندارد افزایش قیمت بنزین در سال 1402 وجود ندارد.

سقف سهمیه ماهانه بنزین یارانه ای برای انواع خودرو

نوع ماشین مقدار سهم
سواری شخصی با گاز 60 لیتر
سواری شخصی دوگانه سوز 30 لیتر
تاکسی بنزینی 400 لیتر
تاکسی دوگانه سوز 200 لیتر
موتور 25 لیتر
وام کم مصرف سوخت 200 لیتر
وانت دوگانه سوز کم مصرف 60 لیتر
وانت بنزین 300 لیتر
وانت پر مصرف دوگانه سوز 120 لیتر
آمبولانس 500 لیترمجله ازدواج