سامانه ثبت معاملات خودرو; فروش خودرو با گارانتی ممنوع شد • تصویر از مجله زندگی

کاربرد اصلی سیستم ثبت تراکنش های خودرو، کنترل معاملات و کاهش سفته بازی در بازار خودرو است.

سیستم ثبت معاملات خودرو

یکی دیگر از کاربردهای سامانه ثبت نام خودرو، جلوگیری از معاملات سفته است. برخی از خودروهایی که تحت شرایط فروش خودروسازان فروخته می شوند تا یک سال قابلیت انتقال اسناد را ندارند، بنابراین تنها راه حل پیش روی فروشنده، فروش خودرو با قرارداد است. با ورود اطلاعات به سامانه ثبت تراکنش خودرو، امکان فروش قرارداد از دیگران سلب می شود. بنابراین امکان استفاده از کارت ملی دیگران برای خرید خودرو از نمایندگی ها با مشکلات جدی همراه خواهد بود. البته امیدواریم تمامی وعده های داده شده در خصوص سامانه ثبت تراکنش خودرو عملی شود و قیمت خودرو در بازار آزاد کاهش یابد.

سیستم ثبت نام خودرو چگونه کار می کند؟

زمانی که خودروسازان محصول جدیدی را به فردی می فروشند، اطلاعات وی در این سامانه ثبت می شود. در مراحل زیر پس از انتقال خودرو توسط پروکسی یا به طور معمول، اطلاعات مالکیت خودرو در این سامانه به روز می شود. سامانه ثبت نام خودرو، سامانه ای جامع است که به تمامی سازمان ها و نهادها متصل است. بنابراین هرگونه تغییر مالکیتی که در قوه قضائیه، وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی، سازمان اسناد و املاک و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ثبت شود، در این سامانه ثبت خواهد شد. لذا به زودی کلیه نقل و انتقالات خودروها با هر روش و مدلی فقط از طریق سامانه ثبت تراکنش خودرو انجام خواهد شد. علاوه بر این، این سامانه به سامانه یکپارچه فروش خودرو متصل خواهد شد.مجله ازدواج

وزارت صمت دولت سیزدهم پس از راه اندازی سامانه یکپارچه ملی فروش خودرو اکنون راه اندازی شود سیستم ثبت معاملات خودرو شرق. این سامانه برای نظارت بر خرید و فروش خودرو در بازار راه اندازی شده است. بنابراین در آینده نزدیک کلیه خرید و فروش خودروهای موجود در بازار در این سامانه ثبت خواهد شد.

کاربرد اصلی سیستم ثبت تراکنش های خودرو، کنترل معاملات و کاهش سفته بازی در بازار خودرو است. چندی پیش شاهد اعلام نرخ مالیات بر فروش خودرو بودیم. این مالیات که سود حاصل از فروش خودرو نامیده می شود، خودروهایی را که در کمتر از سه سال با سود فروخته می شوند پوشش می دهد. ضمناً تمامی خودروهای فروخته شده در سیستم یکپارچه شامل این مالیات خواهند بود. سامانه ثبت تراکنش های خودرو مکانی برای نظارت بر خرید و فروش خودرو و اخذ این مالیات است. اخذ مالیات بر خرید و فروش خودرو از جذابیت بازار خودرو برای کسب سود می کاهد. در نتیجه بخشی از سرمایه عشایری از این بازار خارج می شود.