زمان کاشت بذرهای مختلف برای عید نوروز • تصویر از مجله زندگی

الف- بذرهایی که باید حدود 6 تا 8 ساعت خیس کنید:
یونجه (دوره جوانه زنی: 5-6 روز)
شنبلیله (دوره جوانه زنی: 3-4 روز)
تربچه (دوره جوانه زنی: 4-5 روز)
کنجد (دوره جوانه زنی: 1-2 روز)
ب- بذرها به مدت 10 تا 18 ساعت خیسانده شوند:
نخود فرنگی (دوره جوانه زنی: 3-4 روز)
عدس (دوره جوانه زنی: 3-5 روز)
ماش (دوره جوانه زنی: 3-5 روز)
سویا (دوره جوانه زنی: 3-5 روز)
آفتابگردان (دوره جوانه زنی: 1-2 روز)
گندم (دوره جوانه زنی: 2-3 روز)
چاودار (دوره جوانه زنی: 2-3 روز)
ارزن (دوره جوانه زنی: 3-4 روز)

سطحی را که می خواهید عید را سبز کنید با آب چشمه خیس کنید سپس یک لایه پنبه به ضخامت 1 سانتی متر روی مدل قرار دهید تا تمام قسمت های مدل را بپوشاند. یک لایه پارچه نظافتی روی پنبه بگذارید و سطح مدل را کاملا با آب چشمه خیس کنید و دانه های خیس شده را به مدل بمالید.
توجه کنید یک لایه بذر روی سطح بمالید و بعد از اتمام کار سطح مدل را خیس کنید.
در این مرحله یک نایلون شفاف که در دو نقطه 3×3 سوراخ ایجاد کرده اید، روی کار قرار دهید و با فاصله (نایلون به سطح مدل نچسبد)، نایلون اضافی زیر را بازیابی کنید. مدل.
روز اول و دوم گیاه شما باید روزی 3 بار با آبپاش آبیاری شود. از روز سوم که بذرها جوانه زدند و سبز کم رنگ شدند دیگر نیازی به پوشاندن نیست و در این مرحله سبزه را باید دو بار در روز آبیاری کرد تا دو یا سه روز که سبزه ها نایلونی دارند. سبزی را در محیطی معمولی و دور از نور خورشید نگهداری کنید وقتی نالون را در می آورید یک روز دیگر در همان محیط قرار دهید اما در روزهای بعد گیاه را چند ساعت در روز در هوای آزاد سبز نگه دارید. بدون قرار گرفتن در معرض باد در این مرحله گیاه باید روزی یکبار آبیاری شود. 6 روز دیگر و بذر منداب 4 روز دیگر آماده می شود. سعی کنید سبزیجات سبز را در یک سبد حصیری قرار دهید تا آب کاملا از آنها جدا شود.

زمان مناسب برای کاشت شنبلیله:
شنبلیله یکی از گیاهانی است که نیاز به زمان زیادی برای جوانه زدن ندارد، این گیاه تنها به ۲ تا ۳ روز برای جوانه زدن نیاز دارد، این گیاه تا روز سیزدهم برای رشد مناسب تنها به ۱۴ روز زمان نیاز دارد.

زمان مناسب برای کاشت ارزن سبز:
ارزن یکی از گیاهان پرطرفدار برای کاشت سبزه است که این گیاه در 4 روز رشد می کند و بهترین زمان برای کاشت این سبزه تا روز سیزدهم فقط 14 روز مانده به عید است.

زمان کاشت انواع مختلف بذر
اختصاص وقت سبز برای نوروز شاهی و خرفه:

زمان کاشت انواع مختلف بذر

نکاتی برای کاشت سبزه نوروزی با بذرهای مختلف

اگر می خواهید روی سطح شیب دار، گلدان، عروسک و… عید سبز نوروز برای سبز شدن آن باید از دانه های یخ استفاده کنید. دانه های لعاب دار مانند ترب، خرفه، خاکشیر و…

یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن آفتابگردان، کدو تنبل، کنجد، کتان، نعناع و سپس انواع لوبیا مانند سویا، جو، ذرت و ارزن.
از بین جوانه ها، سویا مغذی ترین است. مراقب باشید که سویا تازه باشد، پوست آن شکسته نشود و دانه ها از وسط نصف نشوند.

گردآوری: گروه خانواده مجله ازدواجمجله ازدواج

زمان کاشت انواع مختلف بذر

نکاتی برای سبز کردن سبزیجات و شیشه های عروسکی:

زمان کاشت انواع مختلف بذر

زمان مناسب برای رشد هر گیاه

زمان کاشت انواع مختلف بذر

زمان لازم برای آماده سازی جوانه ها:

ساده ترین دانه ها برای جوانه زدن عبارتند از:

گیاهان شاهی و خرفه سریعترین هستند، بنابراین برای رشد شاهی و خرفه بیش از 10 روز زمان نیاز ندارید.
زمان مناسب برای کاشت یونجه سبز:
یونجه نیز یکی از بذرهای مناسب برای کاشت می باشد، مدت زمان لازم برای رشد کافی بذر یونجه تنها 10 روز می باشد و این یعنی بهترین زمان برای کاشت یونجه 3 اسفند می باشد.

برای سبز شدن گیاه گندم باید از 30 اسفند یعنی 10 روز مانده به عید این کار را انجام دهید.

زمان مناسب برای کاشت نهال گندم:

سبز شدن ماش کمی بیشتر از گندم طول می کشد. جوانه زدن گیاه ماش حداقل 12 روز طول می کشد، یعنی بهترین زمان برای جوانه زدن گیاه ماش 27 اسفند خواهد بود.
بهترین زمان برای سبزی عدس نوروزی:

عدس سبز برای سبز شدن به زمان بیشتری نیاز دارد و سبز شدن آن 15 روز طول می کشد، بنابراین بهتر است بذر عدس را در 14 یا 15 مارس بکارید.

زمان مناسب کاشت سبزی برای عید نوروز:

ویژگی این دانه ها این است که پس از خیس شدن حالت ژله ای به خود می گیرند و به همین دلیل قابلیت چسبندگی به سطوح مختلف (حتی سطوح عمودی) را دارند.
این دانه ها برای کاشت سبزه روی ماکت های مختلف مناسب هستند.

زمان کاشت انواع مختلف بذر

برای خیساندن دانه ها، مقدار مناسبی از دانه ها را پس از یک بار شستشو به مدت 4 ساعت با آب خیس کنید. میزان آب مورد نیاز برای بذر شاهی 5 برابر و بذر منداب 2.5 برابر بذر است.

خرید سبزه نوروزی شاید آسان تر از پرورش آن باشد، اما لذت تهیه سبزه نوروزی ارزش کمی تلاش را دارد. در این مقاله نکاتی در مورد کاشت بذرهای مختلف به شما عزیزان ارائه می شود. حتما پست کنید آموزش گام به گام کاشت بذر مرکبات همچنین ببینید

دانه های مناسب برای سبزی

دانه های گندم و جو نسبت به سایر دانه ها ارزان تر هستند. به یاد داشته باشید که این دانه ها باید سالم و تازه باشند. اگر آنها را برای چند سال در خانه خود نگه داشته باشید، قدرت رشد خود را از دست می دهند و سبز نمی شوند.