روز مادر کیست 1401 + تاریخچه روز مادر در ایران و سایر کشورها • تصویر از مجله زندگی

تاریخچه روز مادر - تاریخچه روز زن

روز مادر در میان ملل دیگر

زندگی و سیره حضرت زهرا (س) آنقدر آموزنده و جذاب است که هر زن آزاده ای در جهان او را به عنوان یک قدیس تحسین می کند. زنی که ولادتش از شکم خدیجه کبری همسر پیامبر گرامی اسلام (ص) و در کانون اولین خاندان اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح اولیای الهی همراه بود و جشن میلادش توسط مردم عرش با ندای تکبیر و تسبیح و خداوند لقب کوثر را به او داد. ; زیرا او سرچشمه همه خوبی های دنیاست.

کودکانی که نمی توانند در آن روز با مادرشان باشند، اغلب از طریق تماس تلفنی، ارسال کارت، ارسال گل یا هدیه ابراز عشق و محبت می کنند. و افرادی که در این روز لذت حضور در کنار مادر را تجربه می کنند، از لطف او در کمک به آنها در انجام کارهای خانه، پختن غذای خاص و گذراندن روز خود در کنار مادرشان قدردانی می کنند.

بنابراین، مانند بسیاری از فرهنگ های سراسر جهان، ما مادر را ستایش و احترام می کنیم. هر چند روز دیگری در سراسر جهان به عنوان روز مادر شناخته و جشن گرفته می شود. اما ما ایرانیان و شیعیان به مادر بزرگ و مقدسی که کمتر او را می شناسیم و فقط درد سینه اش را می دانیم احترام می گذاریم نه فکر و عقیده و رفتارش! میلاد آن حضرت، میلاد دختر پیامبر اکرم و همسر علی مرتضی، مادر حسنین و زینب کبری، حضرت فاطمه زهرا (س) را گرامی می داریم.مجله ازدواج

روز مادر سال 1401 در ایران روز یکشنبه 2 دی ماه 1401 مصادف با ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است.

کشورهایی مانند ترکیه، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، استرالیا و بلژیک روز مادر را در دومین یکشنبه ماه می جشن می گیرند. در نروژ در دومین یکشنبه فوریه جشن گرفته می شود و در سوئد و فرانسه نیز این روز در آخرین یکشنبه ماه می جشن گرفته می شود. فرانسوی ها این روز را به عنوان جشن تولد جشن می گیرند. تمام خانواده دور هم جمع می شوند و روز مادر را با یک غذا و کیک مخصوص جشن می گیرند. برخی از کشورها این روز را در بهار جشن می گیرند.

مادر 1

تاریخچه روز مادر در کشورهای مختلف

پس از موفقیت تلاش های جارویس، با پایان جنگ جهانی اول، روز مادر در کشورهای اروپایی نیز معرفی شد. در سال 1917، روز مادر در سوئیس رایج شد و سپس به اتریش و جزایر اسکاندیناوی گسترش یافت. در آلمان برای اولین بار در سال 1922 این روز را جشن گرفتند. اما در زمان ملی گراها، روز مادر در این کشور تحریف شد. زیرا این روز را بر اساس این ایدئولوژی جشن گرفتند که مادر ضامن بقای نژاد آریایی است.

در آرژانتین و هند، روز مادر در ماه اکتبر جشن گرفته می شود. آرژانتینی ها در دومین یکشنبه این ماه از مادران جشن می گیرند. اما هندوها برای این منظور ده روز جشن می گیرند. این جشنواره به نام دورگا پوجا – همسر و مادر قدیس هندو – “دورگا” نامگذاری شده است. طبق افسانه، این مادر الهی ده دست دارد و در هر دست سلاحی برای از بین بردن شیطان (شیطان) نارنجی و اسپانیا است.روز مادر ارتباط تنگاتنگی با کلیسا دارد. در 8 دسامبر، این افراد نه تنها از مادران قدردانی می کنند، بلکه مراسم شکرگزاری مریم مقدس، مادر عیسی (PSL) را نیز برگزار می کنند.

در این میان، مشخص نیست که آیا مادر بودن یک نقش فطری است یا آموخته شده. ممکن است اکتسابی باشد، اما شرایط اجتماعی و فیزیولوژیکی هر زن را به مادر شدن و هر مردی را به پدر شدن سوق می دهد. نمی دانم، به هر حال، به نظر من، مادری در محدوده تحلیل جامعه شناختی قرار نمی گیرد. او را نمی توان تنها فردی با نقشی خاص دانست.

خدای من! مادر یک اسطوره مقدس در زندگی بشر است. بزرگ و بلند شاید نیمی از مردم مادر شوند، اما مادر بودن هنوز یک مفهوم مقدس است.

بیستم جمادی الثانی هر سال روزی پر از خاطره و معنویت است. خاطرات شیرین مادران مهربان، فرزندان مهربان و همسران وفادار؛ این روز به مناسبت میلاد بانوی نمونه اسلام، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) روز مادر نامیده شده است. بانویی که گل سرسبد همه زنان جهان است. تنها زنی که پدرش بی گناه بود، شوهرش بی گناه بود و او هم بی گناه بود و پیامبر اسلام (ص) به او لقب «ام ابیها» یعنی زنی که برای پدرش مثل مادر بود، داد.

نامگذاری یک روز از سال به نام مادر در فرهنگ ها و ملل مختلف سابقه ای طولانی دارد و هر ملتی سعی کرده روزی را برای ارج نهادن به مقام پرافتخار مادر اختصاص دهد. (س) روز مادر نامگذاری شده است تا زنان و مادران این دیار از او درس ایمان، فداکاری و مهربانی بیاموزند. همچنین تصمیم گرفتیم تاریخچه روز مادر را در میان ملل دیگر مرور کنیم و تاریخچه این مناسبت را در فرهنگ های دیگر بررسی کنیم.

یک بانوی آمریکایی به نام آنا جارویس، پس از مرگ مادرش در 8 می 1905، فکر کرد که همه مادران را تا زمانی که زنده بودند دوست دارد. به همین دلیل تلاش کرد تا یک روز از سال را به مادران اختصاص دهد. وی در ابتدا از کشیش منطقه خود خواست تا در مورد نقش مادر در جامعه خطبه ای ایراد کند. سپس برای مردان روحانی، سیاسی و متنفذ نامه فرستاد. پس از آن، با خرید یک آژانس تبلیغاتی، پیام خود را با مضمون «تخصیص یک روز به تکریم مادران، آنها را جاودانه می کند» پخش کرد و سرانجام در سال 1907 در روز یکشنبه 2 می – لحظه مرگ مادر آنا. روز

در لبنان، در اولین روز بهار و در ژاپن، در دومین یکشنبه ماه مه، مادران را با نمایشگاه نقاشی جشن می گیرند. کودکان شش تا چهارده ساله با کشیدن نقاشی از مادران خود قدردانی می کنند. هر چهار سال یکبار نقاشی های منتخب در نمایشگاهی به نام «مادر من» به نمایش گذاشته می شود.

چشمانی را که نگران تو بودند به خاطر بسپار
یاد دستانی که با نوازش هایشان درد تو را در شب آرام کردند
به خاطر بیاور دلی که بخاطر تو آزرده شد
سپس زانوهایت را روی زمین بگذار و از مادر به خاطر هدیه اش تشکر کن…

عمر حضرت زهرا (س) اگرچه کوتاه بود، اما زندگی پر برکت و درخشان ایشان، این بانوی بزرگوار را الگوی بی نظیری برای همه زنان در طول تاریخ قرار داد. زنی که دوران کودکی خود را در خانه شخص اول اسلام – پیامبر اکرم (ص) و دوران کودکی خود را در خانه شخص دوم ممتاز اسلام – علی (ع) و دو امام معصوم – امام حسن (ع) گذراند. و امام حسین علیه السلام. ) -، و دو دختر شجاع و فداکار – زینب و ام کلثوم – را به جامعه تحویل داد.

مادر و فرزند رابطه ای دوجانبه و حیاتی دارند که بدون آن ثبات جامعه مشکوک است! همچنین تجربه نشان داده است که اقدامات برای کمونیستی کردن جوامع و بیگانگی آنها از خانواده و زندگی خانوادگی و سرکار انداختن مادران پیامدهای باورنکردنی و نامطلوب دارد. کیبوتس ها در اسرائیل و اتحاد جماهیر شوروی که در این راستا آغاز شد، طعم شکست را چشید.

نماد روز مادر میخک قرمز برای مادر زنده و میخک سفید برای مادر فوت شده است. آنا جارویس این طرح را معرفی کرد و خرید گل برای مادران را رواج داد.
آنا جارویس، بنیانگذار روز مادر در مسیحیت – زنی که خودش هرگز مادر نشد – در سال 1948 در یک آسایشگاه سالمندان فیلادلفیا درگذشت. جالب اینجاست که تمام هزینه های نگهداری او و اقامت او در خانه سالمندان توسط فروشندگان گل تقبل شد. – افرادی که بیشترین بهره را از روز مادر بردند.

تاریخچه روز مادر - تاریخچه روز زن

تاریخچه روز مادر - تاریخچه روز زن

روز مادر در کشورهای مسیحی

مادر عزیزم وقتی چشمانم را به دنیا باز کردم. قلب کوچکم مهربانی لبخندت و نگاه پر از صداقت و صداقتت را حس کرده است. لحظه ای را دیدم که با لبخندم لبخند زیبایی بر چهره ی خسته ات نقش بست و دنیایت سبز شد و با اشک های من دلت لرزید و به طوفان تبدیل شد. از همان لحظه متوجه شدم که در کنار آن نگاه عاشقانه فقط احساس آرامش و شادی خواهم کرد.
مادر! چه کلمه ساده ای چه کلمه مقدس و چه مفهوم زیبایی! جالب است که زبان های مختلف واژه های مشابهی برای مفهوم مادر دارند. مامان – مامان – مامان – اوه … لبها برای گفتن این حرف شکل خاصی می گیرند! اوج احساس! اوج دوستی و عشق.

برخی از مردم یوگسلاوی سابق نیز روزی به نام “ماتریکس” را در ماه دسامبر جشن گرفتند. دو هفته پس از کریسمس، دختران و پسران جوان در حالی که مادرشان در سکوت کامل خوابیده دست و پای مادرشان را می‌بندند و وقتی از خواب بیدار می‌شود با تقدیم هدایای کوچکی که زیر بالش پنهان کرده بود، خود را آزاد می‌کند.
اگرچه هر کشوری با فرهنگ خاص خود نماد و دلیلی برای انتخاب روز مادر دارد. اما آنچه مهم است قدردانی و تشکر از مقام مادر است. و این مراسم بهانه ای است برای توجه بیشتر به مادران و نشان دادن اینکه چقدر آنها را دوست داریم.

مادر!
تمام دنیا شما را دوست دارند

و همانطور که روز تولد این بانوی گرانقدر به همت بنیانگذار جمهوری اسلامی – امام خمینی (ره) روز زن و روز مادر نامگذاری شد. “اگه یه روز مجبوری روز زن روزی بالاتر و ارجمندتر از روز باشد ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مبارک باد; زنی که مایه مباهات خاندان وحی است و همچون خورشید بر اسلام عزیز می درخشد. از بیانات امام خمینی (ره) در تاریخ 15/02/59

از نظر جامعه شناسی، مادر نوعی نقش اجتماعی است. نقشی که معلوم نیست اکتسابی است یا ذاتی! کودکی و دختر بودن نوعی نقش اجتماعی با کارکردها و وظایف اجتماعی ذاتی خود است و هیچکس در آن نقشی ایفا نمی کند. اما کار هرکس نقش اکتسابی اوست.

تاریخچه روز مادر در یونان به گذشته های دور برمی گردد. 25 سال قبل از ظهور عیسی مسیح (PSL)، الهه های یونانی وجود داشتند که به نوعی روز مادر برای آنها جشن گرفته می شد. مردم هنگ کنگ، پاکستان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی روز مادر را در ماه می جشن می گیرند. . مردم این کشورها که معمولا مسلمان هستند در این روز به دیدن مادران خود می روند و با در دست داشتن هدایایی مانند گل، کیک، زیور آلات و اشیای قیمتی از آنها قدردانی می کنند.