رای دیوان عدالت اداری در مورد سمپاد (استعدادهای درخشان) • مجله Image de la vie

در این رأی آمده است: «طبق بند 9 اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رفع تبعیض ناروا و ایجاد فرصت عادلانه برای همگان از لحاظ مادی و معنوی یکی از وظایف است. دولت جمهوری اسلامی ایران و بر اساس اصل نوزدهم قانون اساسی، مردم ایران از هر کسی که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و طبق اصل بیستم قانون اساسی، همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از کلیه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخوردارند.

اما چندی پیش در پی شکایت وزارت آموزش و پرورش و درخواست لغو بند 5 بند (د) دستورالعمل آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شماره 501/104 مورخ 28 اسفند 1397 در خصوص پذیرش. دانش آموزان پایه نهم بدون شرکت در امتحان پایه دهم در مدارس. استعدادهای درخشان، شورای عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی، دستورالعمل مذکور را مصداق تبعیض غیرقانونی و مغایر بند 9 اصل 3 و اصول 19 و 20 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دانست. و آن را لغو کرد.

لذا مغایر بند نهم اصل سوم و اصول نوزدهم و بیستم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بوده و به استناد بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و تشریفات از اعتبار ساقط است. دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲.مجله ازدواج

با توجه به مراتب فوق و با توجه به اینکه رتبه 5 جزء «د-1) ضوابط و شرایط ثبت نام» بند (د) دستورالعمل آزمون ورودی دبیرستان های دوره اول و دوم تیزهوشان سال تحصیلی 1401-1401. (موضوع ابلاغیه شماره 501/104 مورخ 28 اسفند 1397 از سوی رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) با رعایت ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان ورود به دبیرستان های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان. در خصوص امکان ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان بدون شرکت در پایه دهم، نمونه تبعیض غیرقانونی و عدم ایجاد تسهیلات عادلانه برای آحاد ملت.

در دفترچه راهنما و شرایط شرکت در آزمون های رقابتی ورودی دبیرستان های دوره اول و دوم متوسطه اول و دوم مشخص شده است: دانش آموزان سال نهم متوسطه با احتساب معدل کل خرداد ماه. پایه هشتم و نوبت اول پایه نهم حداقل 18 سال تمام باشد، نیازی به شرکت در کنکور پایه دهم نیست. ، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع متوسطه دوم دوره استعدادهای درخشان خواهند بود. پذیرش نهایی این دانش آموزان منوط به رعایت بند 16 آیین نامه مدارس استعدادهای درخشان می باشد.

رای دیوان عدالت اداری در خصوص سمپاد، تیزهوشان و استعدادهای درخشان

تعدادی از اولیای دانش آموزان مدارس تیزهوشان از برگزاری آزمون ورودی پایه دهم مدارس سمپاد گلایه دارند. این موضوع در شورای تخصصی دیوان عدالت اداری و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در حال بررسی است.

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان همه ساله برای شناسایی و جذب دانش آموزان مستعد ارشد برای ادامه تحصیل در دبیرستان های استعدادهای درخشان و بر اساس سیاست های اساسی این وزارتخانه و مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش و اساسنامه کشوری اقدام می کند. سازمان پرورش استعدادهای درخشان، آزمون ورودی دبیرستان های دوره اول و دبیرستان دوم استعدادهای درخشان را برگزار می کند.

زمان آزمون تیزهوشان پایه هفتم و دهم

امسال کنکور پایه هفتم ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 10 تیرماه ساعت 14:02 و آزمون تکمیل ظرفیت پایه دهم ساعت 9 صبح روز جمعه 11 تیرماه برگزار می شود. : 02 بعد از ظهر