دولت از سود سپرده های بانکی این افراد مالیات خواهد گرفت

طاغانی در پاسخ به این سوال که آیا سود حساب های بانکی مشمول مالیات است؟ وی گفت: بسیاری از بنگاه ها دارایی های خود را برای مدت طولانی در بانک ها نگهداری می کنند و سودهای کلانی به دست می آورند. بنابراین در قانون بودجه مصوب، سود سپرده اشخاص حقوقی مشمول مالیات است. اینکه بانک ها گفته اند ما ابتدا مالیات فعالیت اقتصادی خود را پرداخت کرده ایم و سپس سود را به حساب اشخاص حقوقی واریز می کنیم و مالیات این سود باید پرداخت شود، درست نیست.

50 درصد معافیت های مالیاتی حذف می شود

وی ادامه داد: در حال حاضر سه سال از وضع قانون پایانه های تجاری و مودیان عقب هستیم و این قانون باید در سال 1400 وضع می شد و طبق این قانون باید سهم همه از مالیات عادلانه باشد. سهم طبقات مختلف مالیاتی برابر نیست زیرا اطلاعات مالی مودیان شفاف نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بر اساس آنچه در برنامه هفتم آمده است معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف می شود، گفت: مناطق آزاد قانون خاص خود را دارند و برای اصلاح معافیت مالیاتی در مجلس فکر نمی کنیم. که به دلیل فلسفه این شکل گیری، حوزه های مالیاتی آنها باید حذف شود. قرار نیست همه معافیت های برنامه هفتم حذف شود، بلکه باید 50 درصد آن حذف شود و هدف تحقق عدالت مالیاتی است.مجله ازدواج

پول

کدام سپرده های بانکی مشمول مالیات هستند؟

تقانی با بیان اینکه کارمندان و کارگران کمترین فرار مالیاتی را دارند، افزود: نکته مهم در بحث مالیاتی این است که اطلاعات زیاد در سازمان امور مالیاتی جمعی است و بر اساس این داده های اقتصادی در بسیاری از زمینه ها مانند پرداخت کمک هزینه تصمیم گیری می شود.

برای پوشش این هزینه های بالا، دولت باید مالیات ها را افزایش دهد. سهم فعلی مالیات در بودجه 40 درصد است و باید دو برابر شود و تا زمانی که نخواهیم به 80 درصد برسیم کار سختی است.

سهم مالیات برخی از طبقات نامشخص است

وی با بیان اینکه نیازی به تبدیل سازمان امور مالیاتی برای تبدیل شدن به قلب داده های اقتصادی نیست، ادامه داد: لایحه جامع مالیات بر درآمد به دلیل اینکه منابع درآمدی افراد متفاوت است تصویب می شود، اما فقط برای درآمدهایی که به عنوان مالیات شناسایی شده است. پرداخت

سود حساب اشخاص حقیقی در بانک نیز مشمول مالیات شد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: مالیات بر درآمد کامل در بسیاری از کشورها اجرا می شود و هرکس بیشترین سود را از اقتصاد می برد باید مالیات بیشتری بپردازد. مشکل بعدی ساماندهی معافیت ها است که در برنامه هفتم پیش بینی شده است، زیرا بسیاری از افراد درآمد زیادی دارند و در صورت عدم نیاز به معافیت مالیاتی در طول زمان، از معافیت های زیادی بهره مند می شوند و اقدام سوم مجلس قانون مالیات مشاغل است که به تصویب مجلس رسیده و در شورای نگهبان در حال بررسی است و قبل از برنامه هفتم نهایی می شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در قانون بودجه مصوب شد از سود سپرده های بانکی اشخاص حقوقی مالیات اخذ شود.
مهدی تقیانی در برنامه زنده تهران بیست درباره وضعیت مالیات های استانی در کشور گفت: بحث مالیات در کشور ما هنوز جای خود را پیدا نکرده است. امسال حدود 600 هزار میلیارد تومان نفت به بودجه، 800 هزار میلیارد تومان مالیات به بودجه کمک می کند و مابقی بودجه از محل فروش کالا، دارایی، بدهی و … تامین می شود. مجموع درآمدهای نفتی و مالیاتی معادل هزینه های اداری حقوق کارکنان دولت است. دولت باید هزینه های خود را کاهش دهد و کامپیوتری شدن کار را انتخاب کند و روند پس انداز را آغاز کند.

سهم مالیات در بودجه باید دو برابر شود