دلیل پرداخت نشدن کمک مالی در فوریه 1401 • تصویر از مجله زندگی

برخی از افراد هنوز کمک هزینه این ماه را دریافت نکرده اند و برخی دیگر مبلغ کمتری دریافت کرده اند. چرا کمک نقدی واریز نشد؟
30 بهمن طبق روال ماه های قبل واریز کمک نقدی 300 و 400 هزار تومان ساخته شد. اما عده ای می گویند کمک هزینه آنها واریز نشده است و عده ای هم که کمک 400 هزار تومانی دریافت کردند مبلغ 300 هزار تومان دریافت کردند.
هنوز هیچ یک از مسئولان سازمان هدفمندسازی یارانه ها توضیحی درباره عدم پرداخت یارانه افراد خاص در بهمن ماه ارائه نکرده اند. اما قبلاً اعلام کرده بودند که دهک خانوار شناور است و دهک درآمدی خانوار می تواند تغییر کند و مردم می توانند از دهک به دهک دیگر بروند.

چرا برای من که یک خانواده 3 نفره هستم و جزو اقشار کم درآمد جامعه هستم 420 هزار تومان هزینه نمی کنید؟

ما دو نفریم، برای یک نفر واریز می شود».

برای من دو ماه است که تشکیل نشده است، من هم مراجعه کردم و جواب ندادند، نمی‌دانند چرا پرداخت نشده است.»

همچنین راه دیگر ردیابی با استفاده از کد کشور است. مردم میتوانند با شماره تلفن گویا 09200006369 تماس بگیرید. در مرحله بعد باید کد ملی سرپرست خانوار را وارد کنند. با درج کد ملی و شماره تماس سرپرست خانوار مشخص می شود که یارانه به خانوار تعلق می گیرد یا خیر.

پیام برخی افراد در این خصوص به شرح زیر است:

علت عدم پرداخت کمک بلاعوض در بهمن 1401

سئوال من این است که 400 تومان کمک بلاعوض می گرفتم، الان یکدفعه به 300 تومان کاهش یافت، تحت پوشش کمیته امداد هستیم، ما یک خانواده 3 نفره هستیم.

“در ضمن من فقط دهم اول هستم، فعلا کمک هزینه من قبل از این زمان واریز نشده است، 20 بعد از ظهر واریز شده است، کمکم کنید، چه کار کنم؟”

دلیل عدم پرداخت کمک هزینه

آیا یارانه خریداران یک دلار سهمیه حذف شده است؟

با پیگیری های تجارت نیوز مشخص شد که مشکلات کجاست. اختلال در سیستم در دو بانک افرادی که کمک هزینه خود را از بانک قرض الحسنه مهر و بانک رفاه دریافت می کنند، هنوز مبلغ کمک هزینه را دریافت نکرده اند. اخلال در سیستم – مسائلی که برای ایرانیان چندان تازگی ندارد – به عنوان علت این امر ذکر شده است، اما به ترس خانواده مبنی بر حذف آنها از گروه دریافت کنندگان کمک هزینه دامن زده است. این در حالی است که پیشتر داریوش ابوحمزه، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اعلام کرده بود که دولت در حال حاضر هیچ برنامه و سیاستی برای حذف کمک بگیران تا پایان سال ندارد.

«سلام قبلا کمک هزینه ما برای سه نفر یک میلیون و 200 هزار تومان بود و از دهک اول تا سوم بودیم، بعد کمک هزینه ما شد 900 هزار تومان و این ماه هم 550 هزار تومان است! دلیل کم پرداختی کمک هزینه چیست؟

من بانک رفاه هستم اما برای من هم واریز نشد.»

چرا یارانه بهمن ماه کاهش می یابد؟ »

خواندن: آخرین اخبار اعطای نقدی 24 ساعت گذشته

مقامات مربوطه می‌گویند که مردم می‌توانند از راه‌های مختلف به عشریه یا سایر مسائل کمک نقدی اعتراض کنند. هر دو سیستم معرفی شدند. یکی سامانه ثبت اعتراض و درخواست تجدیدنظر و دیگری سامانه ثبت نام بازماندگان کمک هزینه. وزارت امور اجتماعی نیز اعلام کرده است که سرپرستان خانوار می توانند درخواست خود را به نشانی ثبت نام یا پیگیری کنند https://hemayat.mcls.gov.ir بازدید کنید.

سررسید وام کرونا تمام شد دلیل کاهش کمک هزینه در این ماه چه بود؟ مالیات یا چیز دیگری؟ حدود 22 هزار تومان برای یک خانواده سه نفره کم شد در حالی که حتی وام مرحله دوم را هم نگرفتیم!».

«عاشق من نشو. ما بانک قرض الحسنه مهریران هستیم.

ما هم بانک رفاه هستیم، هنوز واریز نشده‌ایم، بعضی‌ها می‌گفتند روی حساب می‌نشیند، اما پیامک نیامد، اما موجودی است، موجودی دریافت کردیم، اما خبری نشد!

اما گروه بعدی دریافت کنندگان کمک بلاعوض به میزان کمک هزینه اعتراض دارند. ظاهرا برخلاف ماه های گذشته به جای 400 هزار تومان، 100 هزار تومان کمتر به حساب آنها واریز شده است. در همین رابطه وزیر اقتصاد پیشتر توضیح داده بود که تغییری در میزان کمک نقدی ایجاد نمی شود و از این پس شاهد این تغییر خواهیم بود. لایحه مالی در حالی تقدیم مجلس شد که میزان کمک نقدی ثابت مانده بود. هنوز هیچ مقامی در این خصوص اظهار نظر نکرده است، تنها امروز طیبه حسینی سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه ها در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پرداخت کمک نقدی تا پایان سال تغییری نمی کند، اما در بودجه سال آینده بدون توجه به اینکه مبلغ اعلام شده برای یارانه، همان مقدار خواهد بود، پرداخت می شود. با این حال سرپرستان خانوار از کجا می توانند اعتراضات خود را پیگیری کنند؟

روش های متعدد برای پیگیری پرداخت های کمک نقدی

دو ماه پیش همزمان با افزایش قیمت دلار و خرید دلار سهمیه ای اعلام شد افرادی که دلار سهمیه ای می خرند از لیست یارانه ها حذف می شوند.

علت واریز نشدن کمک بلاعوض به حساب رفاه و وام مهر ایران

چرا کمک هزینه در بهمن ماه کمتر پرداخت شد؟
دسته دوم پیام ها برای افرادی است که کمک های بلاعوض واریز شده است اما مبلغ آن به اندازه ماه های قبل نیست.

“میگویند اگر سهمیه گرفته ایم، امکان حذف یارانه وجود دارد. دلار دریافت کردم اما کمک هزینه ام کم نشد و مانند ماه های گذشته واریز شد.مجله ازدواج