دلایل مهم مشاوره قبل از ازدواج چیست؟ • تصویر مجله زندگی

مشاوره قبل از ازدواج

سه دلیل که نیاز به مشاوره قبل از ازدواج را اثبات می کند

برای درک بهتر اهمیت جلسات مشاوره قبل از ازدواج در این قسمت سه نکته بسیار مهم را بیان می کنیم. به این ترتیب نیاز به انجام این کار را بهتر درک خواهید کرد.

برنامه ریزی دقیق بعد از عروسی

مشاور ازدواج همچنین می تواند مراحل سخت و آسان زندگی مشترک را ترسیم کند تا زوج ها را از افکار اشتباه خود خارج کند. به این ترتیب همسران نیز می توانند با دید بهتری در رابطه با ازدواج تصمیم گیری کنند.

دانش متقابل کامل

اکثر زوج هایی که در شرف ازدواج هستند اطلاعات درستی در مورد مشاوره قبل از ازدواج ندارند. آنها نمی دانند که این جلسات چه فوایدی دارد یا اینکه آیا قبل از ازدواج باید به زوج درمانگر مراجعه کرد یا خیر؟ در این مقاله نیاز به مشاوره قبل از ازدواج و مزایای این جلسات مشاوره را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

ما سعی کرده ایم مهم ترین دلایل مشاوره قبل از ازدواج را با شما خوانندگان عزیز در میان بگذاریم. اگر در شرف ازدواج هستید و نیاز به مشاوره مناسب در این زمینه دارید می توانید از خدمات کلینیک پیروز استفاده کنید. روانشناسان ما در کلینیک پیریزی علاوه بر ازدواج در زمینه های مختلف دیگری مانند خانواده و افسردگی و … نیز به مراجعان مشاوره می دهند.مجله ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج نوعی قرار ملاقات است زوج درمانی تماس گرفت. که در آن مشاور زوج های جوان را برای درک و شناخت بهتر یکدیگر راهنمایی می کند. در این جلسات افراد می توانند با ویژگی های شخصیتی خود و فردی که به عنوان همسر آینده خود انتخاب کرده اند آشنا شوند. همچنین، آنها می توانند سازگاری خود را با طرف مقابل بسنجند و به طور کلی تخمین می زنند که رابطه آنها در آینده چگونه پیش خواهد رفت.

انتخاب یک مشاور ازدواج خوب نیز تاثیر بسیار مهمی در زندگی زناشویی زوج ها دارد. شاید تا حد زیادی از طلاق و مشاوره طلاق جلوگیری کند بنابراین بهتر است زوجین از قبل ویژگی های یک زوج درمانگر مناسب را بدانند. به عنوان مثال، یک زوج درمانگر خوب علاوه بر داشتن آموزش های مرتبط در این زمینه، دارای ویژگی های اخلاقی مهمی مانند صبر، گوش دادن خوب، فرهنگ عمومی عالی و غیره است.

اکثر افراد نمی دانند در جلسات مشاوره قبل از ازدواج به چه موضوعاتی پرداخته می شود، بنابراین تصمیم گرفتیم در این قسمت به آن موضوعات بپردازیم.

اعتقادات مذهبی

باورهای مذهبی بیش از آنچه فکر می کنید بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می گذارد. زوج هایی که از نظر مذهبی سازگار هستند زندگی موفقی دارند. عقاید مذهبی متفاوت یک زوج باعث اختلاف بین آنها می شود. مشاور ازدواج نیز وظیفه دارد برای درک کامل اعتقادات مذهبی طرف مقابل، عقاید آنها را به زوجین اطلاع دهد. اما اگر اختلاف نظر آنها بسیار شدید باشد، مشاور به آنها کمک می کند تا تصمیم عاقلانه ای بگیرند.

ویژگی های شخصیتی

همانطور که قبلاً گفتیم، جلسات مشاوره قبل از ازدواج این یک راه عالی برای زوج ها برای شناخت بهتر یکدیگر است. با این حال هنوز افرادی هستند که فکر می کنند جلسات مشاوره برای زوج های جوان غیر ضروری است. باید بدانید که این فکر کاملا اشتباه است زیرا افراد نمی توانند بدون شناخت خوب طرف مقابل زندگی خود را شروع کنند. از طرفی اگر زن و شوهری همسر خود را به خوبی نشناسند، ظرفیت مدیریت خوب بحران های زندگی خود را ندارند. همچنین باید بدانید که این جلسات فقط برای آشنایی زوج ها با یکدیگر نیست، بلکه مشاوران تمام مهارت ها و نکاتی را که هر فرد در ابتدای ازدواج باید بداند به آنها آموزش می دهد. این آموزش ها و مشاوره ها همان چیزهایی است که یک زوج سالمند پس از یک عمر زندگی زناشویی دریافت می کنند. اما مسلماً اگر یک فرد آگاه در همان ابتدای ازدواج این موارد را به زوج های جوان یادآوری کند، زندگی آنها بهتر و پربارتر می شود. احتمالا اکنون نیاز به جلسات مشاوره قبل از ازدواج را درک کرده اید.

اغلب زوج ها در ابتدای زندگی زناشویی خود به دلیل نگرانی ها و درگیری های ذهنی از شناخت خوبی از همسر آینده خود بازمانده اند. این در مورد خانواده های آنها نیز صدق می کند. اما بعدا با شناخت طرف مقابل و انتظارات او می توانند به انتخاب بد خود پی ببرند. بنابراین ترجیحاً دو نفر قبل از ازدواج با یکدیگر آشنا شوند تا بعداً از انتخاب خود پشیمان نشوند.

در جلسات مشاوره ازدواج چه موضوعاتی مطرح می شود؟

تصور اکثر افراد قبل از ازدواج و زندگی مشترک این است که یک زندگی رویایی در انتظار آنهاست. آنها فکر می کنند پس از ازدواج و یافتن فرد ایده آل خود، تمام سختی های زندگی به پایان می رسد و مسیری بدون فراز و نشیب و خوشبختی کامل آغاز می شود. اما اصلا اینطور نیست! ازدواج مرحله ای از زندگی است که در آن آزمایش ها و مشکلات بسیاری در انتظار افراد است. البته این بدان معنا نیست که زوج ها هیچ گاه روحیه خوبی ندارند یا کل زندگی آنها سخت و فلاکت بار است. زندگی زناشویی برای همه زوج ها، در حالی که شاد است، با چالش هایی همراه است. بنابراین زوجین نباید آن را به عنوان یک رویا و یک آرزو تلقی کنند.

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند موفقیت زوج ها را در زندگی نشان دهد هماهنگی آنها با یکدیگر است. اگر یک زوج برنامه ها و اهداف یکسانی نداشته باشند، مسلماً تفاوت های زیادی با هم خواهند داشت. مثلا اکثر مردان ایرانی علاقه زیادی به بچه دار شدن دارند در حالی که ممکن است همسرانشان شرایط تربیت فرزند را نداشته باشند. به این ترتیب زوج ها اختلافات و اختلافات زیادی را در زندگی خود تجربه می کنند. اما مشاوران در جلسات اول اهداف و برنامه ها را به درستی به آنها توضیح می دهند تا بعداً در این موارد اختلاف نظر نداشته باشند.

رویایی نیست!

به طور کلی می توان گفت که هدف اصلی جلسات مشاوره قبل از ازدواج این است که زوجین بتوانند زندگی مشترک بهتری را آغاز کنند و با وجود همه مشکلات و محدودیت ها زندگی موفقی در آینده داشته باشند.

اهمیت و دلایل مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

نکته دیگری که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج بررسی می شود ویژگی های شخصیتی و درک اخلاقی زوجین است. وقتی روحیات و خصوصیات اخلاقی زوج ها خیلی متفاوت است، نمی توانند کنار بیایند. مثلاً یکی از آنها درونگرا و دیگری برونگرا است، یک نفر بسیار منظم است و دیگری بسیار شلخته، همه این خصوصیات باعث ایجاد اختلاف در زندگی زناشویی می شود. در این شرایط مشاور وظیفه دارد این موارد را به خوبی بررسی کند تا بعداً بین زوجین بحثی پیش نیاید.

یک مشاور ازدواج خوب چه ویژگی هایی دارد؟