دست انداز وام ازدواج

زالی ادامه داد: ازدواج در شرایطی که جوانان در نقطه اوج بالندگی هستند، موجب افزایش اعتماد به نفس جوانانمیشود. او در ادامه به تبصره ماده 37 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اشاره کرده و افزود: معاونت امور جوانان میتواند با همکاری سازمان تبلیغات مجوز مراکز همسریابی را صادر کند که آییننامه آن در حال تدوین و سامانه آن در حال راهاندازی است. وی خطاب به دانشجویان گفت: طبق فرمایش قرآن کریم «هدف از ازدواج رسیدن به آرامش و ثبات روانی است و خداوند بین طرفین محبت قرار داده است» به این معنی که ذات اقدس الهی ضمن ازدواج در قلب دو زوج عشق و عاطفه نهاده است. در سال 1399 نرخ ازدواج 556 هزار و 727 مورد بوده و در سال 1400 این نرخ به 568 هزار و 930 مورد رسید که به معنی رشد حدود 2،2 درصدی ازدواج در سال 1400 است. به گفته دبیر ستاد ملی گرامیداشت هفته ازدواج، برای افزایش آمار ازدواج برنامههای جدیدی پیادهسازی شده که از جمله آنها میتوان به ارتباط مجمع خیرین با صنف تالارها، آرایشگران و خدمات عروسی اشاره کرد، تا به زوجین خدماتی با درصد پایینتر و تخفیف بیشتری ارائه دهند، چرا که با کاهش نرخ خدمات مرتبط با ازدواج و کم شدن مخارج جشن ازدواج جوانان رغبت بیشتری برای ازدواج پیدا خواهند کرد.

متقیفر با بیان اینکه شعار هفته ملی ازدواج در سالجاری «ازدواج آسان و آسمانی» است، توضیح داد: با وجود اینکه مبالغ وامها افزایش پیدا کرده اما همچنان مشکلاتی در این حوزه وجود دارد، یکی از مهمترین مشکلات موجود بحث ضمانت وام ازدواج است، بانک مرکزی باید در این حوزه ورود کرده و چارهای بیندیشد، زیرا در حال حاضر بانکها سلیقهای عمل میکنند، مشکل دیگری که باید درصدد رفع آن باشیم این است که سقف زمانی پرداخت وام ازدواج پس از ثبتنام برای ارجاع به شعبه مشخص نیست و بانکها برای زمان پرداخت وام به جوانان نیز مدت مشخصی را اعلام نمیکنند. زالی با بیان این که ازدواج دانشجویی در کشور به الگویی برای ازدواج آسان تبدیل شده است اظهار داشت: آمار و مطالعات بیانگر این است که ازدواجهای دانشجویی از با ثبات ترین ازدواجها در کشور هستند. متقیفر، درباره برگزاری کارگاههای آموزشی با هدف افزایش ازدواج توضیح داد: سالانه حدود پنج هزار کارگاه آموزشی پیش از ازدواج در کشور برگزار میکنیم و در راستای فرهنگسازی مشاوره، این معاونت میزهای تخصصی مشاوره را در اماکن عمومی نظیر مترو و پارکها قرار میدهد، البته این کار یک دوره در ماه رمضان امسال در پنج ایستگاه مترو در پایتخت انجام شد و متوجه شدیم که کاری کاملاً مؤثر است زیرا در آن بازه زمانی بیش از 12 هزار مراجعه داشتیم.

از اینرو درصدد هستیم تا در تابستان با همکاری شهرداری و مترو دوباره این پروژه را به مرحله انجام برسانیم، قطعاً در استانها نیز بتدریج این قبیل مشاورهها در اماکن عمومی انجام خواهند شد. معاونت ورزش و جوانان با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران قصد دارد که در بحث ازدواج آسان، از طریق بیلبوردهای شهر تهران در فضای شهری نیز فرهنگسازی داشته باشد. مدیرکل دفتر برنامهریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان با اعلام این مطلب که اتفاق خوبی در بین دستگاهها برای ازدواج جوانان در حال شکلگیری است، گفت: ادارات کل ما در استانها و وزارت ورزش و جوانان برنامههای متعددی برای گرامیداشت هفته ازدواج برنامهریزی کردهاند که از جمعه 10 تیر ماه در سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) برگزار میشود و تا 16 تیرماه ادامه دارد. مهمترین برنامههای این هفته نیز برگزاری «جشن وصال» در روز 10 تیرماه است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی خدیوی نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز در این مراسم با اشاره به این که ازدواج تصمیمی بزرگ و سخت و در عین حال نقطه عطف زندگی هر انسانی است، اظهار داشت: ازدواج مسیر زندگی را تغییرمیدهد بنابراین نمی توان این تصمیم را سهل گرفت و یا به راحتی به تاخیر انداخت. در این راستا پویشی را راهاندازی کردهایم که از جمعه آغاز میشود و از جهت رسانهای و فضاسازی شهری دنبال خواهد شد تا افراد تجربههای ازدواج آسان خود را منتقل کنند و با قرعه کشی جوایزی نیز به این افراد تعلق میگیرد. آیین ازدواج دانشجویی شاخه نبات با حضور دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی خدیوی نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سمیه اسماعیلی معاون دانشجویی و فرهنگی و جمعی از مسئولان و دانشجویان در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی برگزار شد.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با مجله خبری wedlockmag وب سایت خود باشید.