دستورالعمل شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو رونمایی شد

در بند 5 ماده 5 که مهمترین موضوع این روزهاست، اعلام شد که از این پس خودروسازان موظفند محصولات خود را تا سیستم یکپارچه فروش خودرو، پس انداز و فروش; بنابراین می توان نتیجه گرفت که عرضه خودرو در بورس دستگیر شده است.
با انتشار این دستورالعمل بازار سرمایه به این خبر واکنش نشان داد و سهام گروه خودرو و همچنین کل بورس با فشار عرضه مواجه شدند و حتی برخی نمادها به صف انتظار فروش نزدیک شدند.
اکنون باید منتظر تصمیم مقامات مسئول دستورالعمل شورای رقابت باشیم.

9 شرایط ثبت نام خودرو جدید

برای دریافت متن دستورالعمل قیمت گذاری خودرو اینجا را کلیک کنید.

بندهای مهم مصوبه شورای رقابت

با ابلاغ این مصوبه عملا شورای رقابت مشخص می شود دستورالعمل قیمت گذاری خودرو توقیف شده و دستورالعمل بازار خودرو که شامل تنظیم قیمت، کمیت و شرایط دسترسی است توسط «کارگروه تخصصی خودرو» تدوین شده است. قیمت گذاری نمی کند و تنها دستورالعملی را تدوین می کند و اجرای آن بر عهده دولت است.

ب- در روش پیش فروش حداکثر تا 50% مبلغ خودرو به اندازه مبلغ ودیعه (و بر اساس بخشنامه آگهی فروش که طبق تبصره 4) قانون حمایت از حقوق مصرف کننده خودرو پرداخت می شود. مصوب 1395 هیات وزیران بله باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تاپس نمی تواند این مبلغ را از خرید خودرو برداشت کند.

تبصره: در صورت بهبود وضعیت بازار از نظر عرضه و تقاضا، بنا به پیشنهاد کارگروه خودرو و تصویب شورای رقابت، محدودیت ها و شرایط فوق بسته به مدل خودرو و شرکت قابل تعدیل و بازنگری است.مجله ازدواج

به گزارش تسنیم، اواسط آذرماه امسال قیمت گذاری خودرو با تصویب شورای رقابت برای ورود به تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو وارد چالش جدیدی شد. شصت و سومین مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ 7 مهر 1400 در خصوص تنظیم بازار خودرو، دستورالعمل تشکیل «کارگروه تخصصی خودرو» به تصویب شورای رقابت می‌رسد.

در بند 2-3 این دستورالعمل تصریح شده است که «با هدف نهادینه‌سازی رقابت برای هر خودرو، بر اساس قیمت حداقل سه خودروی خارجی هم‌رده از نظر کلاس، کیفیت و استاندارد، قیمتی در نظر گرفته می‌شود. شورای رقابت مستقیماً یا از طریق وزارت امنیت از ظرفیت مؤسسات تخصصی داخلی و در صورت لزوم از مراجع معتبر خارجی برای تعیین معیارهای مقایسه استفاده خواهد کرد که به طور خلاصه و مبنای اقدام در جلسه گروه حوزه خودرو در دوره های 6 ماهه یا یک ساله؛ و اینکه آیا این دستورالعمل صحیح است، هیچ نشانه ای از بورس کالا در شرایط آن وجود ندارد.

بر اساس دستورالعمل شورای رقابت، متقاضیان خرید خوردو باید دارای شرایط زیر باشند:

  1. حداقل سن داوطلبان برای خرید خودرو 18 سال می باشد.
  2. داشتن گواهینامه رانندگی برای خریداران خودرو الزامی است.
  3. متقاضیانی که طی 48 ماه گذشته برای شرکت های ایران خودرو و سایپا فاکتور خودرو صادر کرده و یا طی 24 ماه گذشته برای سایر شرکت ها فاکتور خودرو صادر کرده اند، مجاز به ثبت نام و خرید خودرو نیستند.
  4. داوطلبانی که دارای پلاک فعال هستند می توانند ثبت نام کنند و خرید ماشین ندارد
  5. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص ثالث (حتی وکالتی) و همچنین فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع می باشد.
  6. امکان صلح در قرارداد وجود ندارد.
  7. عرضه کننده خودرو موظف است با اتخاذ و اجرای روش های پیشگیرانه از انتقال سند به مدت حداقل یک سال از جمله رهن سند خودرو جلوگیری کند.
  8. امکان ثبت نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
  9. مبلغی از قیمت فروش خودرو باید در حساب خریدار موجود باشد که بسته به نوع طرح فروش متفاوت است:

در دستورالعمل جدید شورای رقابت 9 شرایط جدید ثبت نام خودرو اعلام شده است.
به گزارش اختاز نیوز به نقل از تسنیم، شورای رقابت امروز دستورالعمل قیمت گذاری خودرو را در قالب اطلاعیه ای ابلاغ کرد که در آن 9 شرط برای خرید خودرو برای مشتریان ارائه شد.

شورای رقابت در دستورالعمل امروز اعلام کرد: بازار تمامی خودروهای سواری اعم از خودروهای تولیدی، مونتاژی و وارداتی انحصاری شناخته شده و از این پس بر اساس دستورالعمل شورا قیمت گذاری می شود.

الف- در روش های فروش فوری یا فوق العاده 50 درصد مبلغ فروش خودرو (براساس بخشنامه آگهی فروش) باید در. حساب پروکسی مدعی باشید و امکان برداشت این مبلغ قبل از خرید خودرو وجود ندارد.

در حال حاضر یک ماه از انتشار این اطلاعیه توسط شورای رقابت می گذرد و این اداره کل امروز رسما از دستورالعمل قیمت گذاری خودرو رونمایی کرد.