در صورت رهن بودن سند خودرو از شرایط فروش خودرو حذف می شود

وی همچنین پیشنهاد برخی نهادهای تجدیدنظر قضایی را در بررسی و اتخاذ این تصمیم موثر دانست.

روابط عمومی شورای رقابت دلایل حذف شرط یکساله گرفتن سند خودرو به عنوان رهن را تشریح کرد.

در تاریخ 11/11/1401 پانصد و چهل و سومین جلسه شورای رقابت با موضوع «بخشنامه تنظیم بازار خودروهای سواری» تشکیل شد. با توجه به وضعیت انحصاری بازار خودروهای سواری در کشور، با افزایش شاخص های تمرکز، انباشت تقاضای بازار، ممنوعیت یا محدودیت واردات در سال های اخیر، کاهش حق انتخاب مصرف کننده و برخی مقررات قانونی از جمله. بند 12 قانون حمایت از خانواده و جوانان 24/7/1400 بند (و) تبصره (7) قانون دارایی مصوب 1401 کل کشور و تبصره 5 قانون اصلاح ماده (10) سازمان قانون صنعت خودرو مصوب 9/9/1301 وضعیت انحصاری این بازار را بدتر کرد. در کارگروه خودرو پس از دریافت نظرات و پیشنهادات مشورتی، بر اساس بند 5 ماده 58 قانون اجرای سیاست های کلی، اصل 44 قانون اساسی و بر اساس مفاد ماده 2 و ماده 7 قانون ساماندهی خودرو. صنعت در جلسه شماره 543 مورخ 11/11/1401 تنظیم بازار خودروهای سواری را تصویب کرد.

توضیح شورای رقابت در خصوص حذف شرط رهن از سند ثبت خودرو

سپهر دادجوی توکلی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه اخیر شورای رقابت در خصوص حذف شرط رهن سند خودرو، اظهار کرد: این تصمیم در نهایت موجب افزایش عرضه ثانویه در بازار و کنترل تجارت غیرقانونی می شود. از این محصول با لغو شرط اخذ رهن سند خودرو معاملات شفاف می شود و این به افزایش عرضه کمک می کند.

بر اساس این گزارش، موضوع مصوبه 571 شورای رقابت، اصلاح مصوبه 543 این شورا (دستورالعمل 543 تنظیم بازار خودروهای شخصی) است. بر این اساس بند 7 ماده 4 بخشنامه 543 (تنظیم بازار خودروهای سواری) مورخ 11 بهمن 1401 شورای رقابت مبنی بر اینکه «تامین کننده خودرو موظف است از روش های پیشگیرانه برای جلوگیری از نقل و انتقال سند حداقل برای جلوگیری از انتقال سند استفاده کند. یک سال، از جمله در رهن سند خودرواتخاذ و اجرا شود، حذف می شود.

استعلام سند رهن خودرو

امروزه با افزایش قیمت ها در بازار خودرو، بسیاری از افراد اقدام به خرید اقساطی خودرو می کنند. به خرید اقساطی خودرو لیزینگ خودرو نیز گفته می شود. زمانی که از ایران خودرو یا سایپا خودرو قسط می خریم، معمولا سند خودرو در رهن این شرکت ها می ماند و تا زمان تسویه و استرداد قسط نهایی به نام مالک ثبت نمی شود. یعنی روی برگه سبز رنگ ماشین مهر سند در رهن نوشته شده است. درست مانند زمانی که سند یک خانه یا ملک برای وام و غیره در رهن بانک است.مجله ازدواج

در رهن سند خودرو

فروش خودروی تحویلی بدون مشکل پیش رفت

به گزارش زندگی تصویر به نقل از خودروبانک: آخرین مصوبه شورای رقابت نشان می دهد که روش بازدارندگی شرط رهن یک ساله سند خودرو حذف شد تا از انتقال سند از خودرو جلوگیری شود. این تصمیم در خصوص اصلاحات بخشنامه 543 شورای رقابت (دستورالعمل تنظیم بازار خودروهای سواری) به عنوان ماده 7 ماده 4 اعمال شد. در این دستورالعمل اشاره شده است که «وظیفه تأمین‌کننده خودرو اتخاذ و اجرای روش‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار است. انتقال سند از جمله گرفتن سند خودرو به عنوان رهن» و اکنون با حذف این ماده دیگر نیازی به اجرای آن نیست.

شرح دستورالعمل 543 شورای رقابت

اگر خودروی شما یا خودرویی که می خواهید بخرید در رهن یکی از شرکت های فروش خودرو لیزنیگی است، برای اطلاع از سند باید به سایت نمایندگی خودرو مثلا سایپا یا ایران خودرو مراجعه کنید. در این سایت با استعلام رهن سند خودرو، مشخصات تماس مالک و تعداد اقساط باقی مانده به شما نمایش داده می شود.

پس از تسویه کامل بدهی و پرداخت آخرین قسط، سند تبدیل به «سند رهن» می شود و به نام مالک ثبت می شود. رهن خودرو در مراکز تعویض پلاک انجام می شود و نیازمند مدارک زیر است:

  • برگه اصلی خودرو
  • اصل برگ سبز ماشین
  • مدارک مربوط به تأیید محل سکونت مالک خودرو مانند بیمه اجتماعی، مبایعه نامه یا سند مالکیت
  • بیمه مسئولیت معتبر
  • مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی