درمان اختلال نعوظ با پروتز آلت تناسلی • مجله ازدواج

انواع پروتز آلت تناسلی برای درمان اختلال نعوظ

پروتز آلت تناسلی بر اساس عوامل متعددی مانند ترجیحات فردی بیمار، ملاحظات آناتومیکی و تخصص جراح انتخاب می شود. هر نوع پروتز آلت تناسلی مزایا و ملاحظات خاص خود را دارد. متخصص پروتز با توجه به نیازها و شرایط خاص هر بیمار آلت تناسلی مناسب را انتخاب می کند.

کاندیدای درمان اختلال نعوظ با پروتز آلت تناسلی چه کسانی هستند؟

لازم به ذکر است که پروتز آلت تناسلی باعث افزایش حس یا میل جنسی نمی شود. پروتز آلت تناسلی فقط برای تسهیل فرآیند فیزیکی دستیابی به نعوظ در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، بیماران باید برای تصمیم گیری در مورد جراحی پروتز آلت تناسلی با یک متخصص اورولوژی مشورت کنند. پزشک وضعیت بیمار را ارزیابی می کند، او را از فواید و خطرات احتمالی جراحی آگاه می کند و تعیین می کند که آیا کاشت پروتز آلت تناسلی تصمیم درستی است یا خیر.

انواع پروتز آلت تناسلی برای درمان اختلال نعوظ

مراقبت های بعد از کاشت پروتز آلت تناسلی شامل موارد زیر است:

 • مدت بستری شدن در بیمارستان: ممکن است لازم باشد برای نظارت و کنترل درد یک یا دو روز در بیمارستان بمانید.
 • مدیریت دردمسکن های تجویزی را طبق دستور مصرف کنید و هرگونه درد مداوم یا شدید را به پزشک خود گزارش دهید.
 • مراقبت از زخم: دستورالعمل های پزشک خود را برای مراقبت از زخم به دقت دنبال کنید، مانند خشک و تمیز نگه داشتن محل جراحی.
 • محدودیت فعالیت ها: طبق دستور پزشک، از انجام فعالیت های بدنی شدید، بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت جنسی برای مدتی خودداری کنید.
 • ویزیت بعد از عمل و پیگیری های تکمیلی: بعد از عمل در زمان های مشخص شده به پزشک مراجعه کنید تا روند بهبودی را پیگیری کند، مشکلات یا نگرانی های خود را به او بگوید و توصیه های لازم را در خصوص از سرگیری تدریجی فعالیت های روزانه دریافت کند.

عوارض درمان اختلال نعوظ با پروتز آلت تناسلی

جزئیات خاص جراحی متغیر است و به نوع پروتز انتخابی و شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد.

مراقبت های بعد از کاشت پروتز آلت تناسلی

نصب پروتز آلت تناسلی

هزینه جراحی پروتز آلت تناسلی بسیار متغیر است و به عوامل متعددی مانند موقعیت جغرافیایی کلینیک، مرکز درمانی که در آن عمل انجام می شود، نوع پروتز انتخابی و سایر عوامل خاص مرتبط با وضعیت هر بیمار بستگی دارد. بهترین کار این است که با پزشک مشورت کنید یا با مرکز درمانی تماس بگیرید تا برآورد دقیقی از هزینه جراحی پروتز آلت تناسلی داشته باشید.مجله ازدواج

برای آماده شدن برای جراحی پروتز آلت تناسلی، این دستورالعمل های مهم را دنبال کنید:

 • برای اطمینان از اینکه کاندید مناسبی برای جراحی پروتز آلت تناسلی هستید، به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.
 • برای اطمینان از سلامت عمومی و شناسایی خطرات احتمالی، یک ارزیابی پزشکی، از جمله آزمایش‌ها و معاینات لازم انجام دهید.
 • فهرستی از داروهای خود را به پزشک خود بدهید تا در صورت نیاز نسخه شما را تغییر دهند یا قبل از جراحی مصرف برخی داروها را متوقف کنند.
 • تغییرات لازم در سبک زندگی مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و عدم استعمال دخانیات یا نوشیدن الکل را ایجاد کنید.
 • توصیه های پزشک در خصوص آمادگی قبل از عمل مانند مدت زمان ناشتا بودن و استفاده از صابون ضد باکتری مخصوص را به دقت رعایت کنید.
 • برنامه ریزی های لازم را برای جراحی از جمله حمل و نقل به مرکز جراحی و کمک در روز عمل انجام دهید.

پروتز آلت تناسلی چگونه قرار می گیرد؟

درمان با آلت تناسلی مصنوعی این یک راه حل موثر برای افرادی است که نتوانسته اند با استفاده از روش های درمانی دیگر، اختلال نعوظ را درمان کنند. متخصص یک وسیله پزشکی را در کابینت پروتز آلت تناسلی قرار می دهد تا نعوظ در زمان مورد نظر حاصل شود. پروتز آلت تناسلی معمولاً فقط برای بیمارانی توصیه می شود که از روش های دیگر نتیجه ای دریافت نکرده اند یا بیماری های خاصی دارند. در هر صورت جراحی پروتز آلت تناسلی به بیماران این فرصت را می دهد تا عملکرد جنسی خود را بازیابی کنند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد جراحی پروتز آلت تناسلی با ما همراه باشید.

پروتز آلت تناسلی چیست؟

ایمپلنت یا پروتز آلت تناسلی یک وسیله پزشکی است که با جراحی به منظور درمان اختلال نعوظ (ED) در آلت تناسلی قرار داده می شود. پروتز آلت تناسلی به گونه ای طراحی شده است که مردان مبتلا به اختلال نعوظ می توانند نعوظ مناسب برای مقاربت داشته باشند و نعوظ را حفظ کنند.

ترمیم عملکرد جنسی هدف اصلی جراحی پروتز آلت تناسلی است. مردان می توانند در هر زمانی پس از جراحی پروتز آلت تناسلی نعوظ داشته باشند. مکانیک فیزیکی نعوظ پس از کاشت پروتز آلت تناسلی به طور مصنوعی بازتولید می شود و نیاز به عملکرد طبیعی نعوظ برطرف می شود. کاشت پروتز آلت تناسلی به طور قابل توجهی تجربه جنسی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به اختلال نعوظ شدید را که نتیجه ای از درمان های دیگر دریافت نکرده اند، بهبود می بخشد.

پروتزها به طور کلی برای درمان اختلال نعوظ شدید و برای بیمارانی که نتیجه ای از روش های درمانی دیگر دریافت نکرده اند یا بیماری خاصی دارند که درمان های دیگر را غیرممکن می کند توصیه می شود. کاندیداهای پروتز آلت تناسلی شامل گروه های زیر است:

 • بیماران مبتلا به اختلال نعوظ به دلایل فیزیولوژیکی یا فیزیکی: اگر علت اصلی اختلال نعوظ مربوط به مسائل آناتومیکی، مانند آسیب به اعصاب یا عروق آلت تناسلی باشد، یا ناشی از عوارضی مانند بیماری پیرونی باشد، پروتز آلت تناسلی ممکن است درمان مناسبی باشد.
 • بیمارانی که از درمان های دیگر نتیجه ای دریافت نکرده اند: پروتز آلت تناسلی اغلب زمانی توصیه می‌شود که سایر درمان‌های محافظه کارانه برای اختلال نعوظ، مانند داروهای خوراکی (ویاگرا، سیالیس)، دستگاه‌های مکش نعوظ یا تزریق، نتایج رضایت‌بخشی نداشته باشند یا بیمار به خوبی آنها را تحمل نکند.
 • افراد مبتلا به بیماری های دیگر: برخی از بیماری ها مانند دیابت، آسیب نخاعی یا سرطان پروستات به طور قابل توجهی بر عملکرد نعوظ تأثیر می گذارد. در صورتی که این دسته از بیماران با درمان های دیگر نتایج رضایت بخشی به دست نیاوردند و یا مانعی برای انجام سایر درمان ها وجود داشت، امکان جراحی پروتز آلت تناسلی بررسی می شود.
 • بیمارانی که خواهان راه حل دائمی هستند: آلت مصنوعی یک راه حل طولانی مدت و ایمن برای اختلال نعوظ است. پروتز آلت تناسلی برای افرادی مناسب است که به دنبال راهی دائمی تر برای بازگرداندن عملکرد جنسی هستند.

چگونه برای جراحی پروتز آلت تناسلی آماده شویم؟

عوارض درمان اختلال نعوظ با پروتز آلت تناسلی (ایمپلنت) شامل موارد زیر است:

 • عفونت: محل جراحی ممکن است عفونی شود و درمان آنتی بیوتیکی لازم باشد. اگر عفونت شدید باشد، پروتز به طور موقت برداشته می شود.
 • مشکلات مکانیکی: گاهی اوقات مشکلات مکانیکی مانند خرابی یا خرابی پروتز رخ می دهد. در این صورت لازم است جراحی دیگری برای ترمیم یا تعویض پروتز انجام شود.
 • درد یا ناراحتی: برخی از بیماران در اطراف پروتز یا اطراف آن احساس درد یا ناراحتی می کنند. این درد را می توان با داروهای مسکن یا در صورت لزوم سایر مداخلات درمانی کنترل کرد.
 • کاهش طول آلت تناسلی در حین نعوظ: در موارد نادر، طول آلت تناسلی در حالت نعوظ اندکی کاهش می یابد. این مشکل به دلیل قرار گرفتن پروتز یا تشکیل بافت همبند اسکار پس از جراحی رخ می دهد.
 • عوارض روانی یا عاطفی: عادت به وجود پروتز آلت تناسلی گاهی با اثرات عاطفی یا روانی همراه است. مشاوره یا پشتیبانی برای حل هر گونه نگرانی یا مشکلی که پیش می آید مفید است.

هزینه درمان اختلال نعوظ با پروتز آلت تناسلی

پروتزهای آلت تناسلی که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شوند به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • پروتز آلت تناسلی بادی: پروتز بالن رایج ترین نوع پروتز آلت تناسلی است. پروتز آلت تناسلی بادی از دو سیلندر بادی، یک پمپ و یک مخزن پر از مایع تشکیل شده است. جراح سیلندرها را در آلت تناسلی، پمپ را در کیسه بیضه و مخزن را در شکم قرار می دهد. وقتی مردی می خواهد نعوظ داشته باشد، پمپ را با دستش فشار می دهد که باعث می شود پمپ مایع را از مخزن به سمت سیلندرها حرکت دهد. به این ترتیب استوانه ها باد می شوند و فرد نعوظ دارد. بیمار پس از فعالیت جنسی دوباره پمپ را فشار می دهد تا سیلندرها تخلیه شود و مایع به مخزن برگردد.
 • پروتز آلت تناسلی انعطاف پذیر: طراحی پروتز انعطاف پذیر ساده تر از پروتز بالن است. یک پروتز انعطاف پذیر از میله های خم شونده تشکیل شده است که با جراحی در آلت تناسلی قرار می گیرند. با دستکاری و تنظیم این میله ها، بیمار می تواند آلت تناسلی را سخت و صاف یا نرم و افتاده کند. پروتز انعطاف پذیر آلت تناسلی، برخلاف پروتز بادی، نیازی به فشار دادن پمپ یا انتقال مایع ندارد. پروتز آلت تناسلی انعطاف پذیر همیشه در حالت نیمه سخت است و در صورت عدم نیاز بیمار می تواند آن را خم کند.
 • پروتز ترکیبی آلت تناسلی: پروتز ترکیبی ویژگی های هر دو نوع پروتز بادی و انعطاف پذیر را با هم ترکیب می کند. پروتز ترکیبی دارای یک محور انعطاف پذیر در یک قسمت آلت تناسلی و یک قسمت بادی در قسمت دیگر است. این طراحی در مقایسه با یک پروتز انعطاف پذیر، انعطاف پذیری و احساس طبیعی تری را ارائه می دهد. قسمت بادی نیز امکان نعوظ محکم تری را در لحظه مورد نظر فراهم می کند.

جراحی کاشت پروتز آلت تناسلی معمولاً در مراحل زیر انجام می شود:

 • بیهوشی: بیهوشی عمومی یا بیهوشی در ناحیه جراحی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که بیمار در طول عمل راحت خواهد بود.
 • برش: جراح برشی در قسمت تحتانی شکم یا کیسه بیضه ایجاد می کند. محل برش بستگی به نوع پروتز انتخابی دارد.
 • قرار دادن پروتز: متخصص پروتز آلت تناسلی بادی یا منعطف را قرار داده و آن را در محل مناسب داخل آلت تناسلی قرار می دهد.
 • بستن: جراح با استفاده از بخیه یا منگنه های جراحی، برش را با دقت می بندد.